piątek, 17 maja 2019

Cattleya - Katleja (storczykowate)

Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Epidendreae
Podplemię: Laeliinae
Rodzaj: Cattleya                               

                              (Katleja), dziś spotykana już nie tylko w palmiarniach, czy w kolekcjonerskich zbiorach. Bez większego wysiłku, można ją zakupić w wielu 'wzbogaconych' odsłonach (krzyżówki międzygatunkowe), ale po zakupie dla wielu osób okazuje się zbyt trudna ... w uprawie.
                               W stanie dzikim, około 100 gatunków tego rodzaju, rośnie w tej części kontynentu Ameryki Południowej, gdzie panuje subtropikalny i tropikalny klimat. A to równa się:
wysokiej wilgotności powietrza, dodatnim temperaturom, przepuszczalnemu podłożu i przefiltrowanemu światłu dziennemu.

                                                        Cattleya.eng
Cattleya - Katleja - Cattleya.nl  
Gold Digger 'Orchidglade's Mandarin'

                                   W rodzinie storczykowatych, cattleya nie pozostaje w tyle za innymi, jeśli chodzi o odsłonę oryginalnych barwnych kształtów. Gatunki, odmiany, kultywary, to kolorowy zawrót głowy. Czasami można bardzo się zdziwić, czytając informację, że konkretny egzemplarz
należy do tego rodzaju. Biały żółty, różowy, fioletowy, pomarańczowy - do tego dodajmy miks tych kolorów w przeróżnych kombinacjach, łączone po dwa, trzy, czy nawet po cztery.
                                  Wybór ogromny, ale  z tą sytuacją, nie wiążą się wyłącznie plusy. Otóż, nie wszystkie rośliny z tego rodzaju mają identyczne potrzeby. Niektóre należy bardziej wyeksponować w dziennym świetle, drugim dostarczać regularne, ale zwiększone dostawy wody, a jeszcze inne odwdzięczą się pięknym, obfitym kwitnieniem, gdy zapewnimy im po zakończonym kwitnieniu czas spoczynku (to nie dotyczy ponad połowy gatunków, a jak wiadomo, hybrydy dziedziczą cechy roślin rodzicielskich, więc należy dotrzeć w tym temacie do informacji, jaka to krzyżówka gatunków).
                              Do satysfakcjonującej uprawy, także  niezbędna okazuje się informacja, ile liści wyrasta z pseudobulwy (1, 2, czy 3). Na przykład, przy  storczykach z pojedynczym liściem, musimy uzbroić się w cierpliwość, oczekując kwitnienia; zaś te z dwoma, mogą kwitnąc w ciągu roku nawet dwukrotnie - ale nie wszystkie, bo przecież (pamiętamy), niektóre z tej grupy potrzebują po kwitnieniu kilkutygodniowego spoczynku.
                            Ten wpis, w przeciwieństwie do wielu poprzednich, nie udzieli Państwu szczegółowych informacji, jak należy dbać o roślinę. Do każdej z rodzaju katleja, należy podejść indywidualnie. Oczywiście, są 'jakieś' podstawowe zasady pielęgnacji,  ale zbyt ogólnikowe, jeśli chodzi o zadowalającą, wieloletnią przygodę z tak pięknymi storczykami. Dlatego, gorąco zachęcam Państwa, do poszukiwania informacji o kalatei, którą zaprosiliście do swojej domowej przestrzeni. A jeśli dopiero zamierzacie kupić takiego 'kwiatka', to idźcie po niego do centrum ogrodniczego, czy do szkółki - miejsc z dobrą reputacją, tam, gdzie roślina będzie opisana z nazwy i gdzie zostaną Państwu udzielonej na jej temat informacje. Oczywiście, bezcennym jest dostać młody egzemplarz od zaprzyjaźnionego miłośnika/miłośniczki rodziny storczykowatych - taka osoba, na pewno wprowadzi Was w przyjazny 'orchideowy' świat i zrobi to  z wieloma cennymi radami.


Cattleya - KatlejaCattleya - Katleja 
Gold Digger 'Orchidglade's Mandarin'


Cattleya - Katleja 
Gold Digger 'Orchidglade's Mandarin'
Cattleya - Katleja
Cattleya - KatlejaOrchidaceae - Storczykowate ( rodzaje, gatunki ) - Orchideeënfamilie   ( foto )
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cattleya
https://nl.wikipedia.org/wiki/Cattleya
https://pl.wikipedia.org/wiki/Katleja
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed