czwartek, 11 października 2018

Cyprus - Cypr, Republika Cypryjska

                                    Cypr, jest państwem wyspiarskim, które ze względu na swe śródziemnomorskie 'uwarunkowania', może poszczycić się, między innymi,  ogromem bogactwa flory. Niemniej, to nie jest równoznaczne z tym, że wszystkim roślinom jest tam bardzo dobrze; doskonale radzą sobie tylko te, które potrafią przetrwać latem suche miesiące. Nawet w przydomowych ogrodach, stawia się na rośliny 'bezproblemowe'.
                                     Przełom września i października, to na wyspie

                                                                 Cyprus.eng
Cyprus .nl- Cypr, Republika Cypryjska
  Phoenix dactylifera - Daktylowiec właściwy - Dadelpalm ( foto )

feta kolorów i kształtów. Promienie słoneczne, jak  u nas w pełni lata, a znad morza pod wieczór chłodząca bryza. Dla kogoś kto jest tam kilka dni, słońce będzie sprzymierzeńcem, natomiast dla 'uziemionych' roślin, które są wystawione na nie przez wiele lat, niekoniecznie. Dlatego, na tej
szerokości geograficznej, najczęściej spotkamy żywe ozdoby o skórzastych, twardszych, sztywnych, często lśniących liściach. Roślinność twardolistna na wyspie, jest wiecznie zielona (super sprawa). Makia rozpościera się poza osadami, jak okiem sięgnąć. Tylko w przydomowych ogrodach i bliżej zejść na plaże, widać, że zielone przestrzenie były kształtowane ludzką ręką.
                                   O ile 'codziennych widoków' nadają się te dotyczące, znanych wcześniej hibiskusów, drzewek mandarynkowych, czy bugenwilli ( tejw wielu kolorowych odsłonach, spotykanej wcześniej w innych krajach); tak imponujących rozmiarów daktylowce, czy dojrzewające, przewieszające się na gałęziach owoce granatu, to prawdziwa egzotyka.
W niższych piętrach, przewieszająca się russelia, oleandry, mirty, drzewka oliwne i wiele gatunków cyprysów. Odontonema, podobnie jak russelia ogniście prezentowała się na zielonym tle, widoczne z daleka nawet w godzinach południowych.

 Portulacaria afra - (Portulakaria afrykańska) - Specboom ( foto )

   
                          Portulacaria afra, ten pięknie rozrośnięty egzemplarz, zachwycał każdego, kto po raz pierwszy go zobaczył. Mięsiste owalne listki, na nabiegłych brunatnym kolorem pędach. Widać, że dobrze mu jeszcze pod gołym niebem, choć w naszym klimacie, o tej porze roku, byłoby to nie do pomyślenia.
                         Spoglądając na najniżej rosnące kwietne pięknotki, także nie można mówić o nudzie. Były kolory, interesujące kształty, bogactwo kwitnienia. Oczarował ołównik uszkowany, w niedzielnym białym wydaniu oraz eklektyczne wielokolorowe ozdoby limonium perezii (a także wiele, wiele innych).
                            Nie ma już co dnia tak szalonych temperatur, jak latem, kilkukrotnie były naturalne 'dostawy' wody, trzeba więc pokazywać swe wdzięki, kusić nektarem i kolorami owady, ptaszki, aby zapylały; zawiązywać owoce, wydawać i rozsiewać po wyspie kolejne pokolenia. Na Cyprze, o tej porze roku, tylko część roślin zaczyna przygotowywać się do wejścia w stan spoczynku, większość nadal jest na najwyższych obrotach i dopiero 'zwolni' z momentem nadejścia nowego roku i będzie to pauza  tylko na kilka tygodni. Chwila wytchnienia i kolejne rozpoczęcie okresu wegetacyjnego.
                         Pinie, wysmukłe cyprysy, charakterystyczne dęby korkowe, palmy, daktylowce; cały czas, nawet przy najmniejszym podmuchy wiatru jest u nich 'poruszenie'. Ogrody na wyspie Afrodyty, są pełne życia, ruchu i choć, najczęściej, tworzone z roślin mających 'twardszą skórę', to są to kompozycje spójne, przejrzyste, nasycone barwami.
                        


Bougainvillea glabra - Bugenwilla gładka - Bougainvillea ( foto )

Punica granatum - Granat właściwy, granatowiec właściwy - Granaatappel ( foto )Plumbago auriculata - Ołownik uszkowaty -Mannentrouw ( foto ) Bougainvillea glabra - Bugenwilla gładka - Bougainvillea ( foto )
Russelia equisetiformis, r. juncea - Russelia - (Vuurwerkplant, Koraal vaterval) ( foto )
Hibiscus - Ketmia, Hibiskus ( foto ) Odontonema - Firespike ( foto )Limonium - Zatrwian - Lamsoor ( foto )Yucca (soort) - Jukka (gatunek)

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyprus
https://nl.wikipedia.org/wiki/Cyprus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cypr

2 komentarze:

  1. Super dziękuję za pomoc!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę Życzę udanego urlopu.🤗 Zapraszam do częstszych wizyt tutaj oraz do polubienia fanpag'u na facebook'u - Vademecum Interesting Plants. Pozdrowienia!

      Usuń