poniedziałek, 16 października 2017

Hymenocallis - Błonczatka, (Ismena) - Ismene

Hymenocallis festalis - Błonczatka, (Ismena) - Ismene


                                  Hymenocallis ,jest piękną, naturalną ozdobą stref tropikalnej i subtropikalnej. U nas jest spotykany dość rzadko w uprawie doniczkowej, a jeszcze rzadziej, gdy  prowadzony w gruncie.W swoim naturalnym środowisku wzrasta w otulinie wyższych roślin, więc promienie
słoneczne docierają spomiędzy liści innych. Mając już tych kilka informacji, domyślamy się, że do uprawy tej efektownie prezentującej się rośliny, będzie potrzebne ciepło i słońce.


                                                     Hymenocallis.eng
Hymenocallis littoralis - Hymenocallis.nl                                Cześć podziemną plantu tworzą wydłużone cebule, z których wyrastają liście i pęd, który jest zakończony oryginalnym kwiatostanem. Liście, o kolorze głębokiej zieleni, podłużne, spiczaste, bądź zaokrąglone końcówki, dorastające od 40 do 70 centymetrów. Im większe, tym
bardziej zaczynają się delikatnie łukowato odchylać. Pęd rośnie pionowo, jest nieco wyższy niż otaczające go,
odchylające się liście. Zakończony niebanalnym kwiatostanem składającym się z kilku lub kilkunastu kwiatów.
Pojedynczy kwiat, u gatunku  jest koloru białego, posiada kilka długich, wąskich płatków, które widowiskowo go zdobią, plus sztywne zielone pręciki (u odmian także w wielu odcieniach słonecznych barw). Przy pochyleniu się nad kwiatostanem, możemy wyczuć delikatny, bardzo przyjemny zapach. Wynosząc plant na letnisko, doświadczamy go zmianami, w wyniku tego, może zakwitnąć tylko raz w sezonie. Mając stabilną sytuację pod dachem, może miło nas zaskoczyć i zakwitnąć dwukrotnie.


Hymenocallis festalis - Błonczatka, (Ismena) - Ismene

 

Jak wiadomo nie od dziś, magiczna woń i uroczy wygląd, to mieszanka bardzo pożądana.
                           Jeśli więc, staliśmy się, albo planujemy być, szczęśliwymi posiadaczami cebulek  hymenocallisa, dowiedzmy się, jak właściwie pielęgnować tę doniczkową piękność.
                                               Miejsce ustawienia donicy, powinno być jasne, ale bez styczności z silnie palącym słońcem. W pojemniku z odpływem, pierwsza warstwa, to do pięciu centymetrów keramzytu, następnie żyzne podłoże (ziemia do roślin kwitnących). Rozsądnie sadzić w maju do dwa, trzy numery większego pojemnika ( od cebul)  , ponieważ plant ma dość spory apatyt na substancje odżywcze, (a przy okazji, z rośliny macierzystej, nabędziemy cebulki przybyszowe na nowe egzemplarze).
Hymenocallis littoralis                                         Hymenocallis lubi stałą umiarkowaną wilgotność podłoża. Kiedy więc tylko zauważymy, że przesycha wierzchnia warstwa, dostarczmy mu tego, co potrzebuje. Latem,, możemy używać rozpylacza z bardzo drobnymi oczkami (rano). Używamy nawóz w płynie do roślin doniczkowych kwitnących, stosowany według informacji na etykiecie). Każda część rośliny jest trująca, prace pielęgnacyjne wykonujmy w rękawiczkach.
Ale wszystko z rozsądkiem, róbmy tak,aby nie doprowadzić do zgnilizny cebul. Co ważne, po przekwitnięciu kwiatostanów i ich usunięciu, tolerujemy coraz to bardziej nieestetyczny wygląd żółknących, przesuszających się liści. 'Zgarniają' do cebul substancje odżywcze, energię słoneczną, wszystko to na następny sezon wegetacyjny. Przez ten czas  delikatnie ograniczamy podlewanie. Następnie, przed jesiennymi przymrozkami, wyciągamy cebule z donicy razem z bryła ziemi (delikatne mięsiste korzonki), obsypujemy suchym piaskiem, trocinami i umieszczamy w ciemnym pomieszczeniu (piwnica). Wiosną usuwamy przesuszone korzonki, zdrowe cebule są gotowe do kolejnego sezonu wegetacyjnego. Jeśli któraś z nich jest nadgniła, nie łudźmy się, że coś z niej będzie; najrozsądniej, od razu wyrzućmy.
                                                 Hymenocallis littoralis, nie jest mrozoodporny. Najniższa temperatura, z którą sobie jako tako poradzi to 5°C. Optymalna spoczynku to 10 do 14°C, a ta, gdy jest kwitnienie powyżej 21 (nawet do 35°C, bez ryzyka palącego słońca).
                                           Możemy go uprawiać na letnisku, z tym,że zadbajmy, aby nie był zalewany przez deszcze i nie stał w przeciągu.
                                        Bez dwóch zdań,jako roślina doniczkowa, czy ta sadzona bezpośrednio w gruncie -  ismena, bardzo atrakcyjnie się prezentuje; jest rzadko spotykana i za każdym razem wzbudza zainteresowanie pozostałych miłośników kwietnych Pięknotek. 


Hymenocallis festalis - Błonczatka, (Ismena) - Ismene

Hymenocallis festalis - Błonczatka, (Ismena) - IsmeneHymenocallis festalis - Błonczatka, (Ismena) - Ismene


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Hymenocallis
https://nl.wikipedia.org/wiki/Hymenocallis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz