wtorek, 17 marca 2020

Allium neapolitanum - Czosnek neapolitański - Napolitaanse Knoflook

                                             Czosnek neapolitański,jego rodzimy zasięg obejmuje region Morza Śródziemnego od Portugalii po Turcję. Gatunek jest naturalizowany na innych obszarach, w tym w Pakistanie , Australii , Nowej Zelandii oraz w południowej i zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Stamtąd, neapolitańskie czosnkowe piękności,'przywędrowały' do przydomowych ogrodów niemal we wszystkich krajach Europy.

                                                 Neapolitan Garlic.eng
 Allium neapolitanum - Czosnek neapolitański - Napolitaanse Knoflook

Ten gatunek, jako  roślina cebulowa, doskonale nadaje się do nasadzeń grupowych, ale też nieźle poradzi sobie pośród innych gatunków, tworząc kwietny misz masz. Jesienna uprawa czosnku rozpoczyna się od września do listopada, natomiast wiosenna od kwietnia do maja. Roślina odporna na mróz. Przed zimą rośliny wytworzą mocny system korzeniowy, a gdy nadejdą ciepłe wiosenne
dni, rosną bardzo szybko. Terminy sadzenia IX-X oraz IV-V. Kwietne subtelne odsłony, trwają od czerwca niemal do połowy września.
Cebule wykopujemy po zaschnięciu liści, suszymy w 20°C i przechowujemy w przewiewnym pomieszczeniu do momentu ponownego sadzenia, lub pozostawiamy na tym samym miejscu do kolejnego sezonu zabezpieczając warstwą ściółki.
                                     Gdy uprawiamy tę roślinę tylko ze względów dekoracyjnych, możemy jako 'zasilacza' używać wieloskładnikowego nawozu przeznaczonego do pielęgnacji roślin ogrodowych wieloletnich kwitnących, (stosujemy według zaleceń an etykiecie). Natomiast, jeśli chcemy skorzystać również z walorów smakowych młodych listków, (dodawane do twarożku, na kanapki, do sosów), wówczas do zasilania używamy wyłącznie takich 'dokarmiaczy', po których części rośliny będą nadawały się do spożycia (kompost, przekompostowany obornik, humus, nawóz dla warzyw, rozcieńczone gnojówki z wodą z żywokostu, pokrzyw, albo ze skrzypu).

Allium neapolitanum - Czosnek neapolitański - Napolitaanse Knoflook
   
                                Sukces wieloletniej uprawy czosnku neapolitańskiego, opiera się na podstawowych założeniach - dobry drenaż, gleby lekkie umiarkowanie żywne, stały średni stopień wilgotności podłoża oraz ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu' (słonecznie, ale bez przesady). Jeśli w południowych godzinach 'ostrzej' operujące promienie słoneczne, roślina spełni swoją funkcję zdobniczą, ale my będziemy mieli częstszy obowiązek wędrowania do niej z konewką.
Szczególnie w czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. W tych dniach podlewamy rano, albo pod wieczór. Dostarczanie wody w szczytowych godzinach, gdy mają miejsce najsilniejsze operacje słoneczne, to ryzyko poparzenia, popalenia części roślin.
                               Cebulki w zbyt zbitym, albo wilgotnym podłożu gniłyby, albo co najwyżej wydawały marnie prezentującą się kępkę liści z niziutkimi pędami kwietnymi, albo i bez nich. A nie o to nam przecież chodzi, rośliny nie powinny wegetować, a rozwijać się zdrowo i pięknie zdobić. Sadzimy je na głębokość 4-5 centymetrów, zachowując podobne odstęp sztuki od sztuki. Przy odpowiednich uwarunkowaniach dorosłe egzemplarze osiągną wysokość pomiędzy 20, a 30 centymetrów.


Allium - Czosnek (gatunki) - Look (soorten) ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://nl.qwe.wiki/wiki/Allium_neapolitanum
https://en.wikipedia.org/wiki/Allium_neapolitanum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz