czwartek, 21 marca 2019

Handroanthus chrysotrichus - Tabebuja Chrysotricha

                                         Tabebuja Chrysotricha,  naturalnnie rośnie w części z krajów kontynentu Ameryki Południowej. W Brazylii, stanowi symbol witalności i piękna. Jest to niezbyt wysokie częściowo zimozielone drzewo (na rodzimych terenach, do 25 metrów, w Europie od 5 do 8 metrów wysokości). Przed rozkwitnięciem 'burzy' złotych trąbkowatych ozdób, liście częściowo opadają (są zielone, delikatnie wydłużone, jajowate). Patrząc na urodę tego drzewa w czasie kwitnienia, nie dziwi, że dość szybko 'podbiło' serca miłośników przyrody na całym świecie.


                                         Golden trumpet tree.eng
Handroanthus chrysotrichus - Tabebuja Chrysotricha


                                      Obecnie, na całej szerokości strefy tropikalnej i subtropikalnej, roślina zapraszana jest do parków, zielonych kompleksów miejskich, jak i do prywatnych ogrodów. Nie można przejść obok niej bez zachwytów. Złoto żółte, przechodzące w delikatną czerwień trąbkowate
kwiaty, utrzymują się kilka tygodni. W połączeniu z błękitami i temperaturami powyżej 18°C, to prawdziwie rajskie zielone przestrzenie.
                                     Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie temperatury spadają poniżej 5°C, nie martwmy się. Tebulaję Chrysotricha, można formować. I to nie tylko przycinać na niewysokie drzewko ( do półtora metra wysokości), ale prowadzić jako bonsai. Pozostaje nam dysponować niewielką szklarnią, albo włożyć nieco serca i wysiłku, przy uprawie pojemnikowej. W ciepłe miesiące, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, nic nie stoi na przeszkodzie, donica została wyniesiona na letnisko ('miejscówka' osłonięta od silnych wiatrów, w tak zwanym 'jasnym cieniu' (gdzie przefiltrowane światło dzienne).
                                  Od końca września doniczkowiec wędruje pod dach. W dzień nadal jest ciepło, ale spadki temperatury nocą, mogą niekorzystnie przysłużyć się do rozwoju rośliny.
                                  W domu, w chłodnym pomieszczeniu, gdzie optymalna temperatura pomiędzy 10, a 18°C, dostęp do dziennego światła (nie cień i nie silnie operujące promienie słoneczne).


Handroanthus chrysotrichus - Tabebuja Chrysotricha


                       Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, delikatnie zakwaszone. Dodajemy 'rozluźniacz' (perlit, drobne kamyki, keramzyt). Donica z odpływem, dająca swoją wagą odpowiedni balans dla równowagi drzewka; o numer dwa większa od bryły korzeniowej. Przesadzamy co rok, co dwa lata. Kwitnienie ma miejsce wiosną (w drugiej połowie), dlatego nową niewyjałowioną ziemię lepiej dostarczyć jesienią. Nawozimy od końca lutego, nawozem wieloskładnikowym z przeznaczeniem do kwitnących krzewów.
                         Podłoże o stałym średnim stopniu wilgotności. Nowa dostawa wody, gdy wierzchnia warstwa dobrze przesuszona. Woda, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu. Nie pozostawiamy jej na spodku, w osłonce. Nie lejemy nią po nadziemnych częściach.
                         Dwa, trzy tygodnie po zakończeniu kwitnienie przeprowadzamy przycinanie (usuwamy przekwitnięte kwiatostany z niewielką częścią pędu), usuwamy także te wrastające do środka. Przez cały rok możemy przeprowadzać cięcie sanitarne (tniemy chore, przesuszone, przemarznięte części). Jeśli chodzi o sztukę bonsai i złote trąbeczki, poszukajmy informacji w fachowej literaturze. Warto poświęcić na to swój czas, okwiecone mini drzewko tabebuja Chrysotricha, to prawdziwe cudeńko i powód do dumy jego opiekuna.Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Handroanthus_chrysotrichus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz