wtorek, 25 lutego 2020

Euphorbia ingens - Wilczomlecz wielki - Cowboy Cactus

                               Wilczomlecz wielki, jest niewielkim drzewkiem (6-8 metrów wysokości). Jego naturalne siedliska znajdują się w południowej części kontynentu afrykańskiego. Ze względu na swoją bardzo ozdobną odsłonę, aktualnie ozdabia tropikalne i subtropikalne ogrody na wielu kontynentach. Tam, gdzie zimową porą mają miejsce temperatury minusowe, prowadzi się tego 'kłujka' w uprawie pojemnikowej. Nie osiąga on wówczas spektakularnych rozmiarów jak te, 

                                                            Euphorbia ingens.eng
Euphorbia ingens -  Wilczomlecz wielki - Cowboy Cactus
'Eritrea'

gdy rośnie w gruncie, jednak nie ma co narzekać - dorosły doniczkowiec może osiągnąć wysokość nawet 1.5 metra. Czyli stanie się bardzo mocnym zielonym akcentem w naszej domowej, biurowej, czy restauracyjnej przestrzeni. Cowboy cactus, doskonale wzbogaci przytulne pomieszczenia, jak
i te urządzane w stylu boho, czy  industrialnym. Wilczomlecz wielki, jest kanciasty, kłujący, ale i przy tym całym dobrodziejstwie, sukulent pełen uroku. Przy odpowiedniej pielęgnacji, rośnie 'jak na drożdżach'. Niekłopotliwy, modny, nadający otoczeniu wyrazistego charakteru. Pęd o pięciu krawędziach. Kolor rośliny, w zależności od odmiany może być soczyście zielony, albo przechodzi delikatnie z zielonego w ecru (odmiana 'Eritrea').
                           Raz jeszcze przypomnijmy, że nie mamy do czynienia z wilczomleczem, który jest mrozoodporny. Naturalnie rośnie na suchych i ciepłych obszarach. Szybciej więc zaszkodzi mu temperatura poniżej 10°C, niż kilka ekstra dni bez podlania.
                                    Gdy zakupimy roślinę, a chcemy ją przesadzić do innego, bardziej ozdobnego pojemnika, najpierw zadbajmy o właściwe podłoże dla sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki,wówczas pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w równych proporcjach.
 

Euphorbia ingens -  Wilczomlecz wielki - Cowboy Cactus

                                         Wykonując prace pielęgnacyjne przy roślinie, róbmy je w rękawiczkach ochronnych. Jak wszystkie wilczomlecze, tak i te zawiera w swoich częściach mleczny sok, który w zetknięciu ze skórą może powodować podrażnienia lub wywołać silną reakcję alergiczną. Gdyby któryś z pędów, przypadkiem, został oderwany, ułamany, przyłóżmy kawałek wilgotnego ręcznika papierowego. Szybko 'wyciągnie' sok. Część tę kilka dni osuszamy i ukorzeniamy. 
                                        Po posadzeniu, ustawiamy donicę (z odpływem) w słonecznym miejscu. Sukulenty lubią ciepło i dzienne słońce (może być bezpośrednio padające). Jeśli ustawimy pojemnik w zbyt zacienionym miejscu, pędy zaczną ciemnieć i w poszukiwaniu słońca wiotczeć.
Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C. Trzeba wiedzieć, że roślina ta nie ucierpi również przebywając w miejscu, gdzie jest od 13 do 35°C. Cała rzecz w tym, aby nie fundować wilczomleczowi wielkiemu radykalnych zmian temperatury. Przenosząc na letnisko, dla ozdoby tarasu, zróbmy to gdy na dworze powyżej 21°C.Gdy deszczowe lato, niestety za każdym razem będziemy musieli naszego doniczkowca chować pod daszek - zbyt długo 'mokre nogi', to dwa kroki do pojawienia się chorób grzybicznych i do zgnilizny.
Na zimę,  możemy, ale nie musimy, przenieść go do chłodniejszego pomieszczenia. Wówczas w temperaturze 14 do 18°C.
Od kwietnia do końca września podlewamy roślinę co 14 - 17 dni.  Od października do końca marca, nie wydłużamy okresu dostarczania wody, ale zmniejszamy jej ilość o 1/3. Zawsze używamy wody o temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny; woda odstała (24h), miękka, latem deszczówka.
Podlewamy nie często, a raz na jakiś czas. Gąbczaste pędy wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu.

Euphorbia ingens -  Wilczomlecz wielki - Cowboy Cactus

                                   Jeśli, niestety, dojdzie do sytuacji, że ten gatunek wilczomlecza nam zachoruje z przelania i 'gołym okiem' będziemy widzieć powiększające się gnijące obszary, wówczas jedynym ratunkiem jest ostre cięcie. Odkażony ostry nóż (po każdym jednym cięciu) i do dzieła. Nie żałujmy stracić przy cięciu, kilka zdrowych centymetrów nad chorym miejscem, pewność, że nowe sadzonki z rośliny macierzystej są bez choroby grzybicznej - bezcenna. 
Obsuszamy pędy i po około 4 dniach sadzimy je w suchym, specjalnym podłożu (mieszanka dla kaktusów i sukulentów). Pierwsze podlewanie tych 'młodzików' dopiero po około półtora tygodnia, oszczędne. Następne podlewanie po dwóch tygodniach. Gdy  młody egzemplarz  zacznie przybierać 'na masie', zwiększamy nieznacznie ilość wody. Poznamy już naszą roślinę na tyle, aby wiedzieć, kiedy jest właściwy czas na jej podlewanie.
Zasilamy nawozem dostosowanym do potrzeb kaktusów i sukulentów. Dozujemy według wytycznych na etykiecie. Warto w ciągu roku ze dwa. trzy miesiące przed przesadzaniem zaprzestać nawożenia. Wówczas, w nowym większym o numer mieszkanku z nowym niewyjałowionym podłożem przy 'dokarmianiu' roślina 'poczuje' większy zastrzyk energii i witalniej zacznie iść 'w masę'.
                               Co jakiś czas, raz na miesiąc, dwa - patyczkiem proszę nakłuwać ziemię, przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Napowietrzenie, rozruszanie ziemi, to kolejne profilaktyczne zabezpieczenie przed zatrzymywaniem wody.
Dla ułatwienia pielęgnacji tego ciernistego Pięknotka (czy innego sukulenta, bądź kaktusa), proponuję jego dni podlewania  zapisać w/na kalendarzu. Praktyczne rozwiązanie, wówczas tych informacji nie trzeba 'trzymać z tyłu głowy', a roślina ma regularnie , rzadko dostarczaną optymalna ilość wody.


Euphorbia ingens -  Wilczomlecz wielki - Cowboy Cactus
'Eritrea'

 
 
Euphorbia ingens -  Wilczomlecz wielki - Cowboy Cactus
 
 


Euphorbia - Wilczomlecz (gatunki) - Wolfsmelk (soorten) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_ingens

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz