piątek, 21 lutego 2020

Ficus umbellata - (Figowiec baldaszkowy, fikus b.)

                                          Ficus umbellata - (Figowiec baldaszkowy, fikus b.), w sensie nomenklaturowym, traktowany jest jako specyficzna forma gatunku, to jest forma udomowiona. Wielu z nas chciałoby 'udomowić' u siebie taką elegancką roślinę. Pochodzi ona z Senegalu i z Angoli, jako drzewo liściaste

Ficus - Figowiec (gatunki) - Ficus.nl 
Ficus umbellata - (Figowiec baldaszkowy, fikus b.)

osiąga tam dość imponujące rozmiary; rok rocznie wytwarza smaczne niewielkie żółtawe figi. W formie udomowionej,  nie będzie tych smakołyków, a wysokość docelowa dorosłego egzemplarza nie przekroczy dwóch metrów. Pełne lekkości, ciemno zielone liście, to całoroczna ozdoba. Roślina nie jest zbyt wymagająca, pod warunkiem, że od samego początku zajmiemy się nią w odpowiedni sposób. Inaczej zacznie być kapryśna, czego wynikiem opadające listki. Figowiec baldaszkowy, jest nietolerancyjny  wobec niskich temperatur, a także gdy zafunduje się mu radykalne zmiany (zmiana ekspozycji, duże dysproporcja temperatury w pomieszczeniach, z regularnego optymalnego podlewania przejście na 'nierozsądne' (za mało, za dużo), wystawienie go, tam, gdzie przeciągi). Normalnie, nie eksperymentujemy w ten sposób z roślinami, także również temu 'doniczkowcowi' nie dawajmy powodów do protestów.
                               Ekspozycja optymalna, to tam, gdzie nie ma przeciągów i gdzie dociera rozproszone jasne światło dzienne. Nieduża odległość od okna tak, aby silnie operujące promienie słoneczne nie paliły, nie wysuszały. Cień także niewskazany, ponieważ opadają liście, a dodatkowo łysiejący pęd wydłuża się i nie jest to ładny widok.
Jeśli nasz doniczkowiec 'ciągnie' w jedną stronę światła, z czasem może doprowadzić to do nierównego pokroju, dlatego nie ma problemu, jak co dwa, trzy tygodnie, okręcimy go o 180°. Roślina szybko 'nauczy się', że to dla jej dobra i nie oprotestuje zrzucaniem listków. 


Ficus umbellata - (Figowiec baldaszkowy, fikus b.)

Pojemnik z odpływem, w osłonce, albo ustawiany na podstawce. Pierwsza warstwa, to kilka centymetrów żwirku, następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami piasku i z kilkoma żwirku, plus humus. (Zamiast piasku może być kilka garści mieszanki dla kaktusów i sukulentów). Przepuszczalność jest bardzo ważna. Podłoże średnio żyzne. Wspomaganie wiadomo, zawsze mile widziane, więc nawóz do roślin pokojowych, od marca do końca października, według wskazówek na etykiecie.Część dolna w pojemniku nie może 'siedzieć' zbyt mocno, gdy widzimy, że donica staje się za mała, zastępujemy ją tylko numer, dwa większą, ale tak, aby żywa ozdoba była umiejscowiona stabilnie. Przesadzanie najlepiej przeprowadzać w przedwiośniu.
                                 Bezdyskusyjnie, figowce są ciepłolubne. Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Jak już wiemy, ten gatunek nie lubi 'przeprowadzek', także przez cały rok dobrze gdy ma swoją jedną optymalną miejscówkę.  
18 do 25°C, to pożądana temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, gdy upały na dworze, to 'doniczkowiec' odsunięty od okna jeszcze bardziej w głąb mieszkania.
W temacie podlewania, bądźmy ostrożni. Lepiej mniej, niż doprowadzić do zalania i pojawienia zgnilizny bryły korzeniowej.  Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/3). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu fikusa.
Na czas upałów, czy zimą, gdy pracują kaloryfery - warto dodatkowo nawilżać powietrze. Przysłuży się to nie tylko roślinom, ale i nam samym. Ustawiamy w ich pobliżu kilka wypełnionych wodą zwilżaczy.


Ficus umbellata - (Figowiec baldaszkowy, fikus b.)


Ficus umbellata - (Figowiec baldaszkowy, fikus b.)Ficus (soorten) - Figowiec (gatunki)  ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Figowiec
https://nl.wikipedia.org/wiki/Ficus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz