poniedziałek, 24 lutego 2020

Saraca asoca - Asioka - Ashoka boom

                                 Asioka, należy do rodziny roślin strączkowych. Jest to ważne drzewo w tradycjach kulturowych subkontynentu indyjskiego i obszarów przyległych. Czczone w aspekcie religijnym, obdarowujące miejscową ludność również właściwościami leczniczymi, a w przydomowych ogrodach i w parkach, to po prostu pięknie kwitnąca ozdobna roślina.

                                                         Ashoka tree.eng
Saraca asoca - Asioka - Ashoka boom


                                   Niewielkie drzewko z całoroczną ozdobą ciemno zielonymi lancetowatymi listkami, które każdego roku od lutego do końca kwietnia podkreślają urodę i bogaty koloryt energetycznych kwiatostanów. Najpierw ozdoby te są jasno pomarańczowo-żółty kolorze z czasem
'wpadają' w czerwień i przekwitają. Na ich miejscu zawiązują się niewielkie owoce, które wyglądają jak bób zawierający wiele nasion.
                                  Roślina ciepłolubna, lubiąca słoneczne kąpiele. Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, najlepiej gdy o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Rozmnażanie z nasion, albo przez pobranie sadzonki z tak zwaną piętką. Pielęgnowana u kolekcjonera w domowych warunkach, może być przycinana, (po zakończeniu kwitnienia). Wówczas będziemy 'kontrolowali' docelową wysokość drzewka - może to być metr, albo i 3. Przycinanie wykonujemy raz w roku, usuwamy nie więcej niż 1/3 długości pędów. Przesuszone, połamane, nieatrakcyjne części usuwamy regularnie. 
Przesadzanie raz na dwa, trzy lata do niewiele większego, ale stabilnego pojemnika z odpływem, gdzie pierwszą warstwę będzie stanowił kilkucentymetrowy drenaż, a następnie mieszanka ziemi ogrodowej, 'rozluźniacza' i kompostu (humusu). 
Podlewamy metodą 'na palca' - wierzchnia warstwa ziemi powinna być przesuszona. Woda miękka, odstała (24h), czy deszczówka, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje wokół 'doniczkowca'. Nie pozostawiamy płynu w osłonce, czy na podstawku. 
W związku z tym, że kwitnienie najczęściej ma miejsce pod na przełomie zimy i wiosny, niekorzystnie jest pielęgnować asiokę w pomieszczeniu, gdzie temperatury są poniżej 10°C.
Zasilanie nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin wieloletnich kwitnących rozpoczynamy do 6-8 tygodni po zakończeniu kwitnienia. Częstotliwość i dozowanie według zaleceń na etykiecie. Stopujemy dokarmianie, gdy zakwitną pierwsze energetyczne kwiatostany.


Saraca asoca - Asioka - Ashoka boom
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Saraca_asoca
https://pl.wikipedia.org/wiki/Asioka_(ro%C5%9Blina)
https://nl.qwe.wiki/wiki/Saraca_asoca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz