piątek, 24 czerwca 2022

Leśny ogród. Krzewy liściaste ozdobne z kwiatów.

                                           Krzewy liściaste ozdobne z kwiatów w leśnym ogrodzie, Spis aktualnie liczy 35 gatunków i na bieżąco jest uzupełniany. Mamy tutaj wybór pod względem 'gabarytów'(od 0.2 do 3.5 metra), pory kwitnienia, jak i dobór takich, które będą zdobiły tylko sezonowo, a inne będą utrzymywać swoją listną szatę przez cały rok. Planując założenie takiego ogrodu, czy już na etapie wzbogacenia go o kolejne gatunki - tę grupę roślin wkomponujmy według leśnej zasady piętrowej kompozycji.

 Leśny ogród ( informacje, foto )
Krzewy liściaste ozdobne z kwiatów

Podstawą wyjściową jest szukanie/dostrzeganie inspiracji w naturalnym siedlisku leśnym, dopiero potem przetkanie/uzupełnienie gatunkami typowo ozdobnymi, Tak więc od naszych wyborów zależy, czy rozbudowywany cienisty zakątek, będzie przypominał naturalny las, czy wzbogacimy go barwnymi odmianami krzewów. Wszystkie z tej listy, nie tylko tolerują, ale po prostu dobrze czują się

w leśnym środowisku (cień, zacienienie, pH 4,5 - 5,5, współtworzenie większego wielogatunkowego zbioru). Funkcje zdobnicze, spożywcze (dla nas, owadów, ptaszyn, gryzoni), albo w przypadku roślin zimozielonych również ochronne i 'mieszkaniowe' - osłonią mniejsze planty przed mroźnym wiatrem, będą schronieniem dla leśnych mieszkańców. Warto przed nasadzeniami określić, czego po tej zielonej przestrzeni oczekujemy - może 'tylko' ma zdobić, albo przede wszystkim być permakulturą. Według mnie, najlepszy jest las wielozadaniowy.

                         Nasadzenia robimy rozmyślnie, każda z roślin potrzebuje odpowiedniej przestrzenie do witalnego rozwoju. Zachowajmy więc odpowiednie odstępy; dobierajmy rośliny do kompozycji o podobnych potrzebach (stopień wilgotności podłoża, ilość dziennego światła). Leśny ogród nie wymaga wielu nakładów pracy, ale nie jest bezobsługowy. szczególnie jeśli chodzi o młode sadzonki, doglądajmy je więc przez pierwsze dwa sezony. Z krzewów, które poza walorami kwietnymi także owocują, warto zbierać to dobro, spożywać bezpośrednio (jeżyny, porzeczki, aronię, borówki), albo przetwarzać i ich smak 'zamykać' w słoikach, (wówczas do tej grupy dołączą po pierwszych jesiennych przymrozkach zebrane owoce róży).

Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanje ( foto )

Przy owocujących, należy wykonywać cięcie prześwietlające/odmładzające, zdziczałe to po prostu mało smakowitości, które najpewniej prędzej od nas wypatrzyłyby ptaszki. Dzielmy się ze skrzydlatymi przyjaciółmi owocami, szczególnie zimą ta darmowa stołówka może wielu z nich uratować przed rozwiązaniem ostatecznym, Krzewy tniemy w czasie zgodnym z 'naturą rzeczy' konkretnych gatunków. Więcej informacji o tym jak dbać o grupę roślin owocujących  w leśnym ogrodzie - pod tym linkiem.  

                                     Kwiaty wiosną, latem, jesienią i w przedwiośniu (na przykład: mahonia, oczar pośredni). Więc możemy dokonać takiego doboru krzewów liściastych, aby o każdej porze roku 'coś kwitło'. Spory wachlarz, jeśli chodzi o koloryt kwiatostanów, (polecam odmiany, gdzie biel, jest nie tylko elegancka, ale rozświetla leśne kąty). Nie zapominajmy, że na rynku ogrodniczym jest co raz więcej barwnych odmian, jeśli chodzi o listą szatę krzewów liściastych, (na przykład, bez czarny - u gatunku liście zielone, u odmian żółte, albo ciemnobrązowe). 

                         Weźmy pod uwagę taką prawidłowość, że część kwietnych krzewów w cieniu ma luźniejszy pokrój (na przykład, różowiec, rhododendron, jaśminowiec). Więc optymalna miejscówka do ich nasadzeń, to w pobliżu drzew liściastych, które zrzucają na zimę swą szatę. Wówczas będzie w lesie równie obfite kwitnienie, jak ma to miejsce na bardziej słonecznych ekspozycjach. Jakie drzewa liściaste do leśnego zakątku? Informacje pod tym linkiem.

Andromeda polifolia - Modrzewnica pospolita - Lavendelhei (foto)

                       Nie przetykajmy krzewów iglastych z liściastymi, twórzmy nasadzenia grupowe. Liściaste piętro podszytu zrucające liście przed zimą, gdy brak  iglaków i zimozielonych liściastych krzewów, w mroźną bezśnieżną zimę, nie ochroni właściwie roślin runa i samo będzie miało niemiłe doświadczenia; będzie wiele przemarznięć, zniszczeń i strat.  Grupa drzew i krzewów iglastych stworzy naturalny płot chroniący przed mroźnym wiatrem. Zbiór roślin liściastych, też szybciej 'dogada się między sobą' jeśli chodzi o podział substancjami odżywczymi i wodą, 

Panuje brak równowagi hydrologicznej, także jeśli zagospodarowaliśmy miejscówkę, gdzie umiarkowany poziom wilgotności podłoża, albo w pobliżu stawek, oczko wodne - to w porządku. Jeśli jednak widać po ściółce, że wody w glebie jest mniej niż potrzeby roślin,  młode sadzonki należy podlewać. Woda powinna być w zbliżonej temperaturze jaka panuje w otoczeniu krzewów. 

                              Z wiadomych powodów, leśna ogrodowa strefa powinna cechować się naturalnością i swobodą tylko z niewielkim dozorem. Mierzmy siły na zamiary. Raz jeszcze, nie zapominajmy przy doborze roślin jakim dysponujemy metrażem, jaką glebą (średnio żyzna, próchniczna, piaszczysta, gliniasta; z niskim, umiarkowanym, bądź wysokim stopniem wilgotności). Jeśli chodzi o dokarmianie krzewów kwitnących, na pewno warto. Składając ukłon w stronę przyrody, warto posiłkować się nawozami naturalnymi. Korzystać z nich przy tworzeniu nowych nasadzeń (wsypać do dołka pod sadzonkę), albo obkopywać, posypywać nimi już ukorzenione egzemplarze. Więcej informacji na temat naturalnych metod nawożenia - tutaj.

 Aronia melanocarpa - Aronia czerwona - Appelbes

Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa ( foto )

 

 

 


Berberis - Berberys, kwaśnica ( foto )   

 

 


Cornus sericea - Dereń rozłogowy -Swida stolonifera  ( foto )
Corylus avellana - Leszczyna pospolita - Hazelaar  (foto)
Crataegus monogyna - Głóg jednoszyjkowy - Eenstijlige meidoorn  (foto) 

Enkianthus campanulatus - Enkiant dzwonkowaty - Pronkklokje (foto)

Euonymus alatus - Trzmielina oskrzydlona - Gevleugelde spindel (foto )

Euonymus - Trzmielina (gatunki) - Kardinaalsmuts (soorten) ( foto )

Erica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide ( foto )

 

 

 


Fothergilla major - Fotergilla większa - Lampenpoetserstruik ( foto )

 

 

 

Hamamelis × intermedia - Oczar pośredni - Toverhazelaar ( foto )


 

 

 

 

 

 


Lonicera morrowii - Wiciokrzew Morrowa - Kamperfoelie (soort)
( foto )

 

 

Mahonia aquifolium - Mahonia pospolita  - Mahoniestruik ( foto )

 

 

 


Mirabilis jalapa - Dziwaczek jalapa - Four o'clock flower ( foto )

 

 

 


Philadelphus coronarius - Jaśminowiec wonny -  Boernjasmijn  (foto)
Prunus laurocerasus -  Laurowiśnia wschodnia  - Laurierkers ( foto )
Prunus padus - Czeremcha zwyczajna - Gewone vogelkers ( foto )
Rhododendron - Różanecznik  ( foto ) 

Rhododendron japonicum - Różanecznik japoński, azalia japońska - Azalea Japanse ( foto )

 

 

 


Rhodotypos scandens - Różowiec biały - Schijnkerria  ( foto )

 


 

Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes ( foto )


 

 


Rosa rugosa  - Róża pomarszczona - Rimpelroos   ( foto )

Rubus - Jeżyna - Braam ( foto )
Rubus parviflorus - Jeżyna nuktajska - Thimbleberry  ( foto )


 

 


Rubus spectabilis - Jeżyna okazała, Ożyna o. - Prachtframboos  (foto)
Sambucus nigra - Bez czarny  - Gewone vlier ( foto ) 

Spirea - Tawuła  ( foto )

 

 


Syringa - Lilak - Sering   ( foto )
Vaccinium corymbosum - Borówka wysoka, (b. amerykańska) - Blauwe bes ( foto )

 

 

 


Vaccinium vitis-idaea - Borówka brusznica - Rode bosbes ( foto )
Viburnum plicatum - Kalina japońska ( foto )

 

 

 Leśny ogród (informacje, foto )
 
 
 
Przypisy:  
https://pl.wikipedia.org/wiki/Le%C5%9Bny_ogr%C3%B3d
https://www.vip-colors.com/2022/03/ogrod-lesny-rosliny-owocujace.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-lesny-drzewa-lisciaste.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz