piątek, 1 kwietnia 2022

Muscari - Szafirek - Druifhyacint

                                                Szafirki, to kwietne wiosenne jaskółki w ogrodzie przy ścieżkach, jako 'strumyki', obwódki, w miksie na rabatce, w donicach na balkonie, tarasie, na zewnętrznych parapetach w kompozycjach jedno, wielobarwnych, albo z innymi kwitnącymi gatunkami (w ogrodzie i w koszach). Z donic, po przekwitnięciu można je bez problemu przesadzić do ogrodu i w następnym sezonie

                                                                      Muscari.eng

Muscari  - Szafirek - Druifhyacint
Muscari latifolium - Szafirek szerokolistny

tam zakwitną. Także ozdobność, koloryt, pełna 'dyspozycyjność', długi okres kwitnienia  i wyróżniający się spośród innych kształt kwiatostanów. Szafirek armeński, szafirek drobnokwiatowy, szafirek groniasty, szafirek miękkolistnym szafirek szerokolistny - te pięć  gatunków spośród 54 rodzaju szafirek są 'popularnymi', dostępnymi w sprzedaży. Należy tutaj dodać ich ogromną ilość odmian i kultywarów, gdzie

najczęściej spotykane kwiatostany w wielu odcieniach niebieskiego; inne atrakcyjne białe, żółte i u szafirków szerokolistnych dwubarwne i trójbarwne - niebiesko granatowe, granatowo białe, ciemno granatowe z fioletowym 'paskiem' i białą czapeczką ('Grape Ice'). 

                         Cebulki szafirków sadzi się do gruntu jesienią: od połowy września do połowy października, na głębokość od pięciu do ośmiu centymetrów zachowując rozstaw przynajmniej pięć centymetrów. Ze względu na wyraźnie odczuwalne ocieplenie klimatu, równowąskie odziomkowe zielone listki szafirków mogą zacząć wyrastać już w drugiej połowie jesieni, szczególnie u egzemplarzy, które w danej miejscówce już kolejny rok. W takim przypadku, nie przycinamy listków, nie wyrywamy z cebulek, po prostu chroniąc je przed trudami zimowych  uwarunkowań podsypmy niewielkimi kopczykami ziemi, które wiosną bez trudu będzie można rozsunąć. 

                        Już w pod koniec lutego w sprzedaży pojawiają się podpędzane rośliny, które można wykorzystać do pierwszych wiosennych kompozycji (kosze, donice - byle nie ceramiczne, nadal mróz może je 'rozsadzić'). Same rośliny całkiem nieźle poradzą sobei z minusowymi temperaturami. Jeśli chodzi o ogród, 'przepisowo' w drugiej połowie marca powinny najpierw wyrosnąć listki, a w pierwszej kwietnia zacząć kwitnienie. Bardzo delikatnie pachnące kwiaty, są  zebrane w kwiatostan groniasty na szczycie głąbika gęstokwiatowego, rozciąga się on zwykle podczas owocowania. Bliżej wierzchołka kwiaty są mniejsze, płonne i często odmiennie zabarwione (nawet różnica jednego odcienia koloru 'pod').

Muscari - Szafirek - Druifhyacint  
'Siberian Tiger' oraz 'Blue Magic'

Mamy do czynienia z rośliną miododajna wieloletnią. W odpowiednich uwarunkowaniach, kwitnienie może trwać do początków maja. Gdy kwiatostany przekwitną, warto je usunąć, wtedy rośliny skupią się na magazynowaniu energii słonecznej i substancji odżywczych potrzebnych cebulkom na przezimowanie i na start wysokich obrotów w kolejnych sezonie wegetacyjnym. Że tak dzieje się, będziemy widzieli po kondycji zasychających liści. Nie jest to wygląd zbyt estetyczny, jednak niezbędny do zamknięcia cyklu. Warto blisko szafirków sadzić inne wiosenne, które zaczynają kwitnąc w maju, wtedy to one będą dźwigały na swych płatkach funkcję zdobniczą, a szafirki 'robiły to' co leży w ich naturze. Na jednym stanowisku warto zostawiać cebulki co najwyżej trzy sezony, po tym czasie wiosną kwiatostany mogą być drobniejsze i może być ich mniej. Pomimo nawożenia, podłoże zuboża się w te substancje, które rośliny 'w kółko' przerabiają. Cebulki wykopujemy, gdy liście zaschną, to jest w połowie czerwca. Cebulki przeznaczone do przechowania nie mogą nosić znamion chorobowych, powinny być suche, oczyszczone z brył ziemi; przechowujemy je w przewiewnym koszyczku, pudełku wypełnionym trocinami, albo piaskiem, gdzie miejscówka zadaszona i ciemna. Ponowne ich sadzenie we wrześniu, może być na tym samym stanowisku, ale wcześniej należy je użyźnić przekopując dość głęboko kompostem, humusem, czy przekompostowanym obornikiem. Po tym, w kolejnych dwóch, czy trzech sezonach obfite kwitnienie i cieszące oczy kępy szafirków. Wystarczy im do zdrowego rozwoju średnio żyzne podłoże, więc w miejsce nawozu przeznaczonego do roślin cebulowych kwitnących wiosną, możemy w sezonie po prostu zastosować naturalne rozcieńczone z wodą gnojówki (z żywokostu, pokrzyw, czosnku), albo podsypywać każdej wiosny i w październiku kilkoma garściami kompostu przemieszanego z niewyjałowioną ziemią. 

Muscari - Szafirek - Druifhyacint
'Golden Fragrance'
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

                             Zbyt zaciemnione , czy na wystawie południowej ogrodowe kąty, również nie są wskazane, będzie znikome kwitnienie, a rośliny zacznie karłowacieć i nie zaprezentuje zwartego witalnego pokroju. Rozsądnie jest ulokować cebule w pobliżu koron drzew i krzewów,  takich roślin, które zrzucają przed zimą swą listną szatę. Zimą jest tam nieograniczony dostęp do dziennego światła, natomiast w upalne lato przyjazny półcień. 

                             Słowo klucz w uprawie szafirków to  DRENAŻ (!) W 'zbitej' miejscówce, tam gdzie zastaje woda, albo jest wysoki poziom wilgotności, cebulki na pewno wypadną. Starajmy się utrzymać stały umiarkowany poziom wilgotności podłoża. W drugiej połowie wiosny i latem, przy wielodniowych upałach, warto szafirki podlewać, (cebulki przecież są w ziemi cały czas). Choć już wiemy, że mamy do czynienia z wytrzymałymi roślinami, to jednak zależy nam na ich zdrowiu i walorach zdobniczych - dostawy wody rano, albo pod wieczór. Przy bezśnieżnych zimach, również przespacerujmy się w stronę tej ogrodowej ozdoby z konewką. Wówczas podlewamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu szafirków. 

                              W porównaniu z innymi wiosennymi cebulakami, szafirki nie posiadają imponujących 'gabarytów' (kwiatostan na wysokości dziesięciu do piętnastu centymetrów). Ich siła przebicia to wyrazisty kolor i to,że w ogrodzie rosną zwartą grupą. Zaś co się tyczy koszy, pojemników i donic na parapetach zewnętrznych, trudno jest znaleźć konkurencyjne rośliny, które będą tak pięknie emanowały błękitami jak muscari.

Muscari - Szafirek - Druifhyacint  

Muscari - Szafirek - Druifhyacint  
Muscari latifolium - Szafirek szerokolistny
Muscari - Szafirek - Druifhyacint
oraz Tulipa - Tulipan - Tulp  ( foto ) oraz  
Narcissus - Narcyz - Narcis  ( foto ).
Keukenhof 2015'


 

 

Muscari - Szafirek - Druifhyacint
Crocus - Krokus, Szafran ( foto )

 

 

 

Muscari - Szafirek - Druifhyacint
Primula vulgaris - Pierwiosnek bezłodygowy - Stengelloze sleutelbloem ( foto )
Narcissus - Narcyz - Narcis ( foto )

 

 

 


Muscari - Szafirek - Druifhyacint  
(VI)

 

 

 


Muscari - Szafirek - Druifhyacint

 

 


Muscari - Szafirek - Druifhyacint
oraz Tulipa - Tulipan - Tulp  ( foto )Muscari - Szafirek - Druifhyacint


 

 


Muscari - Szafirek - Druifhyacint


 

 


Muscari - Szafirek - Druifhyacint  
'Siberian Tiger' oraz 'Blue Magic'


 

 


Muscari - Szafirek - Druifhyacint


 

 


Muscari - Szafirek - Druifhyacint  
'Siberian Tiger' oraz 'Blue Magic'


 

 


Muscari - Szafirek - Druifhyacint


 

 

 
Muscari - Szafirek - Druifhyacint
Crocus -  Krokus, Szafran ( foto )
Galanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokje ( foto )
 
 
 
 
 
 
Muscari - Szafirek - Druifhyacint

 
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Muscari
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szafirek
https://nl.wikipedia.org/wiki/Druifhyacint

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz