wtorek, 2 kwietnia 2024

Cereus hildmannianus - Pałczak (gatunek) - Hegcactus

                                             Cereus hildmannianus, jest jednym z gatunków rodzaju pałczak/otąg.To kaktus z kolumnowymi rozgałęziającymi się pędami. Jego pokrój przypomina drzewo. Cylindryczne, podzielone na segmenty pędy młode 'wpadają' w kolor miętowy, z wiekiem przybierają barwę niebieskozieloną i stają się lekko matowe. W cieplejszych zakątkach świata, gatunek jest wykorzystywany jako roślina ozdobna w przydomowych ogrodach. Na naszej szerokości geograficznej, to doniczkowiec, który może upiększyć mieszkania, przestrzenie biurowe, restauracyjne oraz hotelowe. Przy optymalnych warunkach uprawy, kwitnienie wiosną, albo wczesnym latem. Kwiaty białe, charakterystyczne dla rodzaju careus.

                                                                               Cereus hildmannianus.eng

Cereus hildmannianus - Pałczak (gatunek) - Hegcactus

Kwitnienie rozpoczyna się w nocy, pojedynczy kwiat utrzymuje się tylko kilkanaście godzin. Pierwszy kwietny spektakl po czterech do pięciu lat uprawy. Na naturalnych siedliskach jego rozmieszczenie obejmuje Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i Argentynę. Gdzie najstarsze, najbardziej okazałe egzemplarze osiągają ponad 8 metrów wysokości. Przy domowej pielęgnacji, liczmy się z wartościami mniejszymi o 1/3.

Wysiew nasion w temperaturach powyżej 16C°; podobnie mniejsze i większe egzemplarze tego gatunku, powinny przebywać w pomieszczeniu, gdzie bez większych dziennych spadków temperatura pomiędzy 16, a 26. Przy wyższej, rośliny powinny być przesunięte bardziej w głąb mieszkania, kąpiele słoneczne są mile widziane, jednak bez przesady. Ekspozycja jasna.

                                    Połączenie oryginalnego wyglądu z niezbyt wymagającą opieką - to mocne atuty przemawiające za tym, aby zaprosić ten gatunek cereusa do swego otoczenia. Brązowożółte śliskie plamy na kaktusie, znaczy egzemplarz przelany - w tej sytuacji, bez względu na porę roku, wyciągamy roślinę z donicy sprawdzamy kondycję części podziemnych. Gdy pałczak do uratowania (brak choroby grzybicznej), wówczas przesadzamy go do nowego podłoża, zaczynamy w odpowiedzialny sposób dostarczać wodę.

Cereus hildmannianus - Pałczak (gatunek) - Hegcactus

Co do poziom wilgotności podłoża - kaktus przetrzyma czasowe przesuszenia, nie poradzi sobie z zalewaniem. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w jego otoczeniu. Najkorzystniejsza woda miękka, odstała. Dostawa co kilkanaście dni, gdy wierzchnia warstwa podłoża bardzo dobrze przesuszona. W czasie upałów, bądź, gdy 'na pełnych obrotach' kaloryfery (suche powietrze w pomieszczeniu), podlewamy co kilka dni i posiłkujmy się zwilżaczami; można także doniczkę ustawić na kamykach 'podlanych' wodą.

                                     Nawozimy 'dokarmiaczem' dla kaktusów i sukulentów, według wskazówek na etykiecie. Gdy zakończy się kwitnienie, zaprzestajemy dostarczania substancji odżywczych na kilka tygodni (4 do 6). Późniejsze przesadzanie, zaczynamy ponownie zasilanie. Na europejskich szerokościach, przy uprawie pojemnikowej, warto dać roślinie tych kilka tygodni wytchnienia, to znaczy nie nawozić przez ten czas. Bez kwitnienia, również przesadzamy do świeżego specjalistycznego podłoża raz w roku.Donica z drożnym odpływem, zapewniająca otągowi stabilność.

Cereus hildmannianus - Pałczak (gatunek) - Hegcactus
 

 

 


Cereus hildmannianus - Pałczak (gatunek) - Hegcactus

 

Cereus - Pałczak, otąg (gatunki) - Zuilcactus (soorten) ( foto )


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cereus_hildmannianus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz