wtorek, 2 czerwca 2020

Aloe humilis - Aloes niski - Aloë (soort)

                             Aloes niski, 'trzyma się ziemi' - nie wytwarza łodyg, tworzy wyłącznie kępy. To wyróżnia gatunek spośród bogactwa rodzaju aloes. Naziemnopączkowa roślina gruboszowata, pochodząca z Kraju Przylądkowego, introdukowany do Francji, Algierii i Maroka. Rozgości się wszędzie tam, gdzie wiele słonecznych kąpieli, gdzie jest ciepło, a 'uziemienie' przepuszczalne.

                                                         Spider humilis.eng
Aloe - Aloë
Aloe humilis - Aloes niski 
 'Jurassic Spider'

                          Główną stałą ozdobę stanowią zielono-sine liście o długości do 10 centymetrów i szerokości pomiędzy 1,2, a 1,8 centymetra, wzniesionych lub zakrzywionych, jajowato-lancetowatych, o bardzo ostrych wierzchołkach, po obu stronach pokrytych guzkami i miękkimi, białymi kolcami oraz brzegach pokrytych białymi, miękkimi ząbkami o długości 2 do 3 milimetrów.
Przy optymalnych warunkach uprawy, ma miejsce sezonowe kwitnienie - najczęściej wczesną
wiosną, gdy wcześniej od końca października do końca lutego go nie nawozimy. Właśnie, to taki trik, aby zmotywować roślinę do kwitnienia.  Kwiaty zebrane w groniasty, cylindryczny kwiatostan o długości do 10 centymetrów, który wyrasta na pędzie kwiatostanowym ponad rozetę liściową. Szypułki i podsadki o długości około 3 centymetrów. Okwiat pojedynczy, cylindryczny, lekko wybrzuszony w środkowej części, niewielki, pomarańczowo-czerwony do pomarańczowego, u kultywarów także egzemplarze, gdzie: żółto czerwony, żółty, czerwony.. Listki okwiatu wolne na długości 2,3 do 2,8 milimetra. Pręciki i szyjka słupka ledwie wystają ponad brzeg okwiatu.
Pora kwitnienia może być niekoniecznie taka sama, o której czytaliśmy w poradnikach uprawy sukulentów. Tutaj zadecyduje wiele czynników (temperatura, pielęgnacja). Po przekwitnięciu ozdób, nisko tniemy pęd - w ten sposób zaoszczędzimy plantowi witalności i substancji odżywczych, które może zagospodarować na młode 'mięsiste' listki.
                           Do donicy z odpływem,  potrzebujemy właściwego podłoża. Jeśli nie możemy zakupić tego dostosowanego dla kaktusów i sukulentów, wówczas, pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi

Aloe humilis - Aloes niski 
 'Jurassic Spider'
ogrodowej w proporcjach 1:1:1. Przesadzamy, co dwa, trzy sezony, do niewiele większego pojemnika. Co jakiś czas, raz na miesiąc, dwa - nakłuwamy patyczkiem ziemię, robimy to przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. To napowietrzenie, rozruszanie ziemi i  kolejne profilaktyczne zabezpieczenie przed zatrzymywaniem wody.
                      Podlewanie, tak jak z większością egzotycznych roślin pochodzących z afrykańskiego kontynentu, rozważne. Od maja do końca września podlewamy roślinę co 14 dni. Ilość, w zależności od wielkości rozety. Wierzchnia warstwa gleby, bardzo dobrze przesuszona, wówczas nowa dostawa. Od października do lutego, zmniejszamy ilość wody o około 1/3, nie zmieniamy częstotliwości dostaw. Przy ekspozycji na zewnątrz, pojemnik z odpływem, skąd nadwyżka wody pędzie mogła swobodnie ujść. Z własnej praktyki, nie mam zbyt dobrych doświadczeń, gdy aloes spędzał czas na letnisku. Nie da się go zawsze na czas schować przed ulewą i choć potem nadejdą upalne dni i ziemia szybko się przesuszy - to jednak, takie doświadczenia nie leżą w naturze tej rośliny.
Czyli stała miejscówka w domu, w biurze, w przestrzeniach restauracyjnych - taka 'ostra sztuka' świetnie sprawdzi się jako zielony dodatek w wielu wnętrzarskich stylach, (od surowego industrialnego po gorący barwny meksykański).
                            Niebezpieczne temperatury, to te poniżej 6°C. Roślina się po nich może 'pozbierać', ale o kwitnieniu możemy na 100% zapomnieć. Im niższa temperatura, tym mniej obfite dostawy wody. Sukulenty lubią ciepło i dzienne światło. Ekspozycja więc jak najbardziej słoneczna. Jeśli nie wynosimy rośliny w sezonie na letnisko, a stoi bardzo blisko szyby, to jednak w najbardziej upalne dni, odsuwamy o jakieś pół metra. Szkło będzie działało jak soczewka, a przecież nie chcemy przesuszonych, zniszczonych części plantu. Gdy plant przelany, przesuszony, zaniedbany - dostrzeżemy to po wyglądzie liści. Zaczną nabierać więcej czerwonych barw i z czasem wyglądać nieestetycznie.
Nawożenie rozpoczynamy kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia aż do końca października. Stosujemy dokarmiacz przeznaczonym do uprawy kaktusów i sukulentów.

Aloe humilis - Aloes niski 
 'Jurassic Spider'
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aloes_niski
https://en.wikipedia.org/wiki/Aloe_humilis
https://nl.wikipedia.org/wiki/Alo%C3%AB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz