środa, 22 maja 2019

Sinocrassula yunnanensis

                                   Sinocrassula yunnanensis, czyli sukulent, który swoim wyglądem przypomina grupę małych jeżyków. Połączenie tej rośliny z wyraźnym kolorem doniczki, zapewni ponadczasowy wygląd i będzie pasować do każdego ustawienia, gdzie ceni się minimalizm i prostotę. Elegancki, oryginalny prezent dla kogoś, albo dla nas samych.
                                   Główną, całoroczną ozdobą tego sukulenta, są jego ciasno rozmieszczone liście o nerkowatym kształcie. Tworzą one zwarte, dekoracyjne 'jeżyki', stąd pełne zrozumienie, dlaczego


Sinocrassula yunnanensis 
'Napoli Noire'

w powszechnym handlowym obiegu funkcjonują jako (sukulent jeżyk). Odcienie mięsistych listków, wahają się między ciemnozielonym i ciemnofioletowym, ale w tej roślinie można również zobaczyć jasnozielone barwy. Liście rosną subtelnie, w zależności od odmiany, dorosły egzemplarz ze swoimi
różyczkami, osiąga  10 do 30 centymetrami wysokości.
Dodatkowym walorem rośliny, przy zapewnieniu odpowiedniej pielęgnacji, są gęste  kwiatostany sięgające 10-15 cm wysokości ponad mięsiste rozety. U niektórych odmian, to spektakularne widowisko, dzięki kolorom ( róż, czerwień, czerwień z bielą, czerwonozłote), a w przypadku innych, poprzez rzadko spotykane formy (na przykład, zielony kwiatostan przypominający swoim kształtem brokuła). Kwitnienie, najczęściej, ma miejsce w drugiej połowie lata. Kwiatostany utrzymują się przez kilka tygodni, potem należy je usunąć (pęd tniemy najniżej jak się da, nie uszkadzając 'listnych jeżyków').
                      Sinocrassula yunnanensis , również należy do rodziny gruboszowatych. Więc, mając pod swoimi skrzydłami, którąś z odmian tych mięsistych sukulentów, w bardzo podobny sposób, zadbamy i o tego (jeżyka).
                      Umieść tę roślinę w dobrze oświetlonym miejscu, ale unikaj bezpośredniego światła słonecznego.  Mamy tutaj do czynienia z sukulentem, a więc z niezbyt głębokim ukorzenieniem, z kumulowaniem wody na zapas w mięsistych częściach. Dlatego, od kwietnia do momentu, gdy kwitną kwiaty (czyli, do połowy października), podlewamy naszego 'doniczkowca' dwa razy w miesiącu. Nie zalewamy,, nie pozostawiamy wody na podstawku, czy w osłonce. Woda, zawsze w


Sinocrassula yunnanensis 
'Napoli Noire'

temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Przez okres jesienno-zimowy, nie zmieniamy częstotliwości dostarczania życiodajnego płynu, ale jego ilość zmniejszamy o 1/3.  Im chłodniejsze pomieszczenie, tym mniej wody. Sinocrassula yunnanensis , możemy pielęgnować tam, gdzie w chłodne miesiące panuje temperatura od 12°C, choć miejmy na uwadze, że optymalna przez cały rok, to pomiędzy 18, a 25°C.
                            Zadbajmy o właściwe podłoże dla sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki,wówczas pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 3:3:3. Przesadzamy późną wiosną, wczesnym latem - co dwa sezony. Pojemnik (najlepiej, gdy z odpływem), nie powinien być wysoki, a raczej szerszy, tak, aby roślina miała gdzie wytwarzać młode' jeżykowe' rozetki.
Nawozimy raz w miesiącu nawozem wieloskładnikowym z przeznaczeniem do kaktusów i do sukulentów (według wskazówek na etykiecie).
                          Sinocrassula yunnanensis, jest rośliną nie wymagającą wielu nakładów pracy. Będzie tak, gdy od samego początku, zajmiemy się nim we właściwy sposób. Dzięki swej minimalistycznej odsłonie, 'odnajdzie się' w wielu miejscówkach.


Sinocrassula yunnanensis 
'Napoli Noire'

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sinocrassula

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz