poniedziałek, 4 marca 2019

Plumbago auriculata - Ołownik uszkowaty - Mannentrouw

Plumbago auriculata - Ołownik uszkowaty - Mannentrouw

                                          Ołownik uszkowaty,najczęściej spotykany w błękitnej odsłonie, dziś tutaj - w eleganckiej, śnieżnobiałej (odmiana botaniczna 'Alba'). Zimozielony krzew, który możemy poprowadzić na kilka sposobów, ponieważ część jego pędów delikatnie pnie się ku wysokościom. Oczywiście, w naszej strefie klimatycznej, nie osiągnie tak spektakularnej wysokości jak w swoim
naturalnym, afrykańskim środowisku (około 6 metrów), ale tego 'kalibru' półtora metrowa ozdoba, to też niczego sobie roślinne przystrojenie.

                                                          Cape plumbago.eng
Plumbago auriculata - Ołownik uszkowaty - Mannentrouw
                                           

                                         Niestety, mamy do czynienia z krzewem, który kiepsko radzi sobie z temperaturami minusowymi. Tak więc, pozostaje nam uprawiać go w pojemnikach, które przed nadejściem zimy z tarasu, z ogrodu, należy przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia, gdzie
najniższa temperatura to nie mniej niż 6°C. Nie jest to pierwsza egzotyczna ozdoba, z którą musielibyśmy tak postępować - a wartość dodana, bogate wielomiesięczne kwitnienie, na pewno będzie porządną 'zapłatą' od rośliny za nasze starania.
                                        Liście, młode soczyście zielone, starsze w głębszej tonacji; jajowate, niewielkie około 5 centymetrowe. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu, przy regularnym obrywaniu przekwitających ozdób, może trwać do połowy października. Inną technikę, jaką możemy zastosować, aby pozyskać niebieskie, albo białe kwiatuszki, to po pierwszym intensywniejszym kwitnieniu, przyciąć pędy i po kilku tygodniach cieszyć się drugim, nieco słabszym od tego z przełomu wiosny i lata. Pojedynczy kwiat, jest pięciokrotny. Poza gatunkiem w kolorze niebieskim, odmiany botaniczne, gdzie kolor płatków biały lub czerwony.
 Na miejsce przekwitniętych ozdób, jeśli nie nie oberwiemy, zawiązują się owocniki. Rozwijają się na 'kleistych' kielichach; chodzi o to, aby wraz z odwiedzającymi roślinę skrzydlatymi przyjaciółmi, najmłodsze pokolenie ołownika uszkowatego, 'odleciało i 'podbiło' kolejne terytoria.


Plumbago auriculata - Ołownik uszkowaty - Mannentrouw


                                     Roślina bardzo dobrze znosi formowanie. Dlatego można ją prowadzić nie tylko w formie krzewu, czy pnącza, ale w formie piennej, niewielkiego drzewka. Niższe, albo wyższe nieformalne żywopłoty, naturalne ogrodzenie tarasu (na siatce, podporach) - można z ołownikiem i tak.
                                    Jeśli chodzi o uprawę plantu, na letnisku, jak i pod zadaszeniem w zimowe miesiące, wybierzmy ekspozycje słoneczną. Po zimowym spoczynku, pod koniec marca, przesadzamy roślinę do większego o numer, dwa pojemnika. Przycinamy pędy, dla efektu bogatszego pokroju i, oczywiście, dla spektakularnego kwitnienia (skracamy mniej więcej o połowę).
Świeże, niewyjałowione podłoże, to jednak zbyt mało, jeśli chodzi o apetyt ołownika. Lubi sobie podjeść, więc  zaczynamy regularne dostarczanie nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego do krzewów kwitnących. Stosujemy go od połowy kwietnia, do połowy sierpnia, według wskazówek na etykiecie.
                                  Podłoże przepuszczalne, pierwsza warstwa w pojemniku z odpływem, to kilka centymetrów kamyków (keramzyt, żwirek). Należy dbać o utrzymanie średniego stopnia wilgotności gleby, podlewać regularnie - częściej i niewielkimi ilościami wody, niż raz i dużo. Roślina bardzo źle reaguje na nadwyżki wody (gnicie bryły korzeniowej), zaś braki w tym temacie, będzie równało się zahamowaniu kwitnienia  Latem, podlewamy z rana, albo pod wieczór. Najlepiej, gdy skorzystamy z deszczówki, albo z wody odstałej.
W czasie okresu spoczynku, zmniejszamy ilość dostarczanej wody, ale nie częstotliwość (chłodne miejsce). Zawsze dostarczamy wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu rośliny; nie pozostawiamy jej w osłonce, czy na podstawku.


Plumbago auriculata - Ołownik uszkowaty - MannentrouwPlumbago auriculata - Ołownik uszkowaty - MannentrouwPrzypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82ownik_uszkowaty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Mannentrouw
https://en.wikipedia.org/wiki/Plumbago_auriculata