czwartek, 4 czerwca 2020

Acer ×conspicuum - Klon wyrazisty - Slangenschors esdoorn

                                                   Klon wyrazisty, (k. widoczny), jest mieszańcem międzygatunkowym (Acer davidii × Acer pensylvanicum). Obok tych drzew, nie przechodzi się obojętnie. Posiadają one nieocenione walory zdobnicze - i to o każdej porze roku. Dodatkową zachętą do rozejrzenia się za tymi egzemplarzami w 'internetach' i w lokalnych szkółkach ogrodniczych jest informacja, że istnieje możliwość zakupu kilku odmian. Różnią się pomiędzy sobą urozmaiconym kolorem nakrapianych liści, ich  słonecznymi, albo czerwonymi przebarwianiem w czasie jesieni oraz  odmiennością jeśli chodzi o mniej bądź bardziej intensywny kolor pędów i paskowanej kory.Więcej informacji o poszczególnych odmianach, w dalszej części.
                                                                                 Acer.eng      
Acer - Klon - Esdoorn
Acer ×conspicuum - Klon wyrazisty - Slangenschors esdoorn
'Red Flamingo'
                                  Główną ozdobą od kwietnia do października, są liście. W zależności od odmiany są mniej, bądź bardziej nakrapiane, gdzie miks kolorów zieleni, bieli, żółtego, różowego i czerwonego. Pokrój korony dość zwarty i symetryczny, wzrost rośliny powolny. Rozstrzał wysokości
dorosłych egzemplarzy to pomiędzy 2, a 4 metry, także nawet w niewielkich ogrodach, dla którejś z wybranych odmian można wygospodarować przestrzeń. Gdy jesienią przebarwią się i opadną liście, 'pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o funkcję zdobniczą, zaczynają odgrywać czerwone, albo różowawe pędy i pasiasta 'starsza' kora. Są dobrze widoczne, a jeszcze bardziej te walory można podkreślić na tle iglaków (o zielonych, czy żółtych igłach). Klon wyrazisty powinien rosnąć w osłoniętej miejscówce, także jego lokalizacja przy zimozielonych, nie tylko podkreśli jego atrakcyjny wygląd, ale także  'wyjdzie mu na zdrowie'.
Ekspozycja, w tak zwanym jasnym cieniu. Nie nadaje się na wystawę południową. Jeśli mamy sporą zieloną przestrzeń, wybierzmy taką lokalizację, w której zachodzące słońce będzie 'podświetlało' wielobarwne nakrapiane listki. Efekt 'wow' gwarantowany.
                                   Młode sadzonki najlepiej sadzić do gruntu kwiecień - maj. Wówczas rośliny mają więcej czasu na zaaklimatyzowanie i warunki zimowe nie będą dla nich już tak bardzo trudne. Bardzo ważny czynnik mającym wpływ na zdrowy, witalny wygląd tych liściastych drzew, to drenaż. Przepuszczalne, średnio zasobne podłoże  o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności, gdzie  pH delikatnie zakwaszone. Gleby zbite, czy te o zbyt niskim, czy za wysokim stopniu wilgotności, nie nadają się. Przed posadzeniem, wsypmy na dno dołka miks ziemi z kompostem; młode drzewko być może będzie potrzebowało wsparcia, dlatego nie wahajmy się zastosować czasowej podpory.
Jak wiadomo, ma miejsce brak równowagi hydrologicznej, dlatego o tego 'pięknotka' należy zadbać

Acer ×conspicuum - Klon wyrazisty - Slangenschors esdoorn
'Red Flamingo'
i wędrować w jego stronę z konewką. Dodatkowe dostawy wody, szczególnie ważne, przez pierwsze dwa upalne lata i przy bezśnieżnych zimach - starsze rośliny z 'ugruntowaną pozycją' są bardziej wytrzymałe. Latem podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest dobrze przesuszona, rano, albo pod wieczór, (wówczas nie narazimy liści na poparzenia słoneczne). Zimą, dostawa wody w bezmroźny dzień, w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać tempraturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu drzew.
Wzrostowi klonów sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Jeśli więc mamy możliwość, sadźmy drzewko w niedalekiej odległości od stawu, oczka wodnego, strumyka, rzeczki.
                                  Plant posiada płytki system korzeniowy.  Aby ochronić go przed przemarznięciami, poza wspomnianym już drenażem, ziemię wokół drzewka należy ściółkować. Taka całoroczna osłona  (z kamyków, żwirku, drobnej sosnowej kory bez żywicy, itp.), to * poprawa warunków wzrostu, *zmniejszenie parowania wody, * zmniejszenie erozji wodnej i wietrznej, * odpada nam odchwaszczanie.
                                  Poza cięciem sanitarny, (usuwanie zniszczonych, przemarzniętych, chorych części), roślina nie wymaga modelowania fryzurki, ponieważ, jak już wiemy, posiada dość symetryczny pokrój. Jeśli jednak zdecydujemy, że chcemy w swoim ogrodzie posiadać karłowe wydanie klonu wyrazistego, wówczas żadnego z cięć (sanitarnego, pielęgnacyjnego, formującego), nie przeprowadzamy od lutego do końca maja. W tym czasie ma miejsce silny przepływ soków, roślina 'rozkręca się krok po kroku' w kolejnym sezonie wegetacyjnym. 'Ciachając' ją w tym czasie, wywołalibyśmy choroby grzybiczne, osłabilibyśmy jej kondycję, a w konsekwencji, narazilibyśmy ją  na wypadnięcie. Najkorzystniejszy termin na przycinanie tych drzew, to czas pomiędzy czerwcem, a końcem września.
Jeśli chcemy 'mikrusa' (1 - 1.5 metra wysokości), wówczas możemy go także prowadzić w donicy, gdzie pojemnik z odpływem, kilkunastocentymetrowa warstwa drenaży, odpowiednie podłoże, stały średni poziom wilgotności. Rok roczne przycinanie, da efekt jeszcze większego zagęszczenia i drobniejszych listków.
Po jesiennym spektaklu przebarwień, gdy liście opadną, należy je zgrabić, zebrać. Można je

Acer ×conspicuum - Klon wyrazisty - Slangenschors esdoorn
'Red Flamingo'
wykorzystać jako materiał do kompostownika. 
Nawet, gdy klony posadzone w średnio żyznym podłożu, warto je w sezonie zasilać. Najpraktyczniej, naturalnymi 'dokarmiaczami'.  Rozcieńczone gnojówki z wodą z żywokostu, czosnku, pokrzyw, skrzypu polnego. Więcej gimnastyki wymaga wiosenne usuwanie ściółki i wierzchniej warstwy ziemi po to, aby wymienić ją na nową niewyjałowioną. Można również wokół okręgu korony wykopać kilka, kilkanaście niezbyt głębokich dołków i wypełnić je mieszanką kompostu i ziemi.
Klon wyrazisty, odmiany:
* Acer conspicuum 'Red Flamingo' - liście po rozwinięciu różowe, później zielone z białymi i bladoróżowymi plamkami, przebarwiają się na żółto-pomarańczowo. Młode pędy koralowoczerwone. Efekt 'wężowania' na pniu, srebrno bordowe linie. W gruncie 2 do 4 metrów wysokości. Przy zakupie egzemplarza ze zdjęć, informacja na etykiecie, że wysokość docelowa 2 metry.
* Acer conspicuum 'Phoenix' - kora ma koralowo-pomarańczowy kolor z kremowymi białymi paskami latem, ale pogłębia się do żywej czerwieni z kontrastującymi jaskrawymi białymi paskami zimą. Jesienią liście żółkną. Dorosły egzemplarza osiąga wysokość pomiędzy 4, a 5 metrów..
* Acer conspicuum 'Silver vein', - drzewko o wielu pniach, kora ma zielony kolor , gdzie widoczny srebrno szary 'wężyk', młode pędy w odcieniu ciemnego różu/ czerwieni' delikatnego fioletu J Liście okazałe zielone, jesienią przebarwiają się na żólto/pomarańczowo. Dorosły egzemplarza osiąga wysokość pomiędzy 7, a 12 metrów.
* Acer conspicuum 'Silver cardinal' - liście tej odmiany są bardzo mocno, biało-marmurkowato nakrapiane. Młode listki różowe i kremowe. Najmłodsze pędy mają barwę koralowoczerwoną. Kora 'wężowana' na pniu z wyraźnie zarysowanymi srebrnymi i bordowymi liniami, z wiekiem srebrnymi i zielonymi. Wysokość 3 5 metrów.
* Acer conspicuum 'Elephant's ear', duże liście (20-30 centymetrów, stąd nazwa odmiany 'Uszy słonia'). W sezonie zielone, jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na słoneczne ciepłe kolory. 'Widoczny' pień, młoda jasna kora pokryta czerwonym 'wężykiem'. Wysokość 6 do 8 metrów.

                                              Z doświadczenia w temacie klonowych 'zakupów'. Mając do wyboru egzemplarz o dwóch pniach vs  o jednym, bądź szczepiony na szlachetnej podkładce - wybierzcie Państwo te 'pojedyncze'. Bo choć dorosłe egzemplarze radzą sobie w zimie całkiem nieźle, (przy optymalnych warunkach uprawy), to topniejąca zmarzlina, a potem ostre wiosenne promienie, mogą doprowadzić do pęknięć w splotach. Nietrudno się domyśleć, że te 'otwarte' miejsca, mogą szybko stać się siedliskiem chorób i w niedługim czasie stracimy drzewko. Gdy już mamy w ogrodzie odmianę o wielu pniach, przed nadejściem zimy osłońmy sploty (newralgiczne miejsca).
Klon również bardzo źle znosi 'niechcące spotkania' z kosiarką, nie narażajmy go więc na takie niezdrowe doświadczenia.
                                              Bez cienia wątpliwości, ten mieszaniec jest bardzo atrakcyjną rośliną ogrodową. Przez wiele lat, będzie wzbudzał swoją wyjątkowością niesłabnące zainteresowanie naszych gości, a nam samym w codzienności dostarczał radość i wiele energetycznych, barwnych odsłon.

Acer ×conspicuum - Klon wyrazisty - Slangenschors esdoorn
'Red Flamingo'


Acer ×conspicuum - Klon wyrazisty - Slangenschors esdoorn
'Red Flamingo'


*************************************


                                       The greater flamingo.eng
Phoenicopterus roseus - Flaming różowy - Flamingo
Jardin botanique de Tours - Ogród botaniczny w Tours ( foto )


https://pl.wikipedia.org/wiki/Klon_(ro%C5%9Blina)
https://nl.wikipedia.org/wiki/Esdoorn_(geslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Maple
https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaming_r%C3%B3%C5%BCowy
https://nl.wikipedia.org/wiki/(Gewone)_flamingo
https://en.wikipedia.org/wiki/Greater_flamingo
https://www.vip-colors.com/2018/11/jardin-botanique-de-tours-ogrod.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz