środa, 20 marca 2019

Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant

                                 Grubosz jajowaty, grubosz owalny, grubosz srebrzysty - najbardziej rozpoznawalny z rodziny gruboszowatych. I jak na sukulenta przystało, dość łatwy w prowadzeniu, przy założeniu, że od samego początku zajmiemy się nim w odpowiedni sposób. Roślina pochodzi z południowej części kontynentu afrykańskiego. W stanie dzikim jest krzewem, który może osiągnąć wysokość nawet do 4 metrów.

                                                                Jade plant.eng
Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant
'Hobbit'

Jako doniczkowiec, nie osiąga tam imponujących rozmiarów. Poza tym, starzejący się,  traci część dolnych mięsistych listów. Pędy wciąż powolutku wydłużają się, ale wyłysiałe dolne partie sprawiają, że grubosz zaczyna się prezentować mało atrakcyjnie. Dlatego,jeśli chodzi o funkcję dekoracyjną,
najbardziej pożądane są te egzemplarze, które mają zwarty bogaty pokrój. Rzadziej, roślina jest wykorzystywana do formowania bonsai - wiadomo dlaczego, to pracochłonny, wymagający cierpliwości proces. Z latami, na przycinanych pędach zaczynaja rosną coraz drobniejsze listki, ukształtowane w grupie w niewielkie gałązki, tworzą spektakularnie prezentujące się mini drzewka.
                                   Aktualnie, poza gatunkiem, są w sprzedaży także kultywary  - 'Gollum' i Hobbit' - charakteryzują się cylindrycznymi liśćmi, które na końcach mają wgłębienia (wygląda jak niedomknięta cewka).
                                    Przy optymalnych warunkach, może, ale nie musi mieć miejsce kwitnienie. Wówczas,na końcach pędów zaczynają otwierać się drobne białe, bądź jasno różowe pięciokrotne ozdoby. U 'parapetowca' 'gwiazdeczki', mogą pojawić się na przełomie jesieni i zimy. Utrzymują się nawet do kilku tygodni. Potem, należy je z niewielką częścią pędów usunąć. Jeśli ten gatunek przebywa w jasnym pomieszczeniu o niższych temperaturach (pomiędzy 12, a 18°C), kwiatuszki zaczną 'startować' w pierwszej połowie wiosny. Po zakończeniu kwitnienia, kolejne tygodnie, będą dla sukulenta czasem odpoczynku. Nie nawozimy, o 1/3 zmniejszamy ilość dostarczanej wody, (nie zmieniamy częstotliwości dostaw). Od maja, do listopada, czy też do momentu rozkwitu pierwszych kwiatuszków, dostarczamy nawóz wieloskładnikowy z przeznaczeniem dla kaktusów i sukulentów (według instrukcji na etykiecie). U gatunku, pod koniec maja warto uszczknąć pędy - wpłynie to korzystnie na bardziej zwarty i pełniejszy pokrój.Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant

Ze względu na nietolerancję temperatur minusowych, plant nie sadzimy bezpośrednio w gruncie.
W drugiej połowie wiosny, gdy temperatury nie spadają poniżej 16°C, nasz doniczkowiec może zostać przeniesiony na letnisko. Nowa miejscówka, powinna być osłonięta od wiatrów i zbyt silnie operujących promieni słonecznych, zastosujmy także odpowiednie zabezpieczenie przed opadami.              
To, że mamy do czynienia z sukulentem, nie jest równoznaczne z tym, że będzie bezobsługowy i, że bez limitu może on pławić się w słonecznych kąpielach. Tak samo w domu, wystawa południowa, bogactwo dziennego światła jak najbardziej, jednak nie przy samej szybie, a przynajmniej  25 centymetrów od niej. Ten zabieg, w połączeniu z pozostałymi pielęgnacyjnymi, przysłuży się roślinie, aby zdrowo wzrastała, tworząc zwarty elegancki pokrój. 

                        Sadzonkę możemy nabyć na kilka sposobów. Zakup, a także 'domowe sposoby' - poprzez pobranie od rośliny macierzystej odrostów z niewielkimi korzonkami; ułamanie i ukorzenienie części pędu z kilkoma listkami, czy najprostszy - przy przesadzaniu do nowego podłoża, łatwo jest oddzielić od siebie pędy. Pamiętajmy o tym, że zanim ukorzenimy nowe egzemplarze z części zielnych, należy poczekać, aż obeschnie miejsce, w którym docelowo mają ukształtować się korzenie.
                        Gdy zakupimy roślinę, bądź dostaniemy kilka soczystych pędów ; najpierw zadbajmy o właściwe podłoże dla sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki,wówczas pierwsza warstwa w pojemniku (z odpływem),  to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 3:3:3. Po posadzeniu, ustawiamy donicę w miejscu, gdzie jest jasno.  Jeśli ustawimy pojemnik w zbyt zacienionym miejscu, pędy zaczną się wydłużać i miejscami być wyłysiałe, co po jakimś czasie u dorosłego egzemplarza, zacznie wyglądać bardzo nieestetycznie. Poza tym, roślina będzie inwestowała siły i czas w walce o dzienne światło, zaniedbując rozwój.  Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C. 
Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant

Podlewamy roślinę, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest bardzo dobrze przesuszona. W żadnym wypadku, nie zostawiamy płynu w osłonce, czy na podstawku. Woda miękka, przegotowana, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Gdy grubosz jajowaty, w chłodniejszym pomieszczeniu, mniej wody. Jeśli używamy zraszacza (z rana lub pod wieczór, w czasie upałów), to takiego o drobnych oczkach; po dużych, na liściach pozostaną nieestetyczne plamy.
Mięsiste listki, niczym gąbka, wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny, jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu, co doprowadzi do zgnilizny. 
                               Przycinanie sanitarne, konieczne, gdy w niewłaściwy sposób dbamy o plant (zbyt dużo wody, brązowiejące gnijące liście; brak wody, zasychające, żółciejące). Pobierając materiał na nowe sadzonki, wystrzegajmy się cięcia zaraz nad chorym miejscem - lepiej poświęcić kilka centymetrów więcej, ale mieć pewność, że 'młodziak' jest zdrowy.
                                Możemy także przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne. Robimy to wtedy, gdy posiadamy już kilkuletni  egzemplarz, chcemy, na przykład, wyrównać wysokość krzewiących się pędów, albo zaczął "łysieć' i aby stworzyć równiejszy, pełen pokrój, potrzebuje odświeżonej 'fryzurki'. Taki zabieg wykonujmy z wyczuciem, w połowie wiosny, (po za kończeniu kwitnienia) i wtedy, kiedy naprawdę ma to sens. Tniemy najwięcej to 2/3 wysokości. Części odciętych pędów z liśćmi, wykorzystajmy, ukorzeńmy, nowe bardziej witalne rośliny dla nas samych, albo prezent dla bliskich nam miłośników doniczkowych piękności.
Gdy liście będą zakurzone, zabezpieczmy folią doniczkę i listki podstawmy pod delikatny natrysk. Następnie odstawmy w zacienione miejsce do 'wyschnięcia'. Po kilku godzinach w żywszym, odświeżonym ubarwieniu, roślina może wrócić na swoją słoneczną 'miejscówkę'. 


Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant
'Hobbit'Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant
'Hobbit'
Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant


Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant
'Hobbit'

Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - JadeplantCrassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant
oraz Hippeastrum - Zwartnica - Ridderster ( foto )


Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant
Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant
'Minima'

Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant
'Minima'
 
 
 
Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant

 
 
 

Crassula ovata - Grubosz jajowaty, g. owalny - Jadeplant
'Gollum'

 
 
 
Crassula arborescens - Grubosz drzewiasty - (Geldboom) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://www.vip-colors.com/2016/08/amaryllis-amarylis.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Crassula_ovata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grubosz_jajowaty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Crassula_ovat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz