wtorek, 13 czerwca 2023

Alocasia azlanii - Alokazja azlanii

                                  Alokazja azlanii,  roślina doniczkowa o bardzo dużych walorach dekoracyjnych. Aktualnie, nie tak dostępna na rynku sprzedaży, jak tego życzyliby sobie jej miłośnicy. Pięknie mieni się urozmaiconymi kolorami, w zależności od tego, ile dociera do niej rozproszonego dziennego światła. Wyraźne bordowe żyłowanie z purpurowymi połyskującymi odcieniami blaszek, gdy jest jaśniej; w głębokim miksie zieleni i brązu, tam, gdzie mniej słońca. Spodnia strona listków w purpurze, bądź gdzie

                                                                               Red mambo.eng      

Alocasia azlanii - Alokazja azlanii
'Kameleon'

cienista miejscówka, w intensywnym brązie. Listna szata jest całoroczną główną ozdobą. Pod różnym kątem, odsłania coraz to nowe połyskujące refleksami odsłony. Przy optymalnych warunkach uprawy (glebowych, świetlnych, wodnych), będzie miało miejsce również kwitnienie. To niewielkie jasne kolby. Charakterystyczna budowa kwiatu dla rodziny obrazkowatych. Kwiatostan/kwiatostany pośród zwartej grupy liści nie posiadają dużych walorów zdobniczych, także po przekwitnięciu,

należy je przyciąć nisko. Roślina nie zawiąże jagód, ani nasion, a tym samym zaoszczędzone substancje odżywcze i energię przeznaczy na młode witalne części. Z nasion na 'satysfakcjonującą' wysokość roślin, czekalibyśmy zbyt długo, poza tym do utrzymania wschodów, a później młodzików byłyby potrzebne wielomiesięczne temperatury powyżej 23°C. Dlatego, prostszym 'domowym' sposobem pozyskania z rośliny macierzystej nowych egzemplarzy, będzie ukorzenienie szczytowej części pędu z bogato rozkrzewionego egzemplarza.

                               Pokrój tego gatunku alokazji jest zwarty, osiąga pomiędzy 0.25, a 0.35 metra szerokości, gdzie 0.15 wysokości. Bardzo rzadko można spotkać w sprzedaży odmianę XL, u tej mieniące się kolorytem liście posiadają dwukrotnie większą objętość. 

Alocasia azlanii - Alokazja azlanii
'Kameleon'

Raz jeszcze, rozproszone dzienne światło, to jest to, co będzie służyło witalnemu rozwojowi rośliny. Salony, przestrzenie restauracyjne, hotelowe - wszędzie tam alokazja azlanii doda tropikalnego kolorytu. 

16 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia dla tej alokazji. Może być wyższa, ale pamiętajmy, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Nie narażajmy naszego doniczkowca na przeciągi. Postarajmy się, aby plant nie głodował. Przesadzamy raz w roku; ostatecznie, gdy widzimy, że bryła korzeniowa zaczyna 'wyrastać' . Zawsze pojemnik z odpływem, o numer/ dwa większy. Pierwsza warstwa drenaż (żwirek, keramzyt), następnie przepuszczalna ziemia dla roślin doniczkowych zmieszana z owym 'rozluźniaczem'. Mniej więcej miesiąc po lokowaniu w świeżym niewyjałowionym podłożu, zaczynamy nawożenie  granulatem dostosowanym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści, ( ilość i częstotliwość dostaw, według zaleceń z etykiety). Zaprzestajemy wiedząc, że za miesiąc dwa będzie przesadzanie.

                                        Alokazję azlanii podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa podłoża będzie przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania, (mniej o około 1/4). Woda, jak w przypadku

Alocasia azlanii - Alokazja azlanii
'Kameleon'

większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w ich otoczeniu. Użyjmy odstałej kranówki, wody przegotowanej, albo mineralnej.

                                  Wiadoma sprawa, że każdego dnia chcemy cieszyć oczy czystymi połyskującymi zdrowymi listkami. Możemy od czasu do czasu je zraszać rozpylaczem o drobnych oczkach. Zraszanie rano, albo pod wieczór (w naturze o tych porach dnia, osiada rosa). Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam. Zraszając, ustawiając zwilżacze wypełnione wodą, sprawimy, że w pomieszczeniu będzie wyższy stopień wilgotności, co przysłuży się zdrowiu roślin jak i naszemu.

Przy właściwym zaopiekowaniu się rośliną od samego początku, w dalszej wspólnej przygodzie, nie powinniśmy mieć z nią żadnych problemów. Przelanie, przesuszenie, czy ustawienia w zbyt nasłonecznionym miejscu; będzie skutkowało chorobą, a nawet tym, że roślina nam wypadnie.

Alocasia azlanii - Alokazja azlanii
'Kameleon'

 

 


Alocasia azlanii - Alokazja azlanii
'Kameleon'
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Alocasia_azlanii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz