czwartek, 17 grudnia 2020

Ficus benghalensis - Figowiec bengalski - Banyan Vijg

                             Figowiec bengalski, banian, jego macierzyste tereny, to Indie i Pakistan. Aktualnie, ze względu na duże walory zdobnicze jako drzewo rośnie w wielu krajach strefy subtropikalnej oraz w wydaniu 'doniczkowca' na niemal całym globie. Interesujące odmiany botaniczne, można prowadzić w tradycyjnej uprawie pojemnikowej, albo kształtować z nich bonsai.

                                                                                   Banyan.eng

Ficus benghalensis - Figowiec bengalski - Banyan Vijg

Drzewa rosnące w gruncie, ani na odrobinę nie ustępują pod względem atrakcyjności. tym 'udomowionym'. Wszystko to w wyniku niezwykłych predyspozycji do poszerzania rozrostu terytorium. Figowiec bengalski, jest najszerszym drzewem pod względem zajmowanej przez niego powierzchni. Korona przedstawicieli tego gatunku może pokrywać powierzchnię ponad 2.1 hektara. Na obszarze o średnicy  500 metrów znajdować się mogą pnie jednego osobnika! A wszystko to dzięki temu, że od jego

poziomych gałęzi wyrastają pionowe pędy, które wrastają w ziemię i zakorzeniają się. Stają się w ten sposób dodatkowymi pniami, które podtrzymują koronę i przewodzą wodę wraz z solami mineralnymi. Niektóre drzewa mogą mieć ponad 300 takich masywnych pni bocznych. Widok rozrośniętego wieloletniego egzemplarza robi wrażenie. Przy uprawie gruntowej dodatkowym walorem zdobniczym są okrągłe, niewielkie czerwone figi. Drzewa banian noszą indyjską nazwę "akszajawata" i są obiektami kultu w hinduiźmie.

                                 Ze względu na niedostosowanie do temperatur poniżej 0°C, nam pozostaje pielęgnacja tej niezwykłej rośliny pod dachem w donicach, (a być może po Zimnych Ogrodnikach i na letnisku). Figowiec bengalski, nie toleruje również, gdy  zafunduje się mu radykalne zmiany (zmiana ekspozycji, duże dysproporcja temperatury w pomieszczeniach, z regularnego optymalnego podlewania przejście na 'nierozsądne' (za mało, za dużo), wystawienie go, tam, gdzie przeciągi). Normalnie, nie eksperymentujemy w ten sposób z roślinami, także również temu gatunkowi nie dawajmy powodów do protestów.  Ekspozycja optymalna, to tam, gdzie nie ma przeciągów i gdzie dociera rozproszone jasne światło dzienne. Nieduża odległość od okna tak, aby silnie operujące promienie słoneczne nie paliły, nie wysuszały. Cień także niewskazany, ponieważ opadają liście,

Ficus benghalensis - Figowiec bengalski - Banyan Vijg

a dodatkowo łysiejący pęd wydłuża się i nie jest to ładny widok.
Jeśli nasz doniczkowiec 'ciągnie' w jedną stronę światła, z czasem może doprowadzić to do nierównego pokroju, dlatego nie ma problemu, jak co dwa, trzy tygodnie, okręcimy go o 180°. Roślina szybko 'nauczy się', że to dla jej dobra. Pojemnik z odpływem, w osłonce, albo ustawiany na podstawce. Pierwsza warstwa, to kilka centymetrów żwirku, następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami piasku i z kilkoma żwirku, plus humus. (Zamiast piasku może być kilka garści mieszanki dla kaktusów i sukulentów). Przepuszczalność jest bardzo ważna. Podłoże średnio żyzne. Wspomaganie wiadomo, zawsze mile widziane, więc nawóz do roślin pokojowych ozdobnych z liści, od marca do końca października, według wskazówek na etykiecie. Część dolna w pojemniku nie może 'siedzieć' zbyt mocno, gdy widzimy, że donica staje się za mała, zastępujemy ją tylko numer, dwa większą, ale tak, aby żywa ozdoba była umiejscowiona stabilnie. Przesadzanie najlepiej przeprowadzać w przedwiośniu.
                                 Bezdyskusyjnie, figowce są ciepłolubne. Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Jak już wiemy, ten gatunek nie lubi 'przeprowadzek', także przez cały rok dobrze gdy ma swoją jedną optymalną miejscówkę.  
18 do 25°C, to pożądana temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, gdy upały na dworze, to 'doniczkowiec' odsunięty od okna jeszcze bardziej w głąb mieszkania.
W temacie podlewania, bądźmy ostrożni. Lepiej mniej, niż doprowadzić do zalania i pojawienia zgnilizny bryły korzeniowej.  Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/3). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu fikusa. Na czas upałów, czy zimą, gdy pracują kaloryfery - warto dodatkowo nawilżać powietrze. Przysłuży się to nie tylko roślinom, ale i nam samym. Prace pielęgnacyjne przy roślinie, (przesadzanie, usuwanie nieatrakcyjnych części), należy przeprowadzać w rękawiczkach ochronnych.

Przykłady atrakcyjnych odmian w uprawie doniczkowej:

* Figowiec bengalski 'Audrey', wysokość docelowa 1.8 do 2.2 metra. Eleganckie liście soczyście zielone, duże, delikatnie połyskujące, za młodu zielono brązowe

* Figowiec bengalski 'Roy',  wysokość docelowa do 2 metrów. Bogaty pokrój. Zielone liście nieco bardziej wydłużone niż u gatunku.


Ficus (soorten) - Figowiec (gatunki)  ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Figowiec_bengalski

https://nl.wikipedia.org/wiki/Ficus_benghalensis

https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_benghalensis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz