piątek, 14 października 2016

Galanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokje

                                   Śnieżyczka przebiśnieg, dla nas ludzi, symbol przedwiośnia, a dla skrzydlatych przyjaciół zasobna, miododajna 'kuchnia' dzięki której przetrwają, zanim pozostałe kwietne pięknotki wiosną zaczną cieszyć nasze oczy swoją obecnością.
Każda pora roku, w świecie roślin ma dla nas coś do zaoferowania. W przedwiośniu, jesteśmy rok rocznie świadkami, jak Matka Natura przebudza się, między innymi 'przebiśniegowymi 'łanami'.

                                          Snowdrop.eng
Galanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokje


                              'Śnieżne' ozdoby, to wyrastające z kulistej, okrytej brązową łuską cebuli, na głąbiku, pachnące, zwisające dzwonkowate okwiaty. Aktualnie, rynek ogrodniczy nas rozpieszcza, więc mamy do wyboru zakup odmian tradycyjnych, jak i pełniejszych, z większą ilością delikatnych płatków.
Listki, jak to w rodzinie amarylkowatych, do której należy ta roślina, są odziomkowe, mięsiste, ciemnozielone. W pierwszych fazach stosunkowo niewielkie, po przekwitnięciu śnieżnych dzwonków, nadal kilka centymetrów rosną, aby mieć właściwą objętość. Ten rozmiar jest niezbędny do kumulowania odpowiedniej ilości energii słonecznej, która jest niezbędną przy tworzeniu cebulek przybyszowych, jak i do zdrowego, pięknego kwitnienia w następnym sezonie.
                             Śnieżyczkę przebiśnieg, najpraktyczniej rozmnożyć poprzez podział. Robimy to,
gdy roślina jest po kwitnieniu. Najpraktyczniej także wówczas, za jednym razem, dokonać nasadzeń cebulek przybyszowych, będą miał więcej czasu, aby przygotować się do kwitnienia w swoim pierwszym sezonie, które nastąpi w przedwiośniu.
                          Ze względu na ocieplenie klimatyczne, można zauważyć, że z roku na rok, trochę wcześniej przebiśniegi zaczynają zdobić naszą ogrodową przestrzeń. Gdyby jednak okazało się, że na powrót pojawia się śnieżna pierzynka, nierozkwitnięte egzemplarze 'przysypiają', wyczekując odpowiedniego momentu, aby zakwitnąć.
                       
Galanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokje

                            
                              Śnieżyczka przebiśnieg, posadzona w miejscu słonecznym, czy pod koranami liściastych drzew - będzie kwitła. Przez późnojesienny, zimowy czas, gdy liście ogołocone z liści, roślina bez problemu czerpie z energii słonecznej, ile jej potrzeba. Etap kwitnienia, od końca stycznia, do końca marca, także odbywa się w czasie, gdy ma 'odsłonięte' niebo.
                              Podłoże przepuszczalne, próchniczne, ze stałą umiarkowaną wilgotnością. Zbyt sucho, zbyt mokro, kępy nam wypadną. Latem, w czasie suszy, nie zapomnijmy i tak, gdzie ich cebulki, zawędrować z konewką.
Dla osób niecierpliwych, jest możliwość pędzenie śnieżyczki w domowych warunkach. Oczywiście, jest taka opcja, ale cebulka osłabiona zmiennymi temperaturami, wysadzaniem, z powrotem sadzeniem  - w następnym sezonie wcale nie musi przyozdobić się pięknym dzwoneczkiem.
                          Dbajmy o śnieżyczkę przebiśnieg, czy to w warunkach ogrodowych, czy spotkaną na 'dzikich terytoriach'. To  nimi pięknie kłania się Wiosna Zimie, a w nasze myśli wlewa się pozytywna energia, widząc je, wiemy, że lada chwila świat pokoloruje się tysiącami kwietnych kolorów.


Galanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokje


Galanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokje

Galanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokje

Galanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokjeGalanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokje
Rysunek z książki Tadeusza Traczyka 'Rośliny lasu liściastego' 

 
 
 
 
Galanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokje

 
 
 
 
 
 
Galanthus nivalis - Śnieżyczka przebiśnieg - Gewoon sneeuwklokje
Muscari - Szafirek - Druifhyacint ( foto )
Crocus -  Krokus, Szafran ( foto )
 
 
 
Przypisy:  
https://en.wikipedia.org/wiki/Galanthus_nivalis
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Hoofdpagina
Tadeusz Traczyk, Rośliny lasu liściastego. Warszawa: Państwowe zakłady wydawnictw szkolnych, 1965.
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz