piątek, 5 kwietnia 2024

Jak o kilka tygodni przyspieszyć kwitnienie roślin wrażliwych na niskie temperatury (bulwiastych i cebulowych), które będą zdobić latem?

                                                   Kiedy i gdzie sadzić rośliny ozdobne bulwiaste i cebulowe, które są wrażliwe na niskie temperatury, a chcemy, aby kwitły od drugiej połowy wiosny i przez lato? Na rabaty bezpośrednio do gruntu, możemy wysadzić bulwy/cebule dopiero w maju po Zimnych Ogrodnikach, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, wtedy pierwsze kwiaty dopiero po kilku następnych tygodniach. Możemy jednak cały ten proces przyspieszyć, zajmijmy się tymi konkretnymi gatunkami już teraz. Jeśli tak zrobimy na przełomie marca i kwietnia, wtedy po 15 maja będziemy mogli wyeksponować na zewnątrz

Wiosna
Jak o kilka tygodni przyspieszyć kwitnienie roślin wrażliwych na niskie temperatury (bulwiastych i cebulowych), które będą zdobić latem?

tuż przed kwitnieniem, (zrobić z nich nasadzenia bezpośrednio w ogrodzie, albo wyeksponować w donicach ustawionych na balkonie, tarasie, zewnętrznych parapetach, czy na podwórzu). Spis aktualnie liczy 18 gatunków i na bieżąco jest uzupełniany. Komponujemy z tej grupy roślin takie, które ilościowo i wielkościowo w odpowiednich proporcjach pięknie zagospodarują wyznaczoną przez nas przestrzeń.  Przyspieszenie kwitnienia warto praktykować, jeśli dysponujemy miejscówką/pomieszczeniem/'magicznie rozciągającymi się parapetami', gdzie dostęp dziennego światła oraz temperatury powyżej

14°C/najlepiej powyżej 18°C. Bulwy i cebule, źle reagują na duże dzienne spadki temperatur, a narażone na zmarznięcie, jeśli w ogóle wypuszczą liście, to egzemplarze będą miały karłowy pokrój i mierne kwitnienie. 

                                           W centrach ogrodniczych w maju można zakupić 'wyrośnięte' młodziki tych cebulaków, to znaczy, że i my możemy takie odchować we własnym zakresie i na mniejszą skalę. Oto grupa roślin, którym możemy pod dachem szybciej rozpocząć okres wegetacyjny: agapant, amarkrinum, begonia bulwiasta, dalia, frezja, galtonia biaława, inkarwilla, ismena, kalia, krokosmia, mieczyk, nerine, 

Agapanthus - Agapant ( foto )

paciorecznik ogrodowy, sandersonia, sparaksis, sprekelia, śniedek Saundersa, śniedek wiechowaty, tuberoza wonna, warkocznica dwubarwna, weltheimia, wilec ziemniaczany, zefirant, zwartnica.

                                           Każdy z gatunków w pierwszej fazie musimy potraktować bardzo indywidualnie, to znaczy poznać ich potrzeby uprawy. Dzięki takiemu rozeznaniu w temacie, nasze nakłady finansowy oraz pracy, nie pójdą na marne. Na przykład, agapant pięknie się okwieci w sezonie wyłącznie wtedy, gdy będzie posadzony w ciasnej/pasującej do wielkości części podziemnych donicy; gdyby pojemnik był za duży, roślina 'pójdzie' w rozwój nadprogramowej ilości liści, a nie w tworzenie okazałych kwiatostanów.

                                           Donice z odpływem, dzięki temu przy bulwach/cebulach nie będą zastawały nadwyżki wody, nie zaczną nadgniwać. Pierwsza warstwa w pojemniku, to drenaż - najlepiej keramzyt ogrodowy; następnie mieszanka ziemi ogrodowej/kompostu oraz owego materiału rozluźniającego. Części podziemne sadzimy na odpowiednią głębokość/zachowując odstęp (wytyczne gatunkowe); mamy na uwadze takie 'urozmaicenia' jak uziemianie bulw begonii bulwiastych /w tym begonii zwisających wklęsłą stroną do góry. Ekspozycja jasna, regularne niezbyt obfite dostawy wody, gdy sucha wierzchnia warstwa podłoża. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.

Begonia ×tuberhybrida - Begonia bulwiasta - Knolbegonia ( foto )

Druga połowa maja, rośliny bulwiaste i cebulowe kwitnące latem, sadzimy w gruncie/w donicach ustawionych na zewnątrz. Lokujemy tam te, które pielęgnowaliśmy przez ostatnie półtora miesiąca pod dachem oraz bulwy i cebulki z opakowań, które do teraz w szufladzie/szafce 'cierpliwie czekały' na swój czas. W przypadku wszystkich, należy zachować odpowiednie odstępy w nasadzeniach. Wszystko po to, aby każda z roślin miała zapewnioną odpowiednią przestrzeń do witalnego wzrostu, a w niedalekiej przyszłości do wyeksponowania swoich kwietnych walorów. 

Podłoże zasobne, przepuszczalne. Grupa tych roślin 'lubi sobie podjeść', (obfite i długie kwitnienie, wzmocnienie i odżywienie części korzeniowych, zwiększenie odporności na choroby). Dlatego nie obejdzie się bez dodatkowego nawożenia. Korzystamy z nawozów wieloskładnikowych dedykowanych tej grupie, (częstotliwość dostaw, dozowanie - według informacji na etykiecie). Albo korzystamy z ekologicznych metod nawożenia, wówczas przy okazji podlewania innych ogrodowych piękności i tym nie szczędźmy 

Canna ×generalis - Paciorecznik ogrodowy, Kanna - Canna ( foto)

rozcieńczonych z wodą gnojówek z żywokostu, pokrzyw, czosnku, czy co nieco fusów z porannej kawy.

                                    Regularne dostawy wody, rośliny w donicach będą w tym temacie wymagały większej uwagi (w gruncie wilgoć utrzymuje się nieco dłużej). Podlewamy rano, albo pod wieczór, dzięki temu miks woda+słońce nie zniszczy - po podlewaniu latem w godzinach południowych w upalny dzień, na liściach i na płatkach kwiatów małe kropelki wody skupiają promienie słoneczne, wynikiem czego są poparzenia. 

                                  Jeśli mamy potrzebę, aby zachować na nasiona przekwitające kwiatostany, zatrzymajmy jeden/dwa; resztę regularnie usuwajmy. Usunięcie tych części, jaki sfatygowanych liści, pozwoli roślinie zaoszczędzić energię oraz substancje odżywcze, które może przeznaczyć na rozwój młodych części, albo skumulować je w cebulach na czas zimowania. Po zakończeniu sezonu, bulwy i cebule wyjmujemy z ziemi (w bezdeszczowy dzień), oczyszczamy i przechowujemy w odpowiednich warunkach do początku następnego; pomieszczenie powinno być ciemne, suche, gdzie temperatura nie spada poniżej 6°C.

Crocosmia  - Krokosmia - Montbretia  ( foto )

 

 

 

Dahlia - Dalia, Georginia ( foto )

 

 

 

Eucomis bicolor - Warkocznica dwubarwna, eukomis d. - Kuiflelie (foto)


 

Freesia - Frezja ( foto )


 

 

Gladiolus - Mieczyk  ( foto )

 

 

Hippeastrum - Zwartnica - Ridderster ( foto )

 

 

 

Hymenocallis  - Błonczatka, (Ismena)  - Ismene ( foto )

 

 


Incarvillea Delavayi - Inkarwilla Delavaya - Tuingloxinia ( foto )

 

 

 

Ipomoea batatas - Wilec ziemniaczany - Zoete aardappel ( foto )

 

 

 

 

Nerine - Nerina ( foto )

 

 

Ornithogalum saundersiae - Śniedek Saundersa - Vogelmelk saundersiae ( foto )

 

 

Ornithogalum thyrsoides - Śniedek wiechowaty - Zuidenwindlelie  (foto)

 

 

Polianthes tuberosa - Tuberoza wonna, t.bulwiasta - Tuberoos (foto )

 

 

 

Veltheimia capensis - Weltheimia, Veltheimia, Roszczotnia (gatunek) - Wintervuurpijl ( foto )

 

 


Zantedeschia hybrida - Kalia mieszańcowa ( foto )
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html
https://www.vip-colors.com/2018/06/agapanthus-agapant-afrikaanse-lelie.html
https://www.vip-colors.com/2023/11/begonia-tuberhybrida-begonia-bulwiasta.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz