środa, 3 czerwca 2020

Metrosideros excelsa - Metrosideros wyniosły - Pohutukawa

                                           Metrosideros wyniosły,w naturalnych warunkach w formie drzewiastej kwitnie w drugiej połowie grudnia, stąd jego potoczna, często spotykana nazwa - nowozelandzkie drzewo bożonarodzeniowe. W uprawie pojemnikowej, kwitnienie ma miejsce kilka tygodni później, w przedwiośniu, bądź w pierwszej połowie wiosny. Gatunek doskonale znosi formowanie, więc pielęgnowanie go w formie bonsai, może przez cały rok przełożyć się domowe piękno.

                                              New Zealand Christmas tree.eng
Metrosideros nasiona, metrosideros sadzonki,
Metrosideros excelsa - Metrosideros wyniosły - Pohutukawa

                                      W Nowej Zelandii, w Australii i w Afryce Południowej, jest drzewem osiągającym do 20 metrów wysokości, o szerokiej koronie i powyginanych gałęziach. Metrosideros wyniosły w uprawie zazwyczaj prowadzony jako krzew, albo jak już wspomnieliśmy, formowany.
Liście, naprzeciwległe, skórzaste, ciemnozielone, o długości do 10 centymetrów; od spodniej strony jasnoszare, owłosione.  Zimowe, bądź wczesnowiosenne kwietne ozdoby, szczotkowate o barwie
karminowej, bardzo liczne pręciki do 4 centymetrów długości.
                                       Na naszej szerokości geograficznej, to roślina stosunkowo mało znana, a szkoda - ponieważ przy znajomości zasad jej pielęgnacji, możemy wzbogacić swoją domową, a w czasie lata ogrodową przestrzeń wyjątkową żywą ozdobą.
Kwietne dekoracje utrzymują się do kilku dni, przekwitnięte warto regularnie usuwać (roślinka zachowane siły witalne wykorzysta do 'otwierania' z pączków kolejnych cudeniek.
                              Przy wiosennym sadzeniu krzewu do gruntu, przygotujmy się z nim na jednoroczną przygodę. Tolerancja  temperatur nieco poniżej 8°C, to dla nas wyraźna wskazówka, że warto zająć się pielęgnacją tej rośliny w pojemniku. Jako 'doniczkowiec', nie wymaga wielkich nakładów pracy, oczywiście będzie tak, pod warunkiem, że od samego początku zajmiemy się nim we właściwy sposób. Standardowa ziemia do roślin doniczkowych przemieszana z trzema garściami piasku, bądź z perlitem , plus na spodzie pojemnika, który  jest z odpływem, niewielka warstwa keramzytu, (drobnych kamyków, żwirku). W temacie przesadzania, optymalny czas dla wykonywania tego zabiegu, to kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia.
Regularnie przycinamy przekwitnięte kwiatostany. A po przesadzeniu do świeżego, niewyjałowionego podłoża wykonujemy również kosmetyczne formowanie fryzurki - takie cięcie pielęgnacyjne, to gwarancja zwartego pokroju i kolejnego obfitszego kwitnienia. Wszystkie pędy skracamy o 1/3 ich długości. Odcięte części możemy wykorzystać do powołania młodych egzemplarzy, (ukorzeniacz, temperatury powyżej 20°C). Inną drogi pozyskiwania 'młodzików', to z wysiewu nasion, albo przez robienie odkładów, dot. formy krzewiastej.
                                                        Na letnisko metrosideros może trafić, gdy wiosenne temperatury nie będą spadały poniżej 18 °C, a przeprowadzka do pomieszczenia w pierwszych tygodniach września, Końcówka lata to nadal 'gorące' dni, ale różnica temperatur pomiędzy nocą a dniem nie będzie korzystnie wpływała na bogate zawiązywanie kwietnych pączków.
16 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia. Nie stawiamy donicy bezpośrednio na posadzce, wykorzystajmy stolik, płytę styropianową - ciepłe nogi zimą, zwiększenie szans na mnogość czerwonych szczoteczek. Dostarczamy wieloskładnikowy nawóz przeznaczony do krzewów kwitnących (dawkujemy według wskazówek na etykiecie); robimy to od momentu przesadzania do ostatniego rozkwitającego kwiatostanu. Potem kilka tygodni spoczynku i ponowne wejście w nowym podłożu z 'dokarmiaczem' na wyższe obroty.
Podłoże przepuszczalne, niezbite, nie zatrzymujące wody. Gleba o stałym, umiarkowanym stopniu wilgotności. Bez wody na podstawku, czy w osłonce. Podlewamy metodą na palca, przesuszona wierzchnia warstwa - dostawa. Lepiej podlewać częściej i mniej, niż raz, a 'za dobrze'. Roślina nam szybko wypadnie, gdy będą nadwyżki wody. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu nowozelandzkiego bożonarodzeniowego drzewka.
Krzew, lubi słoneczne kąpiele, ale i on ma swoją tolerancję jeśli chodzi o silnie oddziałujące promienie, (na przykład, gdy w domu jest miejscówka z przefiltrowanym światłem dziennym, na zewnątrz powinniśmy zapewnić doniczkowcowi podobne warunki).
                                            Australijskie, afrykańskie drzewa metrosiderosa, gdy kwitną wyglądają zachwycająco. To prawdziwy energetyczny pokaz witalności i piękna natury. W domowych warunkach możemy stworzyć miniaturę tego cudownego kwitnienia, warto więc zadbać o to, abym nasza roślina rozwijała się w optymalnych warunkach.

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Metrosideros_wynios%C5%82y
https://nl.wikipedia.org/wiki/Pohutukawa
https://en.wikipedia.org/wiki/Metrosideros_excelsa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz