piątek, 13 marca 2020

Amaranthus tricolor - Szarłat trójbarwny - Amarant (soort)

                                             Szarłat trójbarwny, potocznie nazywany również jako (szarłat gangsterski) lub (letnia poinsecja), to roślina, której w ogrodzie trudno nie zauważyć. Wyraziste, intensywne kolory przyciągają spojrzenia i pytanie, 'co to za cudeńko?'
Choć plant wysokiej klasy, jeśli chodzi o ozdobność, niespiesznie podbija serca miłośników roślinnych urozmaiceń. Może w najbliższym sezonie to się dzięki nam zmieni?

                                               Edible amaranth.eng
Amaranthus tricolor - Szarłat trójbarwny - Amarant (soort)
'Early Splendour'

                                  Na naszej szerokości geograficznej, ten gatunek szarłatu jest prowadzony jako roślina jednoroczna. Wysiew nasion do rozsadnika od połowy marca do połowy kwietnia, gdzie pikowanie do gruntu w momencie, gdy minie całkowicie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Ta okoliczność, również jest niezbędnym uwarunkowaniem, gdy nasionka chcemy
w maju bezpośrednio wysiać do gruntu. Przy spełnianiu odpowiednich wymogów uprawy, wschody są dość szybko. Docelowa wysokość, w zależności od odmiany, to od 30 nawet do 80 centymetrów, (przy tych wyższych, chroniąc je przed silnymi powiewami wiatru, używamy podpór, albo niezbyt ciasno, aby 'nie popsuć pokroju' obwiązujemy sznurkiem).
                           Na sztywnych pędach osadzone są eliptyczno-spiczaste, ostro zakończone liście.
Ich charakterystyczną cechą jest różnobarwność - najczęściej są czerwono-zielono-żółte, niektóre mogą być skręcone lub pofałdowane. Bogactwo odmian, więc możemy stworzyć fantastyczny barwny miks, albo zdecydować się na 'spokojniejszy', ale nadal mocny ogrodowy akcent wybierając tylko jedną z nich.
Przykłady kilku atrakcyjnych odmian:
* Szarłat trójbarwny ''Yellow','czapeczka' z żółtych listków, gdzie  poniżej soczysta listna zieleń.
* Szarłat trójbarwny 'Early Splendour',  młodych jaskrawa czerwień, u starszych przechodzi w bordo, a na pędzie poniżej ciemny brąz.
* Szarłat trójbarwny  'Illumination', górna część pędów w żółci i w czerwieni, zaś dolna połowa w listkach częściowo zielonych i częściowo brązowych.
* Szarłat trójbarwny 'Finezja'. pofałdowana 'czapeczka z jaskrawo żółto czerwonych listków.

Amaranthus tricolor - Szarłat trójbarwny - Amarant (soort)
'Early Splendour'

                                   Zasada w temacie uprawy jest prosta, oczekujemy  bogatego długotrwałego zdobienia, zapewnijmy roślinie słoneczną ekspozycję, gdzie przepuszczalne przynajmniej średnio zasobne podłoże o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Ziemia przepuszczalna, 'ciepła'; bez miejscówek, gdzie zastaje woda z opadów.
Także, przy obecnie panujących latem suszach, zapewne nie obędzie się bez dodatkowych dostaw wody, (podlewamy z rana, albo pod wieczór, nie lejemy wodą po wybarwiających się listkach).
Uprawę można również prowadzić w pojemniku, (który ustawiony na zewnątrz bez problemu będzie odprowadzał nadwyżki opadów), a pierwsza warstwa w donicy, to kilkucentymetrowy drenaż.
                              To roślinka, która 'lubi sobie podjeść'. Także szarłat gangsterski zasilamy od  maja do momentu, gdy zaczarują ogrodowy zakątek ostatnie z  wybarwiających się pędów.
Używamy 'dokarmiacza' do roślin ogrodowych jednorocznych, bądź dla bylin, (według wskazówek na etykiecie). Nie zaszkodzi również skorzystać z dóbr naturalnych rozcieńczonych z wodą gnojówek, (z żywokostu, z pokrzyw, ze skrzypu).
Regularne usuwanie już mało atrakcyjnie prezentujących się pędów, zaoszczędzi roślinie substancji odżywczych i witalności na rozwój młodych (stare tniemy nisko przy ziemi).
                                  W niektórych kuchniach świata,  liście i łodygi tego plantu, to części warzywa sałatkowego (spożywane na surowo, po ugotowaniu, po usmażeniu). Jeśli zdecydowaliby się Państwo 'popróbować' walorów smakowych tego gatunku szarłatu, proszę nie zapominać, że można spożywać tylko te rośliny, które były zasilane naturalnymi 'dokarmiaczami', a nie tymi z przeznaczeniem dla roślin ozdobnych (! W związku z tym, że nasze enzymy  nie miały wcześniej do czynienia z trawieniem części tego plantu, rozsądnie jest spróbować odrobinę, a nie od razu przygotować 'pełną miskę' takiej zieleniny.
                                     (Letnia poinsecja) jest rośliną, która zdecydowanie lepiej prezentuje się posadzona przynajmniej w kilka sztuk, niż pojedynczo. Można ją wypromować jako jeden gatunek, stworzyć kolorowy miks z innymi ogrodowymi kolorowymi pięknościami, albo podkreślić jej walory sadząc przy 'zielonym tle', które mogą tworzyć iglaki, albo krzewy liściaste ozdobne z liści.Amaranthus - Szarłat (gatunki) - Amarant (soorten) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Amaranthus_tricolor

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz