piątek, 20 maja 2022

Meconopsis cambrica - Mekonops kambryjski, M. walijski - Schijnpapaver

                              Mekonops kambryjski, nazywany również mekonopsem walijskim -  'złote, a skromne', te słowa w pełni oddają naturę tej rośliny. Wyrazisty słoneczny koloryt w połączeniu z naturalnością i wysmakowanym umiarem w formie. Ta kępiasta bylina doskonale odnajdzie się nie tylko w zacienionych naturalistycznych zakątkach, ale również w kompozycjach z innymi wieloletnimi,

                                                                           Welsh poppy.eng

Meconopsis cambrica - Mekonops kambryjski, M. walijski - Schijnpapaver

które preferują podobne uwarunkowania uprawy.Wdzięczny wygląd, długi okres kwitnienia, małe nakłady pracy - to wszystko przemawia za tym, aby zaprosić mekonopsa do swojej ogrodowej przestrzeni. Wcześniej zaliczany był do rodzaju mak, jednak został od niego odłączony, ponieważ botanicy zauważyli

niewielkie różnice w budowie anatomicznej. Dla większości miłośników roślinnych pięknotek, są one niezauważalne 'gołym okiem', dlatego nadal przez wielu bylina ta nazywana jest (żółtym makiem). 

                               Młode egzemplarze, bardzo łatwo jest pozyskać poprzez wysiew wprost do gruntu (przełom marca i kwietnia), jednak nie trzeba robić tego co roku, gdyż raz wprowadzony do ogrodu, daje satysfakcjonujący samosiew, (nie jest rośliną ekspansywną). Jeśli ich zbiór, to w słoneczny dzień na przełomie sierpnia i września.  Optymalne warunki uprawy i kwitnienie rozpoczynają  się w połowie maja. Pojedynczy kwiat jest wyraźnie żółty lub pomarańczowy z czterema płatkami i z grubo owłosionymi zielonymi działkami, które odpadają wkrótce po otwarciu słonecznej ozdoby. Najbardziej intensywne kwitnienie trwa do połowy czerwca, a potem przy 'pomyślnych wiatrach' nawet pojedyncze słoneczka do października. Jeśli jest taka potrzeba, to do zawiązania nasion, warto pozostać jeden, czy dwa przekwitające kwiatostany, a resztę regularnie usuwać - zabieg ten pozwoli bylinie zaoszczędzić energię, którą przeznaczy na rozwój młodych kwietnych pąków.

Niech nas nie dziwi to, gdy w kolejnym roku przez samo wysiew mekonopsy zakwitną w szczelinach płyt chodnikowych, czy na ogrodowych murkach. Pochodzi on z wilgotnych skalistych stanowisk w wyżynnych obszarach Europy Zachodniej. Nawykły jest więc do kamienistego/skalnego otoczenia. Pokrój rośliny, w zależności od uwarunkowań, może osiągnąć od 0.3 do 0.7 metra, a kępy rozrosnąć na 1/2 tych wartości.   

Meconopsis cambrica - Mekonops kambryjski, M. walijski - Schijnpapaver

                          Mekonops walijski, w kompozycjach z innymi roślinami wieloletnimi (byliny, krzewinki, niezbyt wysokie krzewy) - wszędzie tam, gdzie latem rozproszone światło dzienne, umiarkowany stopień wilgotności drożnego podłoża i wysoki powietrza (przy oczku wodnym, stawie). Przy tworzeniu struktury, gdzie różne gatunki roślin, zwróćmy uwagę  na wybranie tych z podobnymi potrzebami i sadźmy je tak, aby miały zapewnioną odpowiednią przestrzeń do rozwoju, a nie były zagłuszane przez te bardziej ekspansywne.

                                  Słowo klucz do sukcesu uprawy: DRENAŻ! Ani mokre gleby, ani zbyt słoneczne ogrodowe kąty, nie są wskazane, będzie znikome kwitnienie, a roślina zacznie karłowacieć i nie zaprezentuje witalnego pokroju. Bylina ta najkorzystniej  rozwija się, gdy rośnie na glebach lekkich, piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych, wapiennych. Gdy w naszym ogrodzie bardziej zakwaszone podłoże, w dołek pod sadzonkę/ziemię pod nasiona ,  mieszanka kompostu oraz garść  nawozów wapniowych. Osobiście korzystam z naturalnych sposobów, stosując w sezonie naturalne 'dokarmiacze'. Z nawozów naturalnych dla mekonopsa kambryjskiego nadadzą się: kompost, popiół drzewny, gnojówki na bazie czosnku, żywokostu i wrotyczu oraz rozdrobnione skorupki jajek. Kredą i popiołem, nie posypujemy roślin!  Korzystając z kupnych zasilaczy -  od początku kwietnia do do końca lipca,

Meconopsis cambrica - Mekonops kambryjski, M. walijski - Schijnpapaver

nawozimy nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym do roślin wieloletnich kwitnących, (częstotliwość, dozowanie - informacje na etykiecie); przy glebach słabych dodatkowe jesienne dokarmianie, od września do początku listopada dostarczamy 'dokarmiacz' wieloskładnikowy, który nie zawiera fosforu (rośliny mają przygotować się do nadchodzących trudnych zimowych uwarunkowań, a 'nie wchodzić na wysokie obroty').

Jeśli kępy chcemy ściółkować, także wskazanie na materiały dostosowane dla roślin lubiących wapienne podłoże - rozdrobniona kora bukowa, piaskowiec wapienny, kamyki polne, bazalt, dolomit, marmur, trawertyn, czy rozsypane niewielkie fragmenty usuniętych pędów mekonopsa. Gdy otwarta przestrzeń, wskazane ściółkowanie, które zahamuje wyparowywanie wody, 'odpadnie' nam odchwaszczanie, a zimą rośliny mają kołderkę.

                                      Panuje brak równowagi hydrologicznej. Przy wielodniowych upałach, warto  mekonopsy podlewać. Choć już wiemy, że są wytrzymałymi roślinami, to jednak zależy nam na ich walorach zdobniczych, obfitym kwitnieniu - dostawy wody rano, albo pod wieczór. Przy bezśnieżnych zimach, również przespacerujmy się w stronę tej ogrodowej ozdoby z konewką. Wówczas podlewamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu byliny.

Meconopsis cambrica - Mekonops kambryjski, M. walijski - Schijnpapaver
Meconopsis cambrica - Mekonops kambryjski, M. walijski - Schijnpapaver


 

 


Meconopsis cambrica - Mekonops kambryjski, M. walijski - Schijnpapaver


 

 


Meconopsis cambrica - Mekonops kambryjski, M. walijski - SchijnpapaverMeconopsis cambrica - Mekonops kambryjski, M. walijski - Schijnpapaver 
(VII)
 
 
 
 

Meconopsis cambrica - Mekonops kambryjski, M. walijski - Schijnpapaver 
(VII)

 
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Papaver_cambricum
https://nl.wikipedia.org/wiki/Schijnpapaver
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz