Poziomka pospolita, 'taka mała truskawka'. Uprawiana w odpowiednich uwarunkowaniach, po kwitnieniu w maju i w czerwcu, latem i w pierwszej połowie jesieni wytwarza pyszne słodkie owoce. W ogrodach przydomowych, naturalistycznych, w zakątkach leśnych - swoim zwartym uroczo prezentującym się pokrojem i smakowitościami, podbija serca wielu miłośników pożytecznych roślin.
Fragaria vesca - Poziomka pospolita - Bosaardbei |
Białe kwiatuszki na szypułkach są zapylane przez owady, a część owoców to darmowa stołówka dla ptaszków i mniejszych gryzoni, (które po przetrawieniu 'rozszerzają' poziomkowe terytorium, taka obopólna korzyść). Owoce (koziomki), (czerwonej jagody), są bogate w cukry, żelazo, potas, wapń, fosfor
i siarkę oraz w kwasy organiczne. Najwięcej jest w nich witaminy C (do 100 mg w 100 g owoców). Wiele właściwości prozdrowotnych, czyli w sezonie świeże poziomki zawsze mile widziane. Spożywane po opłukaniu, albo w dość szybki tempie poddane obróbce termicznej (na soki, galaretki, dżemy), bo ich doskonała 'kondycja' w lodówce utrzyma się nie dłużej niż dwa, trzy dni. Jeśli zdecydujemy się na zamrożenie poziomek, opłukujemy, czekamy aż obeschną, układamy na tace każdą osobno i tak wstawiamy do szuflady zamrażarki. Na drugi dzień zsypujemy do jednego pojemnika. dzięki temu zabiegowi, poziomki po rozmrożeniu nie będą ciapą, a dla nas to możliwość wykorzystania ich podobnie jakby były zerwane z krzaczków tego samego dnia. Bo bezpośrednio po oczyszczeniu mogą być wykorzystane do deserów, jako ozdoby ciast (piękna 'kompozycja' z czekoladą), w smoothie, do lodów, do lodowych deserów, do sałatek owocowych, Poziomka pospolita wytwarza sympodialne długie i cienkie rozłogi. Krzewinki osiągają wysokość od 10 do 20 centymetrów. Głównie liście odziomkowe. Są trójdzielne i grubo piłkowane, środkowy listek na krótkim ogonku, boczne listki są bezogonkowe, o klinowatych, niesymetrycznych
Fragaria vesca - Poziomka pospolita - Bosaardbei |
nasadach. Są luźno owłosione, na górnej stronie ciemnozielone, spodem sinawe lub szarawe. Liście są sezonowe.
W swoim naturalnym leśnym środowisku, rośliny te rosną na obrzeżach drzewnych skupisk, albo na polanach. Tam, gdzie przefiltrowane światło dzienne. To znaczy tylko niewielkie zacienieni. Więc wystawa południowa i ciemny ogrodowy kąt, odpadają. Pozyskiwanie młodzików z nasion jest dość czasochłonne do momentu pozyskania pierwszych owoców, (wysiew do inspektu). Dlatego najlepiej jest w gruncie ulokować młode sadzonki pozyskane z podziału roślin macierzystych, czy kupić 'gotowce' w sklepie ogrodniczym/w szkółce.
Aby poziomki obficie owocowały, muszą być posadzone w przynajmniej średnio żyznym przepuszczalnym podłożu, gdzie stały umiarkowany stopień wilgotności; w odpowiednich odstępach - co 25 centymetrów (sadzonka od sadzonki, rząd od rzędu). Nie ma problemu, aby rośliny te komponować z innymi leśnymi owocującymi, czy ozdobnymi gatunkami, które preferują podobne uwarunkowania uprawy. Wszystko przy założeniu, że każdy z plantów będzie miał zagwarantowaną odpowiednią przestrzeń do witalnego rozwoju i, że jeden z gatunków nie będzie zbyt ekspansywny, nie zagłuszy pozostałych. Ziemia dobrze rodzi, gdy zapewnimy jej odpowiednią ilość próchnicy - szczątków roślinnych. Dlaczego warto nawozić?
Pamiętajmy, że pierwotne rośliny (w ogrodzie, w leśnym zakątku),
Fragaria vesca - Poziomka pospolita - Bosaardbei |
już tam są dobrze zadomowione i pomiędzy sobą skomunikowane, zaś najmłodsi mieszkańcy 'startują', dlatego wymagają naszego wsparcia. Zasobniejsze podłoże, to bogate kwitnie oraz owocowe zbiory.
Dla poziomek, większym zagrożeniem są gleby zalewowe i te z wysokim stopniem wilgotności, niż czasowe susze, (w tym trudnym czasie, warto młode rośliny dodatkowo podlewać; starsze są już 'zahartowane'),
Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). Na początku kwietnia, możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych sadzonek i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i te krzewinki dostaną co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych, Przy stosowaniu nawozów kupnych przeznaczonych dla zasilania roślin owocujących, wiosenna dawka wieloskładnikowego z azotem, jesienna bez niego - jesienią, (koziomki) powinny przygotowywać się do nadchodzących zimowych warunków, a nie 'wchodzić na wysokie obroty'). Dawkowanie, częstotliwość, według informacji na etykiecie.
Fragaria vesca - Poziomka pospolita - Bosaardbei |
Fragaria vesca - Poziomka pospolita - Bosaardbei |
Fragaria vesca - Poziomka pospolita - Bosaardbei |
Fragaria vesca - Poziomka pospolita - Bosaardbei |
Fragaria vesca - Poziomka pospolita - Bosaardbei |
Fragaria vesca - Poziomka pospolita - Bosaardbei |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz