wtorek, 4 kwietnia 2017

Scabiosa columbaria - Driakiew gołębia - Duifkruid

Scabiosa columbaria - Driakiew gołębia - Duifkruid
'Mariposa Blue'


                            Driakiew gołębia, gdy w pełnej formie, wygląda, jakby ktoś specjalnie w każdą kwietną poduszeczkę  powbijał szpilki.  Niewielka roślina, ale efektowna, szczególnie, gdy sadzona w grupie pomiędzy innymi kolorowymi bylinami. Na metr kwadratowy sadzimy od
7 do 9 sztuk. Dość widowiskowe show, tworzy z innymi kwiatami o kolorach: żółtym, różowym, fioletowym. Taka piętrowa rabata,gdzie barwy delikatnie się wzajemnie 'przenikają', może długie miesiące zdobić nasz ogród.
                          
                                                   Pigeon scabious.eng

Scabiosa columbaria - Driakiew gołębia - Duifkruid


                           Bylina ta, w zależności od odmiany, może osiągać wysokość od 40 centymetrów do 1 metra. Także może być rośliną dwuletnią lub wieloletnią. Kupując nasiona lub niewielkie egzemplarze w doniczce, czytajmy uważanie oznaczenie od producenta. Wówczas, będziemy wiedzieli, czego się spodziewać po tej roślinie w miesiącach letnich i posadźmy w sprzyjających dla niej miejscach. Czyli takich, które
są osłonięte od wiatru , słoneczne i wartościowe w żyzną, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę o odczynie zasadowym. Gdy ziemia będzie zbyt zbita, albo zbyt bagnista, roślina nie utrzyma się dłużej niż jeden sezon.
Wysiewamy nasiona w kwietniu, gotowe sadzonki wsadzamy w grunt na początku maja.
Kwitnienie trwa w sprzyjających warunkach, od czerwca, nawet do końca października ( gdy obrywamy przekwitnięte kwiatostany i regularnie odchwaszczamy).
Scabiosa columbaria - Driakiew gołębia - Duifkruid                               Soczyście zielone liście są ułożone na kształt rozety, pośród nich wyrastają pędy, których wierzchołki, niczym korona przyozdabiają kwiaty. Charakterystyczne dla tych delikatnych kwiatuszków jest to, że ich okółki rozwijają się począwszy od zewnętrznego, do środka. Oczywiście w makro świecie, nie mamy czasu się temu procesowi uważniej przyglądać, ale dobrze wiedzieć, jak ta bylina wchodzi na 'wysokie obroty'.
                             W temacie driakwi, są dwie szkoły dzielenia jej bryły korzeniowej. Pod koniec września i wczesną wiosną, gdzie zaraz po tym lekko roślinę przycinamy. Dlaczego przesadzanie i podział bryły ? Pomimo wiosennego nawożenia ( uniwersalny środek), ziemia się wyjaławia, kwiaty stają się drobniejsze i jest ich mniej. Więc, co 3 lub 4 sezony, wybierzmy nowe słoneczne miejsce.

Scabiosa columbaria - Driakiew gołębia - Duifkruid

                                   Ta azjatycka piękność ( jej rodzime strony to ten kontynent), nie jest zbyt kapryśna. Ale też nie można jej pozostawić samej sobie. Odchwaszczać, usuwać liście drzew, nie nasadzać zbyt gęsto, w czasie suszy podlewać, nie doprowadzić podlewaniem do gnicia liści i bryły korzeniowej, obrywać przekwitnięte kwiatostany i wiosną lekko przystrzyc jej fryzurkę.
                                 Poza bylinowymi rabatami, doskonale nadaje się na wyszczególnione miejsce na skalniaku. Na pewno w ogrodzie wiejskim, naturalistycznym, czy tym bardziej nowoczesnym, może znaleźć się dla niej miejsce. A ona za to zaproszenie, na pewno odwdzięczy się nam delikatnymi fioletowo-niebieskimi kwiatami, które będą zdobiły nasze zielone miejsce nawet jeszcze po lecie.


Scabiosa columbaria - Driakiew gołębia - Duifkruid
'Mariposa Blue'Scabiosa columbaria - Driakiew gołębia - Duifkruid
'Mariposa Blue'


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Scabiosa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Driakiew_go%C5%82%C4%99bia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Duifkruid
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz