poniedziałek, 16 marca 2020

Moluccella laevis - Dzwonki irlandzkie - Klokken van Ierland

                                           Dzwonki irlandzkie, w 'wielofunkcyjnym' wydaniu - jako rośliny jednoroczne, z 'kieliszkami' nadającymi się na kwiat cięty do 'świeżych' i do suchych bukietów.
Plant pełen soczystej zieleni, którego trwałe kielichy zdobią od połowy lipca, aż do pierwszych

                                                        Bells of Ireland.eng
Moluccella laevis - Dzwonki irlandzkie - Klokken van Ierland

jesiennych przymrozków. Niekłopotliwy w uprawie, przy założeniu, że od samego początku przydzielimy mu miejscówkę, gdzie będzie miał optymalne warunki.
                                 Po wysiewie, dzwonki pną się ku górze dość szybko, dorosłe egzemplarze osiągają wysokość pomiędzy 80, a 110 centymetrów. Jest więc czym cieszyć oczy i daje to sporo możliwości do zagospodarowania rośliny jako wyższej 'plamy', czy jednego z pieter jednorocznej
rabaty. Listki zielone, okrągłe, zaś każdy pojedynczy kwiatuszek w szczytowych kwiatostanach, składa się z drobnej, białej korony i efektownego, okazałego, dzwonkowatego i trwałego kielicha.
                              Wysiew do rozsadnika od połowy marca do połowy kwietnia, albo bezpośrednio do gruntu, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Także wówczas, gdy już nie będzie dnia 'na minusie' można pikować w docelowym miejscu.
                              Zasada jest prosta, chcemy obfitego długotrwałego kwitnienia, zapewnijmy roślinie słoneczną ekspozycję, gdzie przepuszczalne średnio zasobne podłoże o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Ziemia przepuszczalna, 'ciepła'; bez miejscówek, gdzie zastaje woda z opadów.
Także, przy obecnie panujących latem suszach, zapewne nie obędzie się bez dodatkowych dostaw wody, (podlewamy z rana, albo pod wieczór, nie lejemy wodą po kwiatostanach).
Uprawę można również prowadzić w pojemniku, który ustawiony na zewnątrz bez problemu będzie odprowadzał nadwyżki opadów, a pierwsza warstwa w donicy, to kilkucentymetrowy drenaż.
                              Zasilamy od połowy maja do momentu, gdy rozkwitną ostatnie z kwiatostanów. Używamy 'dokarmiacza' do roślin jednorocznych kwitnących, (według wskazówek na etykiecie). Nie zaszkodzi również skorzystać z dóbr naturalnych rozcieńczonych z wodą gnojówek, (z żywokostu, z pokrzyw, ze skrzypu).
Regularne usuwanie już mało atrakcyjnie prezentujących się kwiatostanów, zaoszczędzi roślinie substancji odżywczych i witalności na rozwój młodych kwietnych pędów, (stare tniemy nisko przy ziemi).

Moluccella laevis - Dzwonki irlandzkie - Klokken van Ierland


Moluccella laevis - Dzwonki irlandzkie - Klokken van Ierland


Moluccella laevis - Dzwonki irlandzkie - Klokken van Ierland


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Moluccella_laevis
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzwonki_irlandzkie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz