poniedziałek, 3 czerwca 2019

Juniperus oxycedrus - Jałowiec kolczasty - Stekelige jeneverbes

                                     Jałowiec kolczasty, może rosnąć w formie niewielkiego drzewa (do 10 metrów wysokości), bądź jako duży krzew. Pokrój krzewiasty, można przycinać, ale to przy założeniu, że ten zabieg pielęgnacyjny wykonuje się każdego sezonu od młodzika. Korona krzaczasta, nieregularna, gałęzie zarówno rozpostarte jak i sztywno wzniesione, czasami z delikatnie zwieszonymi końcami. Stąd osoby lubiące symetrię w swojej ogrodowej przestrzeni, będą mogły się wykazać i tnąc rok rocznie kilka centymetrów, uformować ozdobny iglasty krzaczek/krzew.


                                                              Cade juniper.eng
Juniperus oxycedrus - Jałowiec kolczasty - Stekelige jeneverbes


                                 Roślina powszechnie spotykana w Basenie Morza Śródziemnomorskiego. Czyli tam, gdzie ciepło i słonecznie. Nie zaleca się jego uprawy, w tych częściach kraju, gdzie zimą
temperatury spadają poniżej -20°C. Trwałe  drewno, od bardzo dawna wykorzystywane było do tworzenia instrumentów, a walory jego zapach, zachęcił do wydobywania z niego olejku, który przysłużył się, między innymi,  w leczeniu niektórych chorób skóry.
                                 Liście igłowate (brak łusek), równowąskie, zielone, o długości od 12 do 18 mm i szerokości od 1 do 1,5 mm. Kwiaty rozdzielnopłciowe, niewielkie. Kwitnienie występuje od kwietnia do maja. Na miejsce kwiatuszków, zawiązują się szyszkojagody, które dojrzewają dopiero w następnym sezonie wegetacyjnym. Czerwonobrązowy kolor skórki, to informacja, że nasionka są dobrze wykształcone.
                                  Ekspozycja słoneczna, choć młodziki warto ochronić przed najostrzej operującymi słonecznymi promieniami. Przeciętna ziemia ogrodowa, przepuszczalna, o pH delikatnie zakwaszonym. Średnia stała wilgotność gleby. Szybciej ten gatunek jałowca poradzi sobie z czasową suszą, niż na miejscówce, gdzie zbyt długo będzie zastawała woda. 
                                  Drzewko/krzew, może być posadzony w ogrodzie przydomowym, czy też w nieformalnym żywopłocie (w grupie, albo jako pojedynczy egzemplarz wraz z innymi roślinami, którym raz w sezonie delikatnie będziemy formowali fryzurkę). 
                                  Ważna sprawa: gdy się chce przesadzić jałowiec, należy przed wykopaniem oznaczyć położenie w jakim rósł poprzednio, na przykład, zawiązać czerwoną wstążeczkę na północnej stronie krzewu . Następnie w nowym miejscu ustawić właściwą stroną ku kierunkowi północnemu. Wtedy, przy spełnieniu pozostałych warunków (gleba, jej stopień wilgotności itp), roślina powinna się przyjąć bez problemu.


Juniperus oxycedrus - Jałowiec kolczasty - Stekelige jeneverbes

Juniperus oxycedrus - Jałowiec kolczasty - Stekelige jeneverbes


Juniperus oxycedrus - Jałowiec kolczasty - Stekelige jeneverbes


Juniperus oxycedrus - Jałowiec kolczasty - Stekelige jeneverbesJuniperus oxycedrus - Jałowiec kolczasty - Stekelige jeneverbes
 

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Juniperus_oxycedrus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%82owiec_kolczasty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Stekelige_jeneverbes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz