poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen

                                  Cytryna, przypadkowa krzyżówka innych cytrusów, jak żaden owoc wcześniej zawojowała światem - kwas cytrynowy oraz witaminy C i B1 na dobre wpisano w profilaktykę i w leczenie podczas choroby.
                                 Pochodzi z Chin, jednak w wyniku zmian klimatycznych , już na rodzimych terenach nie jest uprawiany. Największe plantacje znajdują  się w Ameryce Południowej. W Europie przodują Hiszpania i Włochy. My także możemy ją zaprosić do naszego ogrodu lub na taras - na pewno, poza tym, że będzie pięknie zdobić, to i znajdziemy na nią sposób w naszych kuchennych rewolucjach.

                                                            Lemon.eng
Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen

                                   Jest to drzewko, które w sprzyjających warunkach tropikalnych i subtropikalnych, może  dorosnąć do 10 metrów wysokości. Na pewno niezwykłym doświadczeniem, jest spacer w cytrynowych ( cytrusowych) sadach, gdy kwitną kwiaty, które wydzielają
wyraźny, przyjemny zapach. Niestety, w naszej strefie klimatycznej, trudno o takie sady i wyrośnięte  okazy. Mamy do dyspozycji pielęgnację niewielkich drzewek, które na zimę są tam, gdzie  szklarnie, oświetlone światłem dziennym klatki schodowe oraz nasze chłodne pomieszczenia w domu. Optymalna temperatura dla tej rośliny zimą, to pomiędzy 5, a 12°C.


Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen

                               Aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, pielęgnując drzewko cytrynowe, zależy właściwie się do tego zabrać. Lubi ono glebę przewiewną, o odczynie kwasowym lub ostatecznie neutralnym. Wskazane podlewanie wodą miękką, deszczówką. Pamiętajmy, aby zimą woda także miała temperaturę pokojową. Brązowiejące liście, to informacja, że coś złego dzieje się z bryła korzeniową - została przelana lub już gnije. Dlatego, tak ważne, aby donica miała odpływ, a podlewanie było częstsze, a mniej obfite.
                              Dziś, to dość powszechne, możliwość zakupu szczepionego drzewka cytrynowego w sklepach ogrodniczych ( nie kupujmy takich, które w marcu lub na początku kwietnia, wystawione na zewnątrz, z przemarzniętych nie będziemy mieli pożytku). Gdy już zakupimy zdrowy egzemplarz, do nadejścia ciepłych dni, możemy go przetrzymywać w domu. Później dwa, trzy dni hartować, aby w końcu ustawić w docelowym miejscu na letnisku ( taras, balkon, ogródek i to czas od maja do września).
To drzewko owocowe, krzewy owocowe, które lubią słońce. Zapewnijmy im dostęp do światła dziennego. Lepiej, aby to było miejsce osłonięte od silnych wiatrów ( im więcej kwiatków pozostanie na drzewku, tym więcej będzie owoców).

                               
Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen

                                                               W miejscu, gdzie rosną sady cytrynowe, są i ciernie, Przy roślinach doniczkowych, praktycznie prawie bezcieniowe. Kwiaty są nieco podobne do jaśminu, 5-krotne, lekko różowe przechodzące w biel. Po ich przekwitnięciu, powoli tworzą się małe owoce. owoc wzrasta przez kilka miesięcy. Staje się żółty, mięsista skórka i kwaśny miąższ w środku. Jak nabyć własne egzemplarze? Z owoców rośliny matecznej ( dostosowanej do uprawy pojemnikowej). Wydłubane, nieuszkodzone pestki wrzucamy do słoiczka z wodą, którym w ciągu doby od czasu do czasu potrząsamy (w ten sposób, pozbywamy się resztek miąższu). Następnie sadzimy w  niewielkich doniczkach z odpływem, dajemy około 5 dni odpoczynku i zaczynamy podlewać ( od połowy wiosny do końca września częściej więcej, w okresie późnojesiennym i zimowym, mniej obficie).
                                                             Nie musimy sadzić pestek z zamiarem wyhodowania drzewka, możemy to zrobić, na przykład, tylko po to,aby urosły młode, delikatnie pachnące jasnozielone listki, które dodamy do świeżych sałatek, albo wykorzystamy jako ozdobę do dań.

                  
Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen

                                          Aby zachować dekoracyjny pokrój rośliny, niezbędne jest przycinanie pielęgnacyjne ( poza sanitarnym wczesną wiosną, gdzie usuwamy połamane, zasuszone lub przemarznięte gałązki). Przycinanie pielęgnacyjne( pod koniec sierpnia), - tutaj należy wykazać się dużą roztropnością. Nie możemy ciąg według naszego kaprysu, zbytnia ingerencja ostrza sprawi, że z pozostałych gałązek zaczną opadać liście, a co za tym idzie minimalna ilość kwiatów i egzemplarz straci na swojej atrakcyjności. Aby gałęzie nie wrastały do środka, tniemy2-3 centymetry nad liściem rosnącym na zewnątrz. Przycinajmy tylko zbyt za długie gałęzie, które wyraźnie rosną poza pozostałe. Młodziutkie gałązeczki, tam ,gdzie najbardziej jasnozielone listki, uszczknijmy palcami. Nie będzie w tym miejscu kwitnienia, ale wyrosną nowe gałązki, które zakwitną w nowym sezonie i cały pokrój drzewka regularnie się powiększy.
                                      Gdy liście naszego cytrynowego drzewka żółkną, znaczy jest za dużo wapnia. Nawadniajmy wówczas odpowiednią dawką roztworu żelaza, a jeśli owoce na drzewku , nie służą tylko do dekoracji i używamy je w kuchni, polecam, stworzenie mieszanki w torfem i przesadzenie rośliny ( i w okresie wegetacyjnym podsypujmy je nawozami do cytrusów, a jeśli takich nie posiadamy, to tymi samymi nawozami, co warzywa w naszym warzywniaku). 


                                     Cytryna jest dobra dla ciała i dla umysłu. Działa pobudzająco, gdy jesteśmy przemęczeniu, oczyszcza skórę. Ma orzeźwiający efekt. Skuteczna na przeziębienie, na przeczyszczenie gardła. Do ciast, soków, lemoniady ... pita nad czo co rano. W ABC naturalnych kosmetyków, nie można o niej nie wspomnieć - wiele kremów, środków czystości , jest tworzone na bazie cytrynowego miąższu.
 Dekoracyjna, niby taka kwaśna, nieprzystępna, a  w smakowitych kuchennych kombinacjach tak mile widziana.Syrop (cytryna, imbir, miód)


Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen


Imbirówka - nalewka z imbiru i z  cytryny.
Zingiber officinale - Imbir lekarski, Imbir - Gember ( foto )
 
 
 
Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen
Sechium edule - Kolczoch jadalny - Chayote ( foto )
oraz Malus - Jabłoń - Appel  ( foto )
oraz Citrus sinensis - Pomarańcza chińska, p. słodka - Sinaasappel (foto)
oraz Citrus reticulata - Mandarynka - Mandarin ( foto )

 


Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen

 
 
 

Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen

 
 
 
 
 
Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen
 
 
 
 

Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen

 
 
 
 
Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen

 
 
 
 
 
Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen
 
 
 
 
 

Citrus limon - Cytryna zwyczajna - Citroen

 
 
 

Citrus x meyeri - Cytryna Meyera - Meyer citroenboom ( foto )


Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cytryna_zwyczajna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Citroen_(vrucht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Lemon
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz