wtorek, 14 września 2021

Citrus x meyeri - Cytryna Meyera - Meyer citroenboom

                          Cytryna Meyera, nie tak kwaśna jak cytryna właściwa, niemniej o wielkim smakowaniu się słodyczą w tym konkretnym przypadku mowy nie ma. Dojrzałe owoce kwaskowe, mniejsze od 'tradycyjnych', bardziej okrągławe. Natomiast jeśli chodzi o kolor, jeśli widzicie 'cytrynowy', wszystko w porządku. (Eksperci mogliby opisać ten kolor jako ciemnożółty z lekkim pomarańczowym odcieniem).

                                                          Meyer lemon.eng

Citrus x meyeri - Cytryna Meyera - Meyer citroenboom

Owocowe smakowitości, dla tych którzy lubią kwaskowy smak, zaś jako roślina dekoracyjna, to dla wszystkich, którzy 'mają apetyt' na egzotykę, przyjemny zapach kwiatuszków i energetyczny kolor owoców. Cytryna Meyera, prawdopodobnie jest krzyżówką cytryny zwyczajnej i pomarańczy chińskiej. Pochodzi

z Chin, gdzie została odkryta ponad 110 lat temu. To niewielkie drzewko, które w zależności od odmiany, jako dorosły egzemplarz osiąga pomiędzy 2 a 3 metry wysokości. Odmiany hybrydowe, przeznaczone przede wszystkim dla celów zdobniczych, nie osiągają więcej niż 1.5 metra wysokości. Przy takich 'gabarytach', nadają się znakomicie do uprawy w salonie, a w sezonie na tarasie, większym balkonie, na podwórzu, w ogrodzie (tam nie tylko w eleganckich pojemnikach, a także wkopane z donicą bez dna bezpośrednio do gruntu). Roślinę tę rozmnażany ze zrazów, najlepiej gdy rośnie 'na własnych korzeniach' (bez podkładki). W pierwszym półwieczu XX wieku 'pomarańczowa cytryna' była uprawiana na dużą skalę (dla walorów smakowych), jednak okazało się, że drzewka te przenosiły na inne cytrusy wirusa, który je niszczył. W popłochu wycofano się z wielkich plantacji. Od 1975 roku, na rynku europejskim można zakupić wyłącznie 'podrasowaną' odmianę cytryny Meyera, która nie jest już nosicielem.

                            Świeży cytrusowy zapach kwiatów i owoców, może nam towarzyszyć niemal przez cały rok. Tak właśnie, przy optymalnych warunkach uprawy, rośliny te nie wymagają odpoczynku. Warto je prowadzić nie tylko dla walorów wizualnych, ale również korzystać z ich dóbr smakowych.

Citrus x meyeri - Cytryna Meyera - Meyer citroenboom

Bogactwo witamin, makro i mikroelementów; doskonale odnajduje się kuchennych rewolucjach (desery, sałatki, drinki, napoje chłodzące, szejki, do herbaty).  Mając na uwadze takie wykorzystanie owoców, do zasilania nie używamy nawozów przeznaczonych dla roślin dekoracyjnych. 'Dokarmiaczami' mogą być naturalne (kompost, humus, w sezonie rozcieńczone z wodą gnojówki (żywokost, pokrzywy, czosnek), albo specjalistyczne z przeznaczeniem dla roślin owocowych z tej grupy.
U wielu miłośników roślinnych egzotyków, jest to pragnienie, aby wyhodować swojego cytrusa; generatywnie, albo wegetatywnie. O ile, ta pierwsza droga, wymaga wielu lat do pierwszego kwitnienia (nawet i sześciu), tak ukorzenienie sadzonki, zaprowadzi nas do tego momentu już nawet po czterech. Ktoś może powiedzieć, że to wciąż bardzo długi okres oczekiwania. Przyjaźń na lata z roślinami, to właśnie kształtowanie w sobie cierpliwości i regularne dbanie o ich potrzeby. Cytryna Meyera, jak już wiemy, przy sprzyjających warunkach, może kwitnąc i owocować, o każdej porze roku. Jednak, nie oczekujmy takich dobroci 'na okrągło', jednak w klimacie europejskim, trudno w 100% odwzorować te warunki, które panują tam, gdzie cały rok ciepło i wysoki stopień wilgotności powietrza.
                            Gdy zdecydujemy się na uprawę drzewka
w domu, bądźmy pewni, sprawa warta zachodu. Delikatnie pachnące listki i kwiaty, oraz uginające się pod ciężarem owoców pędy, to 'słodycz'  i energia dla zmysłów. Całoroczną ozdobę, stanowią owalnie lancetowate połyskujące liście; każdy o długości około 10 - 12 centymetrów, zielony, po roztarciu wydzielający przyjemną cytrusową woń. Także pachnące,pięciokrotne jasne, od spodu płatki jasno fioletowe.

Citrus x meyeri - Cytryna Meyera - Meyer citroenboom

Kwaskowy miąższ, jest również bardzo aromatyczny; to bogactwo wielu składników odżywczych. Jego spożywanie korzystnie wpływa na wzmocnienie organizmu, (układ krwionośny, pokarmowy,moczowy, odkwaszanie, spowolnienie procesów starzenia się).

                                          Decydując się na uprawę cytrusa, od samego początku, powinniśmy zastosować się do kilka podstawowych zasad. I to od momentu nasionka, od momenty soczyście zielonej młodej rośliny, od momentu zakupu sadzonki w centrum ogrodniczym, (które ma dobrą reputację, a to równa się z tym, że jego pracownicy w okresie wczesnej wiosny, nie wystawiają, przeznaczonych do sprzedaży cytrusów, na zewnątrz).

                             Zdrowy wzrost, bogate kwitnienie i owocowanie, to jest uzależnione od optymalnych warunków uprawy. Ekspozycja słoneczna, cytrusy uwielbiają kąpiele słoneczne, ale nie niszczycielskie palące promienie. Jednak, pamiętajmy, że w czasie największych upałów, czy to na letnisku, czy w domu, donica powinna stać w miejscu, gdzie światło dzienne jest rozproszone. Popalone liście, zahamowane kwitnienie - tego przecież nie chcemy. 

Czy to do pikowania, do wysiewu, czy do przesadzania do większego pojemnika, bardzo istotne jest, abyśmy posiadali ziemię o odczynie pH delikatnie zakwaszonym. Gleba średnio ciężka; to znaczy: przeciętna przepuszczalność, umiarkowana przewiewność, optymalne magazynowanie wody, ziemia dobrze nagrzana. Aby uzyskać podłoże spełniające te uwarunkowania, należy stworzyć mieszankę: ziemia torfowa (2 części), ziemia kompostowa (2), ziemia gliniasta (1), kamyki (1) (bądź perlit, keramzyt, żwirek). 

Citrus x meyeri - Cytryna Meyera - Meyer citroenboom

Skoro już wiemy, że niezbędne w pielęgnacji okazuje się być podłoże zakwaszone, woda z kranu do podlewania, to kiepski pomysł. Zawiera ona duże ilości wapnia, a to działa na niekorzyść rośliny. Gdy nie mamy dostępu do deszczówki, wodę czerpaną z kranu, należy przegotować. Nie zostawiamy wody w osłonce, na podstawku. Latem, podlewamy bardziej obficie; robimy to z rana, albo pod wieczór. Nie lejemy nią po nadziemnych częściach plantu. Czy to w sezonie wegetacyjnym, czy w czasie spoczynku, wierzchnia warstwa podłoża przed kolejnym podlaniem powinna być przesuszona. (Donica powinna mieć drożny odpływ, aby w ziemi nie zastawały nadwyżki deszczówki). Cytrusy, w swoim otoczeniu, bardzo lubią wysoki stopień wilgotności. Także, latem i zimą, (gdy w pomieszczeniu jest włączone ogrzewanie), możemy doniczkowce zraszać. Robimy to z rana, albo pod wieczór, (w naturalnych uwarunkowaniach, o tych porach na roślinach osiada rosa0. Używajmy sitka o drobnych oczkach tak, aby wytwarzała się mgiełka. Duże krople wody, zasychając na liściach, sprawiają, że ta egzotyczna ozdoba, zaczyna wyglądać nieestetycznie. Oczywiście, używamy wody miękkiej. Dodatkowo, gdy powietrze w otoczeniu suche, możemy ustawić kilka zwilżaczy wypełnionych wodą.  Latem, pielęgnując cytrynę Meyera pod dachem, zabezpieczając donicę, możemy opłukać listki pod delikatnym natryskiem, po czym ustawić w zacienionym miejscu, aby wyschły; po kilku godzinach donica może 'wrócić' na stała miejscówkę. Zimą, czyścimy zwilżonym w wodzie papierowym ręcznikiem, przesuwając jego czystą stroną, od wewnątrz do zewnątrz liścia.

                                         Rok roczne przesadzanie, a co za tym idzie, dostarczanie cytrusowi nowego, niewyjałowionego podłoża, to jednak zbyt mało, aby wystarczyło do bogatego owocowania. Dlatego, kolejnym zabiegiem, będzie nawożenie.

Citrus x meyeri - Cytryna Meyera - Meyer citroenboom

Od końca kwietnia, do połowy września, dostarczamy, według wskazówek na etykiecie, nawóz wieloskładnikowy z przeznaczeniem do uprawy rośliny cytrusowych (w granulacie, bądź w płynie). (Raz jeszcze, bądźmy wyczuleni na dodatkowe sprawdzenie wiadomości, czy po użyciu tego 'dokarmiacza' możemy spożywać owoce).  

                                   Zdarzyć się może tak, że część gałązek, zacznie zasychać, albo roślina 'zgubi' symetrię. Wówczas, przeprowadzamy cięcie pielęgnujące, bądź kształtujące, (nie usuwamy więcej niż 1/4 pędów). Cięcie możemy wykonywać w ciągu całego roku, gdy jest taka potrzeba. Jednak, gdy nie ma presji, najkorzystniej wykonać je, gdy owoców już nie będzie na pędach. Cięcie ukośne, wykonujemy około centymetr nad 'oczkiem'; po, warto ranę zabezpieczyć  maścią.

                                    Zimą pod dachem, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków do końca września na letnisku. Dzięki cytrynie Meyera  przestrzeń 'zyska' kolor, zapach, a to korzystnie każdego dnia będzie wpływało na nasze samopoczucie.

 

 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Meyer_lemon
https://www.vip-colors.com/2017/04/citrus-limon-cytryna-zwyczajna-citroen.html
https://www.vip-colors.com/2019/12/citrus-sinensis-pomarancza-chinska-p.html  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz