środa, 26 lutego 2020

Tabernaemontana divaricata - Crepe Jasmijn bloemen

                                   Tabernaemontana divaricata, 'rozkręcony' kwietnymi ozdobami krzew liściasty, który tam, gdzie zimą panują temperatury poniżej 5°C, może być prowadzony jako roślina doniczkowa. Dość dobrze znosi przycinanie, (gdy wykonane w odpowiednim dla plantu czasie), także doskonale nadaje się na letniskową żywą ozdobę, a przed zimą bez trudu będziemy mogli

                                                         Pinwheel flower.eng
Tabernaemontana divaricata - Crepe Jasmijn bloemen

go przenieść do jasnego nieogrzewanego pomieszczenia, gdzie przy regularnych niezbyt obfitych dostawach wody, będzie 'spokojnie czekał', aż w przedwiośniu znowu wejdzie na wyższe obroty i obsypie się jasnymi kwietnymi wiatraczkami. Te zaś na tle ciemnozielonych liści, wyraziście się odznaczają. Pokrój bez przycinania lekko zaokrąglony, w naturze krzew osiąga wysokość
1.4 - 1.8 metra i podobną szerokość. Zaś jako 'doniczkowiec' z przycinaną fryzurką, może cieszyć w takim rozmiarze, jaki będzie nas satysfakcjonował (plus wygoda przy przenoszeniu).
                             Kwitnienie ma miejsce wiosną, ale na rodzimych terenach zdarza się, że roślina gdzieniegdzie 'błyśnie' wiatraczkiem w przeciągu całego roku. Gdy prowadzona w pojemniku, to właśnie po zakończeniu kwitnienia należy przeprowadzić cięcie formujące. Zwarty, bogaty pokrój, to zapowiedź, że w kolejnym sezonie będzie bogate kwitnienie. Pędy skracamy co najwyżej o 1/3 ich długości. Te odcięte odcinki możemy ukorzenić (12 do 15 centymetrów długości). Przy tych działaniach używamy rękawiczek ochronnych, w miejscach nacięcia może wypływać sok mleczny, powodujący podrażnienia skóry.
Regularnie usuwamy stare, zniszczone, nieestetycznie prezentujące się części pędów, (również przekwitnięte kwiatostany).

Tabernaemontana divaricata - Crepe Jasmijn bloemen

Ekspozycja jasna, słoneczne kąpiele nie zaszkodzą pod warunkiem, że przez cały rok tabernaemontana divaricata będzie miała podobne warunki w tym aspekcie. Zbyt duże zacienienie, czy brak równowagi w dostępności do dziennego światła, będą skutkowały słabym rozwojem krzewu i znikomym kwitnieniem.
                            Kluczem do sukcesu przy uprawie tego gatunku jest solidny drenaż. Także pierwsza warstwa w pojemniku z odpływem, to kilka centymetrów kamyków, (perlitu, żwirku); następnie mieszanka ziemi ogrodowej z kompostem (humusem). Pojemnik niewiele większy od bryły korzeniowej, przesadzanie co dwa sezony jesienią. Ziemia o odczynie pH delikatnie zakwaszonym.
Woda do podlewania zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu tubernaemontany, (miękka, deszczówka, odstała 24 h). Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest przesuszona. Płyn nie powinien pozostawać na podstawku, w osłonce. Zadbajmy, aby na letnisku nadwyżki wody z deszczu mogły swobodnie wypływać z donicy.
Zasilamy nawozem wieloskładnikowym do krzewów kwitnących 8-12 tygodni po zakończeniu kwitnienia do momentu, gdy wiosną rozkwitną pierwsze 'wiatraczki'.


Tabernaemontana divaricata - Crepe Jasmijn bloemen


Tabernaemontana divaricata - Crepe Jasmijn bloemen

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Tabernaemontana_divaricata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz