czwartek, 16 maja 2019

Mentha suaveolens - Mięta wonna - Witte munt

                                     Mięta wonna,  jest z rodzaju tych roślin, które w wyznaczonej przestrzeni, spełniają się wielofunkcyjne. Zdobi, jest surowcem zielarskim i stanowi aromatyczny dodatek przy wielu kuchennych rewolucjach. W stanie dzikim, występuje w południowej i w zachodniej części Europy, naturalizowana w środkowej i w północnej.

                                                          Apple mint.eng
Mentha suaveolens - Mięta wonna - Witte munt
'Variegata'
Ze względu na swą wdzięczną naturalność, niewielkie wymagania uprawowe oraz oczywiście, dzięki charakterystycznemu przyjemnemu miętowemu zapachowi, coraz częściej jest zapraszano do uporządkowanych ogrodowych przestrzeni. Nasadzana w bliskości oczek wodnych, stawów, czy
strumyków, które funkcjonują w obiegu zamkniętym, (również zadarnianie terenów podmokłych). Będzie także dobrze się komponowała w ogrodzie ziołowym, czy w grupie parapetowych doniczkowców z innymi tego rodzaju aromatycznymi przyprawami.

Na własnej działce, niemal w pełni możemy kontrolować wielkość terytorium, jakim zawładnie ta roślina zielna. Rozprzestrzenia się przez rozrastające rozłogi, bez 'kagańca', przy sprzyjających uwarunkowaniach, może okazać się bardzo ekspansywną.
                                   U gatunku, Liście są jasnozielone, z przeciwnymi, pomarszczonymi, siedzącymi liśćmi podłużnymi do prawie jajowatych, o długości od 3 do 5 cm  i szerokości od 2 do 4 cm. Są one delikatnie karbowane. Bardziej atrakcyjną, pod względem zdobniczym, jest odmiana 'Variegata', która posiada listki z dodatkowymi niesymetrycznymi białokremowymi przebarwieniami na brzegach blaszek. Listki i pędy mięty wonnej są subtelnie owłosione i wydzielają przyjemną aromatyczną woń, która niektórym osobom przypomina zapach jabłek, innym ananasa, ale nadal pozostaje przede wszystkim, znany nam zapach mięty. 
                                  Kwitnienie ma miejsce latem. Na górnych częściach niezbyt wysokich pędów, otwierają się wówczas drobne białe lub jasno różowe kwiatuszki.


Mentha suaveolens - Mięta wonna - Witte munt
'Variegata'
                               Aby przetrwać, roślina może być posadzona byle gdzie. Jednak, gdy chcemy mieć z niej pożytek (i to w wielu aspektach), warto aby kilka, kilkanaście egzemplarzy, rozrastało się zdrowo, bogato, więc co nieco jedzonka w średnio żyznej glebie, byłoby mile widziane (podłoże średnio żyzne). Sadzimy od 4 do 6 sztuk na metr kwadratowy. W zależności od tego, w jak sprzyjających warunkach się rozwija, może rosnąć pomiędzy 30, a 90 centymetrami wysokości.
                             Ekspozycja, w tak zwanym. 'jasnym cieniu'. Stała średnia wilgotność podłoża; w czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowym dostarczeniu wody. Podlewamy z rana, albo pod wieczór. Gdybyśmy robili to w momencie, gdy promienie słoneczne najsilniej operują, wówczas doprowadzilibyśmy do poparzenia, a nawet do spalenia części pachnących listków.
Nawozimy, gdy 'miejscówka' znajduje się na ubogich glebach. Wówczas wiosną niezbyt głęboko obkopujemy pobliże mięty i kilkanaście garści kompostu (humusu), mieszamy z ziemią.
                              Przy uprawie pojemnikowej, zadbajmy, aby bryła korzeniowa 'znalazła się' w przynajmniej o dwa, a nawet o trzy  numery większej donicy z odpływem; dostawa wody, gdy wierzchnia warstwa gleby przesuszona. Nie zostawiamy płynu na podstawce, czy w osłonce.
                              Tę wieloletnią roślinę możemy już z początkiem wiosny, wysiać z nasion, robić sadzenie z rozłogów (wiosną i jesienią), czy pod koniec maja pobrać sadzonki zielne i je ukorzenić.
                            Sztuka kulinarna, kosmetologia, ziołolecznictwo, aromaterapia.
Zdrowa kuchnia, to taka, w której również wykorzystujemy potencjał ziół. Oczywiście, najpierw powinniśmy popróbować, czy odpowiada nam to, co do zaoferowania smakowo ma ten gatunek  mięty, a dokładniej jego młode listki (które możemy użyć do sałatek warzywnych, do przygotowania deserów, do chłodnych napojów, przyprawiając mięsa. Czy też ususzyć, (nie robimy tego bezpośrednio na słońcu), a następnie pokruszyć i przesypać do szklanego pojemnika, aby móc pożytkować w późniejszym okresie). Wspomaganie pracy układu krwionośnego, pokarmowego; korzystny orzeźwiający wpływ na samopoczucie.
                           Mydła, szampony ziołowe, olejki, kremy na bazie naturalnych składników - w tym wszystkim także możemy znaleźć miejsce na użycie tej rośliny. Poza dobroczynnym działaniem na nasze włosy i na naszą skórę, niekoniecznie zakupionymi, a może właśnie  własnoręcznie stworzonymi kosmetykami na bazie mięty, możemy  podzielić się z przyjaciółmi, przygotowując dla nich niepowtarzalne prezenty.

Mentha suaveolens - Mięta wonna - Witte munt
'Variegata'Mentha suaveolens - Mięta wonna - Witte munt
'Variegata'Mentha - Mięta (gatunki) - Munt (soorten) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Mentha_suaveolens
https://nl.wikipedia.org/wiki/Witte_munt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz