piątek, 1 lipca 2022

Philadelphus hirsutus - Jaśminowiec szorstki - Boerenjasmijn

                                        Jaśminowiec szorstki, jest krzewem ozdobnym, który swymi kwietnymi walorami, przy optymalnych warunkach uprawy, zachwyca od końca maja aż do początku lipca. Zwarty, okazały pokrój (u gatunku trzy na trzy metry, u odmian pomiędzy 2, a 3.5 wysokości/szerokości), roślina tolerująca miejskie zanieczyszczenia powietrza, starsze egzemplarze nieźle znoszą czasowe przesuszenia, u części odmian

                                                            Philadelphus.eng

Philadelphus  - Jaśminowiec - Boerenjasmijn
Philadelphus hirsutus - Jaśminowiec szorstki - Boerenjasmijn
''Innocence'

'nakrapiane' liście, które przez cały sezon spełniają atrakcyjnie funkcję zdobniczą; przede wszystkim, oszałamiające bogate kwitnienie i kolejna zaleta z posiadania tego krzewu ozdobnego w swojej zielonej przestrzeni - po słonecznym dniu wieczorem przyjemny 'miodowy' zapach. Ogrody przydomowe,

kompleksy zieleni miejskiej, parki - wszędzie tam, jaśminowiec szorstki doda otoczeniu urody; czy to sadzony jako soliter, czy w kilka sztuk tworząc nieformalny żywopłot. 

                                    Pędy wyprostowane, te najniższe można jesienią 'przyciągnąć' do ziemi i zrobić z nich odkłady - to najprostsza technika pozyskania kolejnej wiosny młodzików. Można roślinę również pozyskać za pomocą półzdrewniałych sadzonek pobieranych z krzewu wczesnym latem (VII) lub sadzonek zdrewniałych, ciętych zimą. Sadzonki pobrane z cieńszych pędów ukorzeniają się lepiej, niż pobrane z pędów grubych i silnych. Maluchy z sadzonek, przez pierwszy rok pielęgnujemy w pojemniku ustawionym w chłodnym jasnym pomieszczeniu (temperatura nie niższa niż 6°C, donica z odpływem, drożne zasobne podłoże, podlewanie wodą o zbliżonej temperaturze jaka panuje w otoczeniu roślin, gdy wierzchnia warstwa podłoża sucha). 

                                 Najobfitsze kwitnienie jaśminowca szorstkiego będzie tam, gdzie jasna ekspozycja (bez wskazań na ekspozycję południową). Mrozoodporność USDA 6a, to znaczy –23,3 °C, czyli roślina, która całkiem nieźle sobie radzi w trudnych zimowych uwarunkowaniach, oczywiście przy założeniu, że podłoże jest drożne, nie będzie zastawała woda, części podziemne nie będą zagniwać. Na początku listopada, uprzątnijmy, zgrabmy liście, (nadają się do kompostownika); szczególnie młode sadzonki,

Philadelphus hirsutus - Jaśminowiec szorstki - Boerenjasmijn
''Innocence'

warto podsypać niewielkim 10, 15 centymetrowym kopczykiem ziemi, Tę dodatkową  warstwę, bez trudu wiosną będzie można rozsunąć i położyć na to miejsce ściółkę. Ściółkowanie ma kilka plusów - zimą to kołderka, latem zmniejszone wyparowywanie wody i odpada odchwaszczanie.

W czasie bezśnieżnej zimy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody, podobnie latem w czasie suszy. Panuje brak równowagi  hydrologicznej. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu jaśminowca szorstkiego dostarczamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda i liście nie zostaną zniszczone).

                                         Chcąc rok rocznie cieszyć się bogatym kwitnieniem, należy przy każdym egzemplarzu co nieco podziałać sekatorem. W kwietniu przeprowadzamy cięcie sanitarne, usuwamy górne części pędów, które są przemarznięte, połamane. Cięcie pielęgnacyjne połączone z prześwietlającym, przeprowadzamy po zakończeniu kwitnienia wczesnym latem. Wszystkie pędy skracamy o 1/3 ich długości' odmładzając, nie usuwajmy więcej niż dwa pędy rocznie - 'ciach' te, które były najsłabiej okwiecone. Przy rok rocznym doglądaniu, wszystkie pędy powinny sprawować się na piątkę z plusem. Nie zwlekajmy z cięciem, bo roślina musi przygotować się do nadchodzącej zimy. Można odpuścić sobie letnie cięcie, ale wtedy niech nie będzie dla nas zaskoczeniem to, że w następnym sezonie niewiele

Philadelphus hirsutus - Jaśminowiec szorstki - Boerenjasmijn
''Innocence'

pachnących kwietnych ozdób. Gdy prowadzimy nieformalny/luźny żywopłot z tą rośliną, po kwitnieniu mocniej tniemy od góry, a po bogach skracamy jak w przypadku krzewiastego solitera, albo egzemplarza szczepionego na podkładce - tylko 1/3 długości pędów.

                                 Przy tworzeniu struktury, gdzie z jaśminowcem szorstkim różne gatunki roślin, zwróćmy uwagę  na wybranie tych z podobnymi potrzebami (warunki glebowe, wodne, ekspozycja) i sadźmy je tak, aby miały zapewnioną odpowiednią przestrzeń do rozwoju, a nie były zagłuszane przez bardziej ekspansywne. To roślina, która docelowo będzie miała dość pokaźne rozmiary, przesadzanie nie jest mile widziane, także zaplanujmy optymalną miejscówkę. Dla krzewu  większym zagrożeniem są gleby zalewowe i te z wysokim stopniem wilgotności, niż czasowe susze, (warto wtedy rośliny dodatkowo podlewać, bo sucha ziemia, to zahamowanie kwitnienia).

                       Gleby zasobne, próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych pędów i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i ten krzew dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych, Przy stosowaniu nawozów kupnych przeznaczonych dla zasilania krzewów kwitnących, wiosenna dawka wieloskładnikowego z azotem, jesienna bez niego, (jesienią, krzew powinien przygotowywać się do nadchodzących zimowych warunków, a nie 'wchodzić na wysokie obroty'). Dawkowanie, częstotliwość, według informacji na etykiecie.

Philadelphus hirsutus - Jaśminowiec szorstki - Boerenjasmijn
''Innocence'
Philadelphus hirsutus - Jaśminowiec szorstki - Boerenjasmijn
''Innocence'
Philadelphus hirsutus - Jaśminowiec szorstki - Boerenjasmijn
''Innocence'
Philadelphus hirsutus - Jaśminowiec szorstki - Boerenjasmijn
''Innocence'


 


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%9Bminowiec
https://nl.wikipedia.org/wiki/Boerenjasmijn
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz