wtorek, 17 maja 2022

Erica vagans - Wrzosiec rozpierzchły - Zwerfheide

                                        Wrzosiec rozpierzchły, należy do grupy roślin wrzosowatych. W zależności od odmiany, to rośliny wieloletnie osiągające wysokość/szerokość pomiędzy 0.25, a 0.7 metra. Dodatkowo, mamy wybór pośród kwietnych odsłon, od bieli, zielono białych, przez róże do wyrazistego bordo. Zimozielone ulistnienie w soczystej, bądź w ciemnej zieleni. Także w zależności do potrzeb, możemy wybrać którąś z tych barwnych odsłon do dużego, bądź do malutkiego ogrodu/na balkon.

                                                          Cornish heath.eng

Erica vagans - Wrzosiec rozpierzchły - Zwerfheide
'Yellow John'

Rośliny te również nadają się do uprawy w pojemnikach, przy założeniu, że to donice dostosowane do pozostania na zewnątrz w czasie trudnych zimowych uwarunkowań. Wrzosiec rozpierzchły, jeśli chodzi o USDA, to 6b (od -20.5°C do -17.8°C), więc zaciszna miejscówka i wyeksponowany soliter, albo nasadzenia w grupie (jeden kolor, bądź miks). Rośliny te można wykorzystać do stworzenia nieformalnego

niższego żywopłotu i, jak już wiadomo, w ogrodach przydomowych, jako rośliny okrywowe, w ogrodach skalnych, na wrzosowisku i w kompozycji z innymi roślinami wieloletnimi, którym odpowiadają zbliżone warunki uprawy; poza tym w donicach na tarasie, czy większym balkonie. (Lista roślin zimozielonych na balkon i taras, już wkrótce). 

                                      Kępiasty pokrój. Pora kwitnienia przypada na lato; od lipca do końca września. Jeśli na wyznaczonym terenie będzie również wrzosiec darlejski (kwitnie wiosną), wrzosiec drzewiasty (kwitnie wiosną) oraz wrzosiec delikatny (kwitnie jesienią) - skomponujemy formację kwitnącą od końca marca do połowy listopada.

                                     Zdrowy, bogaty pokrój w każdym sezonie, pod warunkiem, że od samego początku, zajmiemy się wrzoścem rozpierzchłym we właściwy sposób. Czyli przynajmniej średnio żyzne podłoże, o umiarkowanym stopniu wilgotności. Tam,  gdzie skala pH w kierunku zasadowości, roślina
Erica vagans - Wrzosiec rozpierzchły - Zwerfheide
'Yellow John'
po pierwszym roku będzie marniała, albo wypadnie. Warto więc przed posadzeniem sadzonki, wzbogacić glebę w kilkanaście mililitrów octu, kwasku cytrynowego, w fusy z kawy, czy też posiłkować się kilkoma garściami wilgotnego torfu. Sadzonki lokujemy w odstępach 0.4 metra od siebie, każda powinna mieć zapewnioną przestrzeń do witalnego rozwoju. Warto wrzośce ściółkować (kołderka na zimę, lata mniejsze wyparowywanie wody, a nam odpada odchwaszczanie młodzików). Dla kwasolubnych, zdaje egzamin przekompostowana kora drzew iglastych, (optymalna, to sosnowa). Szyszki, tak jak inne części drzew iglastych zakwaszają glebę, a wiec doskonale nadają się dotworzenia ściółki; (rozkładają się dłużej niż kora, czyli mniejszy nakład pracy). Wiosną zgarniamy starą ściółkę i zastępujemy ją nową. To okazja, aby w pobliżu roślin wykopać kilka/kilkanaście niezbyt głębokich dołków,(tak, aby nie uszkodzić brył korzeniowych) i wypełnić je ziemią przemieszaną z kompostem. Z naturalnych metod nawożenia, strzałem w dziesiątkę będą: kompost, przekompostowany obornik, gnojówki z pokrzyw, żywokostu i z czosnku oraz podsypywanie fusami z kawy. Oczywiście od kwietnia do końca sierpnia można także korzystać z kupnych nawozów, (przeznaczonych dla roślin wieloletnich kwitnących).                            
Erica vagans - Wrzosiec rozpierzchły - Zwerfheide
'Yellow John'

                             Bardzo ważnym zabiegiem, który wpływa na coroczne obfite kwitnienie, jest strzyżenie wrzoścom fryzurki. Cięcie pielęgnacyjne wykonujemy zaraz po zakończeniu kwitnienia, ważne, aby było wykonane przed końcem października. Cięcie sanitarne przeprowadzamy w połowie kwietnia, wtedy 'ciach ciach' pędy przemarznięte, przesuszone, połamane,  

                             Ekspozycja słoneczna, gdy stały średni stopień wilgotności podłoża. Gdy brak hydrologicznej równowagi w podłożu, nie jest wskazana wystawa południowa. W czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowym dostarczeniu wody. W czasie bezśnieżnych zim i przy upalnym lecie, nie obędzie się bez dodatkowych dostaw wody. Ta zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Zimą, w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, wtedy słońce nie popali, nie zniszczy części liści i dzbanuszkowatych kwiatuszków. 

                        Słowo klucz do sukcesu uprawy: DRENAŻ! Ani mokre gleby, ani zbyt zaciemnione ogrodowe kąty, nie są wskazane, będzie znikome kwitnienie, a roślina zacznie karłowacieć i nie zaprezentuje witalnego pokroju. Podobnie przy uprawie pojemnikowej, donica z drożnym odpływem, aby nie były zatrzymywane nadwyżki deszczówki. Pojemnik z odpowiedniego materiału, bo przecież przez zimę pozostaje na zewnątrz. Pierwsza warstwa, to kilka centymetrów 'rozluźniacza' (styropianowe kulki, perlit, kamyki, żwirek), następnie mieszanka ziemi ogrodowej, kompostu i owego 'rozluźniacza'.

Erica vagans - Wrzosiec rozpierzchły - Zwerfheide
'Yellow John'

 

 


Erica vagans - Wrzosiec rozpierzchły - Zwerfheide
'Yellow John'


 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Erica_vagans
https://www.vip-colors.com/2020/10/wrzosowate-heidefamilie.html
https://www.vip-colors.com/2019/03/erica-darleyensis-wrzosiec-darlejski.html
https://www.vip-colors.com/2018/01/erica-arborea-wrzosiec-drzewiasty.html
https://www.vip-colors.com/2016/07/erica-wrzosiec-dophei.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz