wtorek, 19 marca 2019

Erica × darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide

                                          Wrzosiec darlejski, jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Swoją pełną koloru odsłoną, 'budzi' i daje sygnał innym ogrodowym roślinnym pięknotkom, że czas wejść na wyższe obroty. To niska, zimozielona krzewinka, z dużą siłą przebicia (w zależności od odmiany wysokość i szerokość pomiędzy 15, a 50 centymetrami). Rubinowoczerwone, różowe, czy tez białe kwiaty, wyraźnie ożywiają otoczenie i przy optymalnych warunkach uprawy, utrzymują się od początku lutego, aż do końca kwietnia.

                                               Darley Dale heath.eng
Erica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide


                                     Mamy do czynienia z rośliną, która nie należy do szczególnie wymagających, jeśli chodzi o pielęgnację. Zdrowy, bogaty pokrój w każdym sezonie, pod warunkiem, że od samego początku, zajmiemy się krzewinką we właściwy sposób. Średnio żyzne podłoże, o umiarkowanym stopniu wilgotności. Tam,  gdzie skala p H w kierunku zasadowości, roślina po pierwszym roku będzie marniała, albo wypadnie. Warto więc przed posadzeniem sadzonki, wzbogacić glebę w kilkanaście mililitrów octu, kwasku cytrynowego, w fusy z kawy, czy też posiłkować się kilkoma garściami  wilgotnego torfu. Sadzonki lokujemy w odstępach 40 centymetrów. Plant posadzony jesienią, trafi do nagrzanego podłoża i już za kilka miesięcy, oczaruje nas dzbanuszkowatymi ozdobami o pergaminowej fakturze. W czas przedwiośnia, będą także sprzymierzeńcami skrzydlatych, małych ogrodowych przyjaciół, którzy po ciężkiej zimie, chętnie rozsmakują się w nektarze.
                                     Ekspozycja słoneczna, gdy stały średni stopień wilgotności podłoża. W czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowym dostarczeniu wody. Po zakończeniu kwitnienia, bardzo ważne jest to, aby w czas przeprowadzić cięcie. Nie można zwlekać, koniec kwietnia, początek maja - to jest ten moment. Pędy skracamy na wysokości przekwitniętych kwiatostanów. Dzięki temu zabiegowi, zagęścimy pokrój krzewinki i damy jej odpowiednią ilość czasu, aby przygotowała się do następnego, zachwycającego kwitnienia. 

Erica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide (X)

                                           Od marca do października, zalecane ściółkowanie (najlepiej kawałkami kory sosnowej). Odejdą nam prace związane z odchwaszczaniem, a dodatkowo warstwa ta zmniejszy transpirację wody. Roślina wymaga miejsca zacisznego i osłoniętego od mroźnych wiatrów. Przed zimą, delikatnie obsypujemy ją dodatkową warstwą ziemi.
W naszym ogrodzie, może pełnić funkcję okrywową (dzięki swemu rozesłanemu pokrojowi i dość szybkiemu rozrostowi), ale też w grupie (już dwóch, trzech sztuk ), będzie stanowić wyraźny akcent kolorystyczny i 'odetnie się' od wyższego, zielonego piętra iglaków. Na pewno bliskość sosen, zdecydowanie wpłynie na 'lepsze obroty' tego mieszańca (igły, rozkładające się szyszki zwiększą kwasowość podłoża). Krzewinka, nie jest żarłoczna, także przy średnio żyznym podłożu, nie musimy jej dokarmiać. Przy słabych glebach, posiłkujmy się nawozem wieloskładnikowym zakwaszającym glebę, (specjalistyczne dla grupy wrzośców, wrzosów, różaneczników).
                                          Przykłady najpopularniejszych odmian:
* Wrzosiec darlejski 'Kramer's Rote', wysokość 50 centymetrów,  rubinowoczerwony kolor kwiatów, kwitnienie II do IV.
* Wrzosiec darlejski 'White Perfection', odmiana niska - wysokość 15 centymetrów, rozrasta się na 40.Kwiaty śnieżnobiałe II-IV.


Erica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - WinterheideErica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide
Erica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide


Erica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide
 Erica x darleyensis - Wrzosiec darlejski - WinterheideErica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide


Erica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - WinterheideErica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - WinterheideErica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide

Erica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide


Erica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide

 
 
 
 
 
Erica×darleyensis - Wrzosiec darlejski - Winterheide

 
 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Erica_%C3%97_darleyensis
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wrzosiec_darlejski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz