piątek, 1 września 2023

Sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną

                                       Od połowy sierpnia dobry czas do sadzenia 'cebulaków', które wiosną pokolorują kwietnie nasze otoczenie. Niektóre z nich już barwie rozświetlą  szarawe dni przedwiośnia, inne zakwitną dopiero w maju. W gruncie w ogrodzie, w parkach, w kompleksach zieleni miejskiej, bądź na balkonie/podwórzu do donic (dostosowanych do zimowych warunków, czyli z odpowiedniego materiału i z drożnym odpływem, aby nie zastawały nadwyżki deszczówki). Jakie cebulki kwiatowe sadzimy

Prace ogrodowe
Sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną

późnym latem i przez jesień? Jakie zapewnić im optymalne warunki rozwoju? Lista liczy 25 gatunków i na bieżąco jest uzupełniana. Wybieramy do sadzenia wyłącznie cebulki zdrowe, czyli takie które nie są zasuszone i nie noszą znamion chorób grzybowych. Podłoże w ogrodzie/w donicy powinno być bez chwastów i spulchnione, drożne ze stałym umiarkowanym stopniem wilgotności oraz wyeksponowane

w odpowiednim miejscu, które sprzyja 'cebulakom' kwitnącym wiosną. To nadal lato i wiele ciepłych jesiennych dni, odpada wystawa południowa, mądrzej ulokować cebulki w pobliżu liściastych drzew/krzewów, które 'gubią' przed zimą listną szatę, (wówczas zimą i wczesną wiosną ziemia będzie w pełni doświetlona). Uwaga, w donicach, w których będzie przesuszona gleba, rośliny uschną, zaś w ogrodzie przy długich okresach bez deszczu, urosną karłowe i kwitnienie znikome. Dlatego, przy niedoborach deszczu, podlewamy. Zimą i wczesną wiosną, dostawy wody w bezmroźny dzień w godzinach południowych, woda w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Jeśli późną jesienią/zimą, (przez 'ciepłe' dni) część z 'cebulaków' mających kwitnąć dopiero w maju wypuści liście, nie usuwajmy ich. Podsypmy je kilkoma garściami ziemi, którą bez trudu będziemy mogli rozsunąć, gdy nadejdą wiosenne słoneczne dni.

                                     Zanim jednak perypetie z przedwcześnie wypuszczonym ulistnieniem, czas sadzenia cebulek. Niby wszystko bardzo podobnie, jednak nie do końca. Niektóre z cebul możemy

Koszyczek do cebulek roślin ozdobnych
Jego zadaniem jest ich ochrona przed 'apetytem' gryzoni

sadzić głębiej, czy bliżej siebie, inne natomiast potrzebują dużo więcej witalnej przestrzeni do rozwoju i muszą zostać uziemione na konkretnej głębokości. Są też wyjątki, gdzie części te 'lubią' górnymi częściami nieco wystawać ponad powierzchnię gleby. Także, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tą grupą roślin ozdobnych, o potrzebach każdego z sadzonych gatunków należy doczytać. Jeśli mamy w ogrodzie 'problem' z gryzoniami, aby uniknąć zniszczenia/podgryzania cebulek, ulokujmy je w specjalnych koszyczkach i dopiero w takim 'zestawie' posadźmy. Cebulki lokujemy w zasobnym przekopanym i przegrabionym podłożu.

                                       Cebulki roślin, które zakwitną wiosną, to przeogromny wybór form kwiatów, ich kolorytu. Nie można tez pomijać coraz większej ilości wyborów spośród kolorowego listnego urozmaicenia, (szczególnie u tulipanów). Także możemy robić nasadzenia jedno-, bądź wielogatunkowe. Stopniować nasycenie barw, komponować z nich formy o różnych kształtach (koła, trójkąty, serduszka), a także poprzez wyrazisty kontrast pomiędzy odmianami tworzyć proste 'rysunki'  (na przykład, dom - okna, tu w roli głównej narcyz narcyz, dach z czerwonych odmian tulipanów, ściany z białych, a drzwi z niebieskich odmian szafirków). Przy projektowaniu takiego 'malowania', należy wybrać gatunki/odmiany, które zakwitną w zbliżonym czasie. 

Można także robić nasadzenia piętrowe. Poszczególne odmiany jednego gatunku, albo kilku (na przykład, tulipana ogrodowego - wyższe i niższe). Robią swoje w gruncie, albo w donicy.  Budżet, albo 

Sadzarka ręczna do cebul roślin ozdobnych

wyobraźnia, to tylko może nas ograniczyć.

                                  Do pewnego stopnia możemy również 'sterować' kwitnieniem. Dokonamy tego sadząc rośliny cebulowe kwitnące wiosną w kilku rzutach; powiedzmy co trzy tygodnie. Za kilka miesięcy w jednej części ogrodu jedna grupa będzie przekwitać, gdy kolejna dopiero zaczyna się 'rozkręcać'. 

                                  Jak wiadomo, rośliny cebulowe po przekwitnięciu zaczynają kumulować energię słoneczną i substancje odżywcze, aby zdrowo przezimować i bogato okwiecić w kolejnym sezonie. Dopóki nie zżółkną/nie zaschną liście, nie należy ich przycinać. To nie są zbyt eleganckie odsłony, dlatego 'cebulaki', jeśli chodzi o nasadzenia bezpośrednio w gruncie, warto sadzić w skupiskach z innymi roślinami, które potem te zasychające części swoją zieloną, bądź kwietną szatą będą w dużym stopniu maskowały. Nie każdy gatunek cebulek musi być wykopywany co roku, doczytajmy co i jak o każdym. Po co 'wykopki'? Dzięki temu zabiegowi rośliny nie karleją, są zdrowe i w następnym sezonie pięknie zakwitną. Warunki panujące latem, nie sprzyjają okresowi spoczynku w jaki wchodzą 'cebulaki' po przekwitnięciu, (zmienna temperatura, ulewne deszcze, choroby grzybowe, okresowe susze). (Raz jeszcze), zasuszone liście, wtedy dopiero wykopywanie. Oczyszczone i rozdzielone z przybyszowymi cebulki, do końca sierpnia przechowujemy w zacienionej miejscówce, gdzie nie ma wilgoci i jest zapewniona prawidłowa wentylacja powietrza. Najlepiej jest je przetrzymać w niezamykanych skrzyneczkach  wyłożonych jednolitym podłożem; może to być piasek, albo torf. 

                                      Na etykietach paczek, w których zakupione cebulki roślin ozdobnych, 

Allium giganteum - Czosnek olbrzymi - Sierui ( foto )

powinny być podane informacje od kiedy do kiedy najkorzystniejszy dla nich czas uziemienia, jaki rozstęp pomiędzy nimi, na jaką głębokość sadzić. Jeśli takich nie ma, a znamy nazwę odmiany, można doczytać w 'internetach'. Lepiej nie pojedyncze egzemplarze, wygląda nawet niewielka grupa 'cebulaków'. Drobno cebulowe, czy cebulki okazałe - na te ulubione, na pewno znajdzie się miejscówka w ogrodowej przestrzeni, (bądź w donicach).

                                     Z cyklu 'wycieczka po prywacie', dwa lata temu dostałam w paczce 'na Mikołaja' torebkę z niską odmianą tulipanów, które można było sadzić bezpośrednio do gruntu do połowy grudnia (!)  Logiczne, że takie działania w zamarzniętej ziemi, czy w zimniejszych regionach kraju, nie miałyby sensu. Posadziłam w słoneczne popołudnie kilka cebulek w ogrodzie, a kilka w donicy. Zima była 'ciepła', często w bezmroźne dni podlewałam, rośliny odwdzięczyły się z początkiem maja barwnym kwitnieniem. 

Cebulki roślin ozdobnych kwitnących wiosną: cebulicy Peruwiańskiej, cebulicy syberyjskiej, czosnku bulwiastego, czosnku główkowatego,czosnku neapolitańskiego,  czosnku olbrzymiego, hiacyntowca hiszpańskiego, hiacyntów wschodnich, irysa holenderskiego, kosaciec dziwny, krokusa leśnego, krokusa złocistego, narcyzów, puszkini cebulicowatej, ranników, szachownicy cesarskiej, szachownicy kostkowatej, szachownicy lisiej, szafirków, śnieżników, śnieżycy wiosennej, śnieżyczki przebiśniegu, tulipanów. zawilców wdzięcznych, złoci żółtej.

Allium neapolitanum - Czosnek neapolitański - Napolitaanse Knoflook ( foto )

 

 

 


Allium sphaerocephalon  - Czosnek główkowaty - Kogellook (foto)
Allium tuberosum - Czosnek bulwiasty - Knoflookbieslook (foto)


 

 

Anemone blanda - Zawilec wdzięczny, (z.grecki, z.powabny) - Oosterse anemoon ( foto )

 


Chionodoxa forbesii - Śnieżnik lśniący - Grote sneeuwroem (foto)
Crocus ( soorten) - Krokus, Szafran (gatunki) ( foto )
Crocus tommasinianus - Szafran Tommasiniego, (Krokus leśny) - Boerenkrokus ( foto )
Eranthis hyemalis - Rannik zimowy - Winterakoniet ( foto )
Fritillaria imperialis - Szachownica cesarska, cesarska korona - Keizerskroon ( foto )
Fritillaria meleagris - Szachownica kostkowata - Kievitsbloem (foto)
Fritillaria uva-vulpis - Szachownica lisia - Vossedruif ( foto )
Gagea lutea - Złoć żółta - Bosgeelster ( foto )
Galanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokje (foto)
Hyacinthoides hispanica - Hiacyntowiec hiszpański - Spaanse boshyacint  ( foto )
Hyacinthus orientalis - Hiacynt wschodni - Hyacint ( foto )

Iris x hollandica - Irys holenderski - Hollandse boliris ( foto )
Leucojum vernum - Śnieżyca wiosenna - Lenteklokje ( foto )
Muscari - Szafirek - Druifhyacint ( foto ) 

 

Narcissus - Narcyz - Narcis ( foto )

 

 


Puschkinia scilloides - Puszkinia cebulicowata  ( foto )Scilla peruviana - Cebulica Peruwiańska - Caribbean Jewel ( foto)
Scilla siberica - Cebulica syberyjska - Oosterse sterhyacint ( foto )
Tulipa gesneriana - Tulipan ogrodowy ( foto ) 

 

Tulipa turkestanica - Tulipan turkiestański ( foto )
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

 

 


Sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną
 
*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz