czwartek, 23 maja 2019

Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui

                          Czosnek olbrzymi, to elegancja i oryginalność w ogrodowej przestrzeni na wiele lat. Kuliste okazałe kwiatostany, w intensywnym, odcinającym się do innych kolorze, to bardzo duży walor tej rośliny. Naturalnie rośnie ona u podnóży Himalajów, gdzie w czasie mroźnych miesięcy, cebule zimują pod grubą warstwą śnieżnej pierzynki. Gdy nadchodzi wiosenne przebudzenie, z przyziemnej różyczki wyrastają  równowąskie, sinozielone, gładkie  liście.  Następnie,    
                                                      Giant onion.eng
Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui

zaczynają wyrastać pędy. Pojedynczy pęd kwiatostanowy jest sztywny, wyprostowany, dorastający nawet do 2 m wysokości. Zakończony jest kulistym, o bogatym pokroju kwiatostanem, który może osiągnąć średnicę pomiędzy 10, a 15 centymetrów.  Kwitnienie rozpoczyna się w drugiej połowie wiosny, przy sprzyjających warunkach klimatycznych i uprawy, będzie trwało od połowy
maja przez miesiąc. Niestety, w tym czasie, łukowato wyginające się liście, zaczynają zasychać, (taka natura plantu). Dlatego zaleca się sadzić tę bylinę cebulową, pomiędzy inne ogrodowe piękności. Należy tak dobrać kompozycję, aby zasłonić wyłącznie liście, a pozostawić na odsłoniętej wystawie szykowne kule.
                                     Przekwitające kwiatostany usuwamy, tnąc nisko pęd. Jeśli chcemy zostawić na nasiona, pozostawmy nie więcej niż dwa. Wszystkie cebule nie będą osłabione, a my nabędziemy naturalną drogą materiał. Zbiór nasion przeprowadzamy wówczas, gdy zaczną pękać pierwsze osłonki (portki) nasionek. Robimy to w bezdeszczowy dzień, w godzinach południowych.
Aby z nasion, wykształciły się cebulki, z których następnie wyrosną kwietne pędy, musi upłynąć odpowiedni czas. Dlatego, powinniśmy je wysiać zaraz po zbiorze, w wydzielonym ogrodowym zakątku, następnej wiosny przepikować (zbytnie zagęszczenie, to uniemożliwienie zdrowego rozwoju cebul - dlatego kupując, wybierajmy te bardziej okrągławe, a nie bardziej spłaszczone). Jesienią, w drugim roku, wykopujemy cebule i sadzimy w miejsce docelowe, albo pozostawione w tamtej miejscówce, już w kolejnym sezonie wegetacyjnym, pięknie zakwitną.
                                        W zależności od odmiany, liście szare, niebieskawe, srebrzyste . Barwa kwiatów u gatunku, purpurowofioletowa; u hybryd i kultywarów: niebieskie, czerwone, żółte, zielone, pomarańczowe.                          
                                      W temacie uprawy, nie mamy do czynienia z rośliną bardzo wymagającą. Oczywiście, przy założeniu, że już od samego początku pielęgnacji, zapewnimy jej  sprzyjające warunki. Podłoże średnio żyzne, przepuszczalne, o pH zasadowym, ze stałym średnim stopniem wilgotności. Jeśli nie mamy w swoim ogrodzie gleby wapiennej, wówczas na stanowisku, gdzie posadzimy cebule, zetrzyjmy kawałek kredy, (przed wysianiem, posadzeniem - przemieszajmy z ziemią).Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui


                                   Ekspozycja w tak zwanym, jasnym cieniu. W sezonie, po przekwitnięciu mogą lekko zacieniać 'cebulowca' wyższe planty, ale dobrze, aby przez zimę i przez wiosnę, w tym miejscu ziemię ogrzewało słoneczko.
                                   Czosnek olbrzymi, jeśli chodzi o braki wody, jest dość walecznym plantem. My jednak w swoich ogrodach, nie mamy roślin, których zadaniem jest przetrwać, tylko dekoracyjnie zdobić. Dlatego, w czasie długotrwałej suszy, nie zapominamy zawędrować z konewką i w to miejsce. Gleby zalewowe, czy te o wysokim stopniu wilgotności, odpadają - jak w przypadku większości roślin cebulowych.
                                 Gdy niemal całkowicie zaschną liście, uprzątnijmy je. Obecnie, zimy nie rozpieszczają nas zbyt dużymi ilościami śniegu, a informacja, że naturalnie ten gatunek rośnie u podnóży Himalajów, nie równa się wielkiej odporności na mrozy. Tam jest 'kupa' śniegu, a jeśli nie ma go zimą u nas, wówczas, późną jesienią szykujemy osobiście kołderkę na cebulki. Kilkunastocentymetrowy kopczyk ziemi, kory (bez żywicy), szyszki, agrowłóknina, gałązki świerkowe. ;Ocieplacz' usuwamy z początkiem wiosny.
Również od tego czasu zaczynamy roślinę nawozić. Robimy to do momentu zakwitnięcia pierwszych kwiatów. Używamy nawozu wieloskładnikowego z przeznaczeniem do roślin cebulowych kwitnących.
                             Co dwa, góra trzy lata, wczesną jesienią, jest wskazane wykopywanie cebul i dokonanie ich podziału. Roślinom matecznym przyda się nowe otoczenie z niewyjałowioną ziemią i odpowiednia przestrzeń, gdy te przybyszowe 'pójdą swoją drogą'.
                              Czosnek olbrzymi, to kwietna ozdoba, która sprawdzi się nie tylko w przydomowych ogrodach i na rabatach, jego elegancką odsłonę można także wykorzystać do przyozdobienia domowej, bądź biurowej przestrzeni, wykorzystując go na kwiat cięty, bądź do suchych bukietów.Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui


Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - SieruiAllium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui
Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui

Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui

Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui
 
 
 

Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui
 
 

 
 
 
Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui

 
 
 
 
Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui

 


Allium - Czosnek (gatunki) - Look (soorten) ( foto )

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Allium_giganteum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czosnek_olbrzymi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz