środa, 27 września 2017

Ficus (soorten) - Figowiec (gatunki)

                                                   Fikus, tworzy ogromną rodzinę. Nadal trwają pracę nad dokładniejszym usystematyzowaniem, które z ponad 1200 gatunków, zostaną wydzielone w odrębne rodzaje. Możemy się spotkać z wielometrowymi drzewami, krzewami, epifitami, pnączami. Różnorodność w kształcie: liści, kwiatów, owoców.
                                                                 Ficus.eng
Ficus - Figowiec (gatunki) - Ficus.nl 

                                   Trudno ogólnie zdefiniować, jakie powinniśmy zachowywać warunki uprawy. Mając na uwadze, że rośliny manierzyście rosną na kilku kontynentach, do każdej poszukujemy dokładnych wskazówek dotyczących pielęgnacji. Jedna wspólna cecha, to na pewno taka, że rośliny te nie charakteryzują się mrozoodpornością. W Europie Zachodniej częściowo , w basenie Morza Śródziemnomorskiego, oraz na krańcach zachodnich kontynentu, niektóre z gatunków są bezpośrednio
sadzone w gruncie, ale na czas nadejścia chłodnych miesięcy, są dodatkowo zabezpieczane. A im bliżej naszych granic, tym te 'ocieplacze ' powinny być z większym rozmachem ( dodatkowe kopczyki ziemi, zabezpieczające bryłę korzeniową, wykorzystywanie agrowłókniny, czy podobnych materiałów chroniących przed zamarzającym na gałęziach śniegiem i oczywiście, przed samym mrozem). Rośliny doniczkowe uprawiane w domu w tym czasie nie powinny przebywać w pomieszczeniu, gdzie temperatura jest niższa niż 10°C.
 
Ficus benghalensis - Figowiec bengalski - Banyan Vijg ( foto )
 
                             Poza funkcją dekoracyjną przestrzeni mieszkalnych i ogrodowych, wiele gatunków figowca odgrywa ważną rolę w przemyśle przetwórstwa spożywczego. Konfitury, dżemy, soki, napoje alkoholowe, składnik do ciast, ciasteczek, cukierków; aromat do kawy. Figi są również bardzo smaczne, gdy zerwiemy je dojrzałe z drzewka (krzewu), zawierają sporo wartości energetycznych i cukrów prostych, stąd z ich smakowaniem powinny się ograniczyć osoby mające problem z cukrzycą.
                            Ziołolecznictwo również wspiera się dobrem, które oferują mu niektóre gatunki figowca. Napary, wywary, mieszanki ziołowe - z naziemnych i podziemnych części roślin. Wskazania dla osób mających problem z krążeniem, oraz dla tych, którzy zmagają się ze spowolnioną pracą układu wydalniczego.
Nie od dziś także wiadomo, że w biznesie kosmetycznym, kremy, balsamy, płyny do kąpieli, maseczki do ciała - powstające na bazie wyciągu z fig, cieszą się duża popularnością.
                                   Niektórzy z przedstawicieli tej figowej rodzinki, mogą przyczynić się do kształtowania w nas jeszcze większej cierpliwości i pogłębiać zrozumienie, ile czasu i energii musi 'dać ' z siebie natura, aby doprowadzić do tego, że roślina jest zdrowa i pięknie się prezentuje. Fikus tępy i jego kształtowanie; bonsai  to kultywowana od wielu wieków, sztuka kontaktu z pięknem, naturą.
                                   Jeśli do tej pory nie mieliśmy do czynienia z jakimkolwiek fikusem, a jakaś odmiana nam się podoba, poczytajmy, poszukajmy wiadomości o jego pielęgnacji i zaprośmy do swojej przestrzeni.
 
Ficus benjamina - Figowiec benjamina, fikus b. - Waringin ( foto )


Ficus carica - Figowiec pospolity, Figa pospolita - Vijgenboom  (foto)


Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom (foto )


Ficus lyrata - Figowiec dębolistny, F. lirolistny - Vioolbladplant  (foto )


Ficus maclelandii - Fikus wąskolistny, f. binnendijkii ( foto )


Ficus microcarpa - Fikus tępy    ( foto ) 
 
 
 


Ficus petiolaris - Fikus petiolaris, figowiec p. ( foto )  

 
 


Ficus umbellata - (Figowiec baldaszkowy, fikus b.) ( foto ) 
 
 


Ficus variegata - Figowiec variegata, (figowiec pstrokaty) - Gemeenschappelijke rood stam vijg ( foto )

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://nl.wikipedia.org/wiki/Ficus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Figowiec
https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz