środa, 10 października 2018

Cupressus nootkatensis - Cyprysik nutkajski - Nootkacipres

                                              Cyprysik nutkajski, pochodzi z kontynentu Ameryki Północnej. Jedni twierdzą, że dożywa ponad 650 lat, drudzy, że ponad 1000 - przyjmijmy więc, że mamy do czynienia z rośliną długowieczną. A w związku z tym, że na rynku ogrodniczym jest wiele odmian gatunku (w tym bardzo smukłych), nawet jeśli mamy niewielki ogródek, możemy się pokusić o zaproszenie tej rośliny do siebie. Przykładowe odmiany, w dalszej części.

                                                Nootka cypress.eng
Cupressus nootkatensis - Cyprysik nutkajski - Nootkacipres
'Pendula'


W warunkach naturalnych, drzewo charakteryzuje się średnim tempem wzrostu, a dorosły egzemplarz osiąga do 35 metrów wysokości. W naszym europejskim klimacie, najczęściej pielęgnując soliter, liczmy się z co najwyżej, połową tych możliwości. To o gatunku, względem
odmian, dolny limit metr (odmiany karłowe), zaś najwięcej to ponad 18 metrów wysokości.
                          Całoroczną ozdobą są ciasno ułożone naprzeciwlegle łuski, ich zakończenie jest tępe. Umiejscowione są na licznych gałęziach. W pierwszym okresie dojrzewania, pędy te są bardziej elastyczne i wznoszą ku górze, zaś u dorosłego egzemplarza, zaczynają widowiskowo przewieszać. Stając się jedną z bardziej efektownych ogrodowych roślin o formie płaczącej. Po około 10 latach, od momentu posadzenia, drzew osiągnie około 10 metrów i już w pełni będzie prezentowało oczekiwane walory. Kora szarawa, brązowoszara, w późniejszym okresie łuszcząca się wąskimi pasami.
Atrakcją, w porównaniu z naturą innych iglaków, jest to, że szyszki u tego rodzaju dojrzewają wiosną - więc właśnie o tej porze roku, będziemy mogli podziwiać te niewielkie kuliste dekoracje.
                         Zdrowo rozwijający się cyprysik nutkajski, oczywiście wówczas, gdy zapewnimy mu odpowiednie warunki uprawy, plus sprzyjający klimat. Stopień trudności pielęgnacji tego gatunku cyprysika, nie należy do trudnych, przy założeniu, że już od samego początku zwrócimy uwagę na jego podstawowe potrzeby.Cupressus nootkatensis - Cyprysik nutkajski - Nootkacipres
'Pendula'


                                                Roślina nadaje się do nasadzeń w ogrodach przydomowych, w zielonych kompleksach miejskich, w parkach. Cyprysik, bardzo widowiskowo prezentuje się posadzony jako soliter, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego urodą podkreśli większe kompozycje roślinne, czy tez sadzić w grupie wyłącznie egzemplarze z tego gatunku.
                                            Ekspozycja słoneczna, niemniej wystawa południowa w ostateczności. Plant także nieźle poradzi sobie w, tak zwanym. 'jasnym cieniu'.  Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, o odczynie pH delikatnie zakwaszonym. Zalecane ściółkowanie.
Choć przyjmuje się, że gatunek ten, charakteryzuje się stosunkowo wysoką mrozoodpornością, zaleca się młode drzewka przed zimą zabezpieczyć, Wówczas, wokół pnia obsypujemy około 15 centymetrowy kopczyk ziemi, który, gdy już nie ma zagrożenia powrotu silnych mrozów, rozsuwamy.
Wiosną, możemy wykopać w linii okręgu korony kilka niezbyt głębokich dołków i wypełnić je kompostem przemieszanym z ziemią. Inna strategia zasilania, to zakup nawozu dla iglaków (stosujemy  go, według instrukcji na etykiecie).
                              Stały średni stopień wilgotności podłoża. Drzewo bardziej poradzi sobie tam, gdzie może zdarzyć się nadwyżka wody, niż w miejscach zbitych, które często nawiedza susza.  Jeśli wybierzemy odpowiednie miejsce, to nawet przy czasowych suszach, dorosły egzemplarz poradzi sobie sam. Młodziki, nie zaniedbujemy, podlewamy.
Regularnie usuwamy przesuszone, przemarznięte, połamane, starzejące się, nieestetycznie wyglądające części.

                                        

Cupressus nootkatensis - Cyprysik nutkajski - Nootkacipres
'Pendula'

Najbardziej rozreklamowana jest odmiana 'Pendula'. 'Płaczący' soliter, który doda charakteru każdej zielonej przestrzeni. Niemniej eleganckie są inne odmiany, oto przykłady kilku z nich:
*   Cyprysik nutkajski 'Tatra', odmiana o szerokim stożku, nadająca się do nasadzeń pojedynczych, oraz jako nieformalny żywopłot. Po dekadzie, wysokość około 2 metrów.Niebiesko zielone łuski.
*   Cyprysik nutkajski  'Aurea', czyli już czytając nazwę, kojarzymy, że coś będzie w związku z żółtym, bądź ze złotym kolorem. Taki kolor mają wiosną młode przyrosty, a dojrzewając przechodzą w jasną zieleń. Pokrój stożkowy.
*   Cyprysik nutkajski 'Compacta', odmiana karłowa  o kulistym pokroju. Po 10 latach osiąga niespełna metr. Zielone łuski, pod słońce mienią się niebieskim nalotem.
*   Cyprysik nutkajski 'Glauca', zielononiebieskie łuski, pokrój stożkowy, dość szybki roczny przyrost.
Cupressus nootkatensis - Cyprysik nutkajski - Nootkacipres
 
 
 
 
 

Cupressus nootkatensis - Cyprysik nutkajski - Nootkacipres


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Cupressus_nootkatensis
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyprysik_nutkajski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Nootkacipres


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz