wtorek, 9 czerwca 2020

Crassula arborescens - Grubosz drzewiasty - (Geldboom)

                                   Grubosz drzewiasty, 'po rodzinie' z gruboszem jajowatym i tak jak on swoimi 'mięsistymi' listkami zdobi przez cały rok. Te dwa gatunki często są mylone ze sobą, szczególnie w punktach sprzedażowych. Jeśli uważniej się przyjrzeć, to jest wiele różnic w ich dekoracyjnych odsłonach. U obu liście mięsiste, magazynujące wodę. Te grubosza drzewiastego - okrągławe, srebrzysto-niebieskie, matowe, często z czerwonymi brzegami, zaś

                                                        Silver dollar plant.eng
Crassula arborescens - Grubosz drzewiasty - (Geldboom)
Crassula arborescens subs. undulatifolia
‘Curly Green’
 u grubosza jajowatego liście są zielone, błyszczące i jajowate, (wyszczególnione różnice dotyczą gatunków, a nie fantazyjnych w formy odmian).  Opisywany plant, to w warunkach naturalnych krzew osiągający wysokość do 4 metrów. Sukulent, w uprawie pojemnikowej, rzadko osiąga więcej niż metr wysokości. Wzrost dość wolny, jednak im starszy egzemplarz, tym większe prawdopodobieństwo, że dolne części pędów będą wyłysiałe. To nie dla wszystkich widok
do zaakceptowania na co dzień, więc dla nich jest lepszym rozwiązaniem pielęgnacja mniejszych okazów, które posiadają bogaty, zwarty pokrój. Obecnie w sprzedaży są również kultywary, między innymi ‘Curly Green’ - z ciemniejszymi 'oblamówkami' i z bardziej 'pofalowanymi' listkami niż u gatunku. 
                              Przy optymalnych warunkach uprawy, może rok rocznie mieć miejsce kwitnienia.
Kwiatuszki drobne, 'gwiazdkowate' różowe, bądź jasne, pięciokrotne. Pojawiają się na końcach pędów tylko u okazów starszych. Po przekwitnięciu należy pęd uciąć tuż przy pierwszej parze liści. W ten sposób zaoszczędzimy roślinie witalności i substancji odżywczych, które może pożytkować na tworzenie młodych listków.
Po zakończeniu kwitnienia, kolejne tygodnie, będą dla sukulenta czasem odpoczynku. Nie nawozimy, o 1/3 zmniejszamy ilość dostarczanej wody, (nie zmieniamy częstotliwości dostaw). Od kwietnia do listopada, czy też do momentu rozkwitu pierwszych kwiatuszków, dostarczamy nawóz wieloskładnikowy z przeznaczeniem dla kaktusów i sukulentów (według instrukcji na etykiecie).
Podlewamy roślinę, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest bardzo dobrze przesuszona. W żadnym wypadku, nie zostawiamy płynu w osłonce, czy na podstawku. Woda miękka, przegotowana, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Gdy grubosz w chłodniejszym pomieszczeniu, wówczas nie zmieniamy częstotliwości dostaw wody, również zmniejszamy

Crassula arborescens - Grubosz drzewiasty - (Geldboom)
Crassula arborescens subs. undulatifolia
‘Curly Green’
jej ilość o1/3. Mięsiste listki, niczym gąbka, wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny, jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu, co doprowadzi do zgnilizny. 
                               Przycinanie sanitarne, konieczne, gdy w niewłaściwy sposób dbamy o plant (zbyt dużo wody, brązowiejące gnijące liście; brak wody, zasychające, żółciejące). Pobierając materiał na nowe sadzonki, wystrzegajmy się cięcia zaraz nad chorym miejscem - lepiej poświęcić kilka centymetrów więcej, ale mieć pewność, że 'młodziak' jest zdrowy.
Aby zwiększyć pokrój sukulenta, przez pierwsze dwa, trzy lata uprawy warto uszczykiwać górną parę liści na każdym pędzie. Kwitnienia i tak w tym okresie nie będzie, a my zadbamy o to, aby po latach na dole nie było zbyt łyso. Starszych egzemplarzy nie przycinamy, ponieważ musielibyśmy 'ciąć' naprawdę krótko, a jak wiadomo równowaga góry równa się szansom przetrwania i witalnej formy bryły korzeniowej. Dlatego, jeśli macierzysty egzemplarz się nam nie podoba, bez trudu pobierzemy z niego sadzonki i ukorzeńmy, (na części liściastych pędów mogą wykształcić się niewielkie korzonki). Pamiętajmy o tym, że zanim ukorzenimy nowe egzemplarze z części 
 
Crassula arborescens - Grubosz drzewiasty - (Geldboom)
Crassula arborescens subs. undulatifolia
‘Curly Green’
 zielnych należy poczekać, aż na każdym z nich obeschnie miejsce, w którym docelowo mają ukształtować się korzenie, (dwa, trzy dni).
Podłoże dla sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki,wówczas pierwsza warstwa w pojemniku (z odpływem),  to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 3:3:3. Po posadzeniu, ustawiamy donicę w miejscu, gdzie jest jasno.  Jeśli ustawimy pojemnik w zbyt zacienionym miejscu, pędy zaczną się wydłużać i miejscami być wyłysiałe, poza tym, roślina będzie inwestowała siły i czas w walce o dzienne światło, zaniedbując rozwój.  Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C. 
Ze względu na nietolerancję temperatur minusowych, plant nie sadzimy bezpośrednio w gruncie.
W drugiej połowie wiosny, gdy temperatury nie spadają poniżej 16°C, nasz doniczkowiec może zostać przeniesiony na letnisko. Nowa miejscówka, powinna być osłonięta od wiatrów i zbyt silnie operujących promieni słonecznych, zastosujmy także odpowiednie zabezpieczenie przed opadami - pojemnik z odpływem, to jedno, po prostu w naturze rośliny nie leży przyjmowanie zbyt częstych i obfitych dostaw wody.        

Crassula arborescens - Grubosz drzewiasty - (Geldboom)
Crassula arborescens - Grubosz drzewiasty - (Geldboom)
Crassula arborescens - Grubosz drzewiasty - (Geldboom)

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grubosz_drzewiasty
https://en.wikipedia.org/wiki/Crassula_arborescens
https://nl.wikipedia.org/wiki/Crassula_arborescens
https://www.vip-colors.com/2019/03/crassula-ovata-grubosz-jajowaty-g.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz