czwartek, 4 kwietnia 2019

Nerine - Nerina

                                 Nerina, w naturalnym środowisku jako bulwiasta bylina, rośnie na skalistych i jałowych siedliskach. Pochodzi z kontynentu afrykańskiego, należy do rodziny amarylkowatych. Kwiaty tej rośliny, zachwycają. Nie dziwi więc, że jest uprawiana i hybrydyzowana w wielu zakątkach świata. U jednych odmian, kolorowe ozdoby  swoim wyglądem przypominają lilie, zaś w innych, amarylisy.  Liście zaczynają zasychać, a wciąż nie ma kwiatów? Kwiaty będą, jako finał ukoronowania całego okresu wegetacyjnego.


                                                           Guernsey lily.eng
Nerine - Nerina


Liście soczyście zielone, równowąskie, w zależności od odmiany, o długości pomiędzy 25, a 45 centymetrów. Powyżej wznoszą się pędy (40 - 80 centymetrów), których ukoronowaniem są bardziej, lub mnie złożone baldachy. Kwitnienia na naszej szerokości geograficznej, występuje jesienią, przy
sprzyjających warunkach może trwać do końca listopada. Kwiaty w kolorze bieli i różu (pastele i jego głębsze odcienie). Jak wiadomo, o tej porze roku, nie ma co liczyć na temperatury powyżej 17°C (te najbardziej sprzyjałyby bogatemu kwitnieniu), dlatego zaleca się prowadzenie tej kwietnej Pięknotki w pojemniku. Do pozyskania roślin w celach handlowych, wykorzystuje się szklarnie. Krótki filmik pokazujący miejsce uprawy narine, można obejrzeć (tutaj).
                                     Plant na wyższe obroty zaczyna wchodzić dość wcześnie, już w lutym. Więc początek sezonu wegetacyjnego, pod dachem w jasnym, chłodnym pomieszczeniu ( temperatury 8 do 16°C). 'Doniczkowiec' powinien być podlewany regularnie, ale niewielką ilością wody. Trzeba 'wyczuć roślinę - za dużo wody, doprowadzi do postępującej zgnilizny części podziemnych,za mało wody - zasuszymy je. Gdy będziemy mieli pewność, że nie powrócą już wiosenne przymrozki, narina może powędrować na letnisko. Gdy posadzona w gruncie z donicą bez dna, nie będzie zagrożenia, że zostanie zalana wiosennym deszczem. A jeśli w pojemniku na tarasie, czy balkonie, to koniecznie z odpływem  i po podlewaniu usuwamy nadmiar wody z podstawki, czy z osłonki. 
                         

Nerine - Nerina


Gleba średnio żyzna, przepuszczalna. Taka 'miejscówka', gdzie ziemia szybko się nagrzewa. Upały, czy czasowe susze to roślina przetrzyma; gleb zalewowych lub tych ze stałym wysokim stopniem nawilżenia, nie. Cebule powinny być 'zakopane' na 80%, (czyli, pozostałe 20% na zewnątrz).
Od początku marca, do momentu rozkwitu pierwszych kwiatów, 'dokarmiany' nawozem wieloskładnikowym z przeznaczeniem do roślin cebulowych kwitnących (według zaleceń, które znajdują się na etykiecie). Z początkiem października, gdy temperatury dzienne i w czasie nocy, będą znacznie się różniły, a kwiaty zaczynają rozkwitać - aby dać im szansę, aby w pełni odsłoniły swą urodę, wykopujemy donicę z gruntu, wkładamy w osłonkę i na powrót przenosimy pod dach. Regularnie usuwamy przekwitające ozdoby nisko tnąc pędy. Po zakończeniu kwitnienia, kończy się okres wegetacyjny. Także, usuńmy usuńmy te części nadziemne, które prezentują się nieestetycznie i pozwólmy, aby narina weszła w stan spoczynku. Po kilku miesiącach, z początkiem lutego, sprawdzamy kondycję części podziemnych. To dobry czas na pozyskanie nowych egzemplarzy. Świeże, niewyjałowione podłoże, być może o numer, czy dwa większy pojemnik (z odpływem) i rozpoczyna się kolejny okres wegetacyjny (nieznacznie zwiększamy dostawy wody, zaczynamy nawożenie).
                              Atrakcyjne kwiatostany, o nietypowej porze roku - to magnez dla potencjalnych klientów w biznesie florystycznym. Najnowsze odmiany hybrydowe neriny, zachwycają bogaciej prezentującymi się kwiatami, które utrzymują w bukietowych aranżacjach na tyle długo, że są warte swojej ceny. W niektórych kwiaciarniach, można kupić cebulki z kwitnącymi pędami (początek wieloletniej przygody z rośliną we własnej zielonej przestrzeni).


Nerine - NerinaNerine - NerinaNerine - Nerina

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://vimeo.com/300448822
https://en.wikipedia.org/wiki/Nerine

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz