wtorek, 21 maja 2019

Ornithogalum saundersiae - Śniedek Saundersa - Vogelmelk saundersiae

                                    Śniedek Saundersa ,   jest kolejną gatunkowa elegancką odsłoną z rodzaju śniedek.  Dzięki swej zdobniczej odsłonie, jest prowadzony nie tylko w uprawie pojemnikowej, ale także na szeroką skalę w branży florystycznej, jako kwiat cięty. To jeden z okazalszych gatunków grupy tych roślin cebulowych. Przy sprzyjających warunkach, z rozety liści (w ciemnej zieleni) wyrasta pęd, który może osiągnąć wysokość nawet 120 centymetrów.   Jest prosty, dobrze utrzymujący równowagę, a co najpiękniejsze, to w górnej części  'oblepiony' dziesiątkami charakterystycznych kwiatuszków.  
                                                  Giant chincherinchee.eng
Ornithogalum saundersiae - Śniedek Saundersa - Vogelmelk saundersiae


Pojedynczy gwiazdkowaty kwiat,  posiada sześć płatków w kolorze bieli ( w różnych odcieniach, w zależności od odmiany) z charakterystyczną dla gatunku czarną zalążnią (która po zapyleniu, zielenieje i nieco się powiększa).  Podobnie jak u, na przykład, śniedka wiechowatego, 'gwiazdki' rozkwitają od dolnych części kwiatostanu do górnych.
                               Ze względu na niewielką mrozoodporność (- 1 °C), logicznym wydaje się w naszych warunkach klimatycznych sadzenie cebul wiosną, ale to być może, zbyt późno, na najpiękniejszą pełną odsłonę kwitnącego spektaklu.  Najrozsądniejszym rozwiązaniem, jest więc
lokowanie ich w pojemnikach, które na zimę są przenoszone do jasnego pomieszczenia ( delikatnie podlewamy). Wówczas okres wegetacyjny roślin rozpoczyna się wcześniej, zgodnie z naturalnym rytmem, z końcem kwietnia.
Łodyga zaczyna się wznosić pośród lancetowatych liści, w tym czasie malutkimi kroczkami zaczyna 'pęcznieć' kwiatostan.
                        Po przekwitnięciu, zaleca się usunięcie kwiatostanów, aby umożliwić cebuli większą swobodę pobierania, tego co jej niezbędne na czas odpoczynku i następnego okresu wegetacyjnego.
Liście również powoli zaczynają zasychać. Właśnie z tego powodu, zaleca się nasadzanie tych bulw pośród innymi roślinami ( te maskują nieatrakcyjny wygląd usychających liści), albo w donicach, które nie trudno 'przetransportować' w mniej wyeksponowane miejsce.Ornithogalum saundersiae - Śniedek Saundersa - Vogelmelk saundersiae

Mając na uwadze dobro rośliny, w pierwszej połowie jesieni, wykopujemy cebule wraz z nowymi przybyszowymi, oczyszczamy i przetrzymujemy je przez chłodne miesiące w trocinach lub w piasku, gdzie temperatura w ciemnym pomieszczeniu minimum +8°C. Wiosną, możemy najpierw posadzić je do doniczek, aby w maju wsadzić  w miejsce docelowe,albo już na stałe ulokować w pojemnikach. Optymalna temperatura, to 18 do 21°C. Jeśli będziemy opiekowali się tą bylina w miejscu, gdzie od 8 do 25°C, na pewno sobie świetnie poradzi - istotne jest to, abyśmy nie fundowali jej przeniesienia, gdzie wielostopniowa różnica, wówczas trzeba roślinę hartować. 
                              Ziemia powinna być średnio żyzna, o średnim stałym stopniu wilgotności,
 o pH neutralnym lub lekko zakwaszonym. W swoim naturalnym środowisku, to jest na kontynencie afrykańskim, roślina ta rośnie w pobliżu innych wyższych, więc czerpie wśród nich światło dzienne przefiltrowane.
Nasadzenie w miejscu osłoniętym od wiatru,  lekko zacienionym lub słonecznym, ale nie wystawionym na bezpośrednie działanie słońca w szczytowych godzinach ich pracy. Podlewamy w czasie suszy. Nie  musimy nawozić, wystarczy, że będziemy sadzili w miejscu nawiezionym kompostem lub obornikiem.
                                      Roślina ta nadaje się na kwiat cięty, może więc być zaproszona  do domowej przestrzeni, aby zdobić  i cieszyć nasze oczy. Kwiaty utrzymują się długo.


 
Ornithogalum saundersiae - Śniedek Saundersa - Vogelmelk saundersiaeOrnithogalum saundersiae - Śniedek Saundersa - Vogelmelk saundersiae
Ornithogalum - Śniedek (gatunki) - Vogelmelk (soorten) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ornithogalum_saundersiae

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz