piątek, 5 czerwca 2020

Promenaea (storczykowate)

Rodzina: Storczykowate
Rodzaj: Promenaea
Gatunki: Warczewiczella marginata x Promenaea xanthina
Hybryda:  Promenaea 'Sunlight'

                                             U gatunku, kwiaty silnie pachnące, o wyraźnej teksturze, trwałe, lekko miseczkowate,  są czysto żółte z czerwonawymi plamkami u nasady bocznych działek warżki i na prętosłupie. Rozwijają się w szczytowej części pędów. U odmiany hybrydowej ze zdjęć, zapach ledwo wyczuwalny, zaś kolor z pomarańczowego (z biegiem dojrzewania) przechodzi w delikatną czerwień. Okres kwitnienia, najczęściej,  marzec - czerwiec 5 do 7 tygodni. Kwitnienie może mieć miejsce również w innych miesiącach, a zdarzy się, że będzie dwukrotnie w przeciągu roku.

                                                                Orchidaceae.eng
Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie
Promenaea (storczykowate)
'Sunlight'

Najdogodniejszym 'domkiem' dla tego storczykowatego, będzie pojemnik, z którego będzie mógł sie swobodnie przewieszać. Choć jest niewielką rośliną, to epifityczne 'skłonności', sprawią że
nieprzymocowane do usztywnień pędy, będą rosły horyzontalnie. Tak więc, najlepiej roślinę uprawiać w koszykach lub w niezbyt głębokich doniczkach/misach. Wówczas lekko przewieszające się owalnie lancetowate soczyście zielone liście oraz pędy z kwitnącymi dekoracjami, tworzyć będą w naszej mieszkalnej, bądź w biurowej przestrzeni zachwycające żywe dzieło sztuki.
                                    Miejscówka tam, gdzie panuje, tak zwany 'jasny cień'. Nie cień, nie zbyt ostro operujące promienie słoneczne. Temperatury wyższe niż 26°C, nie zaszkodzą, właśnie pod warunkiem, że nie narazimy tego gatunku na moc kąpieli słonecznych. Pilnujmy także, gdy zimową porą jest różnica temperatur w pomieszczeniu (dzień i noc), aby nie panowały w nim niższe niż 14°C. 
                                   Po zakończeniu kwitnienia, po usunięciu przekwitniętych kwiatostanów, zaprzestajemy nawożenia i zmniejszamy dostawy wody o 1/3, ale nie zmieniamy ich częstotliwości.
Po około czterech tygodniach, zintensyfikowane procesy życiowe powracają, więc dostawy wody adekwatne do tempa tych procesów zwiększane na powrót o 1/3.  Nie lejmy wodą po częściach nadziemnych. Używamy odstałej (24 godziny), bądź przegotowanej, których temperatura jest zawsze przybliżona do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
                               Na pewno, zabiegiem, który bardzo storczykowi przypadnie do gustu, będzie zraszanie. I to nie tylko w upalne dni, czy zimową porą przy pracujących kaloryferach. Rozpylacz o drobnych oczkach, nie pozostawi na liściach nieatrakcyjnych plam, 'odkurzy je'. Ważne jest to,

Promenaea (storczykowate)
'Sunlight'

aby woda z rozpylacza nie była pozostawiana w nasadach liści (nie chcemy przecież, aby nasze rośliny zajęły choroby grzybiczne. To też powód, dla którego nie podlewamy lejąc wodą po delikatnych kwiatuszkach, czy po liściach).
Plus, dwa trzy zwilżacze wypełnione wodą i ustawione w pobliżu doniczki. Wyższy poziom wilgotności powietrza, przysłuży się nie tylko roślinom, ale i nam samym.
Wieloskładnikowy nawóz z przeznaczeniem dla rodziny storczykowatych, dostarczamy raz w tygodniu, raz na półtora tygodnia, według wskazówek na etykiecie. Robimy to do momentu, gdy z pąków rozwiną się ostatnie kwiaty. Nawóz o dużej zawartości azotu jest często preferowany w okresie od wiosny i lata, a nawóz bogatszy w fosfor wpływa korzystnie wczesną jesienią. 
                                   Regularnie usuwając przekwitające ozdoby i starzejące się części, oszczędzimy roślinie substancji odżywczych i sił witalnych.                     
Podłoże, najkorzystniej, gdy zakupione te specjalistyczne dla storczykowatych. Jeśli nie, stwórzmy przepuszczalną  mieszankę (ziemi, kory, perlitu, humusu). Przesadzamy do świeżego niewyjałowionego podłoża tylko i wyłącznie wtedy, gdy roślina nie mieści się w doniczce. Można wykorzystać ten sam pojemnik (wcześniej umyć, wyparzyć). Delikatnie patyczkiem otrząsamy spomiędzy korzeni starą mieszankę. To także dobry czas na pobranie przyrostów i stworzenie z nich młodych egzemplarzy tego zachwycającego swoja urodą storczyka, (czyli będzie miejsce, aby roślina macierzysta znowu mogła się rozwijać w 'starym' mieszkanku).  

Promenaea (storczykowate)
'Sunlight'Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie ( soorten)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Orchidaceae
https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate
https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz