piątek, 19 listopada 2021

Dendrobium kingianum (storczykowate)

Rodzina:  Storczykowate
Podrodzina:  Epidendronowe
Rodzaj: Dendrobium
Gatunek: Dendrobium
kingianum                            

                          Dendrobium kingianum,  jego naturalne siedliska znajdują się w Australii. Szczeliny skał, gałęzie drzew - wszędzie tam, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza oraz jest słoneczna miejscówka. Na naszej szerokości geograficznej, ze zrozumiałych powodów, orchidea ta jest prowadzona jako

                                                 Pink rock orchid.eng

Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie
Dendrobium kingianum (storczykowate)

domowy doniczkowiec. Można go również nadzorować na drewnianych podwieszanych elementach. Więcej informacji o tej technice znajdziecie państwo tutaj: Storczykarnia. Metody uprawy orchidei.  Roślina ta źle reaguje na przelanie, na zbyt zbite i jałowe podłoże i na zbyt ograniczoną ilość dziennego

światła. Jeśli we właściwy sposób będziemy się nią opiekowali, kwitnienie może mieć miejsce od stycznia do czerwca. Czyli kwietne ozdoby utrzymują się kilkanaście tygodni. Wysmukłe pseudobulwy są rozdęte przy podstawie i zwężają się przy wierzchołku.  Lancetowate zimozielone liście mają  do 10 centymetrów długości. Mogą być jasnozielone lub ciemno czerwonawo-zielone. Pedy kwiatowe są delikatnie wygięte, choć oczywiście można je 'przypiąć' do podpory i poprowadzić w pionie. Kwiatostan w szczytowej części może osiągnąć do 20 centymetrów, jest więc czym cieszyć oczy. U gatunku, płatki obu okółków są najczęściej różowe, u odmian i ich hybryd  do głęboko fioletowych do jasnej bieli. Warżka może być śnieżno biała lub mocno udekorowana czerwonymi lub ciemnopurpurowymi plamkami. Kwiaty wydzielają delikatny słodkawy zapach.

Dendrobium kingianum (storczykowate)

                                Dendrobium kingianum,  nie powinno być narażane na przeciągi  i ryzykowne dla jego witalności wahania temperatur. Optymalna ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Tolerowane spadki temperatury do 16°C, górna granica, to może być nawet powyżej 30°C, po prostu ważne, aby latem nie narażać storczykowca na styczność z ostro operującymi promieniami słonecznymi. 
Do zdrowego, prawidłowego rozwoju rośliny, niezbędne są dostawy wody i duża wilgotność powietrza w otoczeniu. W czasie upałów, czy zimą, gdy w pomieszczeniu są włączone grzejniki, ustawienie w pobliżu doniczki wypełnionych wodą zwilżaczy, wpłynie korzystnie nie tylko na pokrój dendrobium, ale i na naszej lepsze samopoczucie.
Uprawiane rośliny powinny być utrzymywane równomiernie wilgotne przepuszczalne podłoże w okresie aktywnego wzrostu, ale gdy jesienią nowe przyrosty osiągną dojrzałość ilość wody należy stopniowo ograniczać. Robię to tak - w każdy piątek 'funduję' orchideom 'poidełko'. Do miski z przegotowaną ostudzoną wodą wkładam doniczkę, (w czasie okresu wegetacyjnego na 35 do 45 minut,  a przez kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia do momentu przesadzenia do świeżej mieszanki, w misce tylko do 30 min.

Dendrobium kingianum (storczykowate)

Do podlewania używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu orchidei. Powinna być miękka, odstała (bez wapna), albo właśnie  przegotowana. Kolejna dostawa, gdy podłoże jest suche (lekka doniczka), średnio zabieg co 7 do 9 dni. Nie lejemy wodą po liściach. Zastała  w ich kątach ciecz, może stać się przyczynkiem wywołania chorób grzybowych.
                              Po zakończeniu kwitnienia zaprzestajemy również nawożenia, aż do czasu, gdy po wzmożonej witalności rośliny rozpoznamy, że ponownie weszła w okres wegetacyjny, (będzie to mniej więcej pięć do ośmiu tygodni 'odpoczynku). Wtedy mądrze jest storczyka przesadzić. Odpowiednia mieszanka dla storczykowatych 'podkręci' obroty rośliny. Używamy wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do uprawy storczyków. Mogą być w formie płynnej, stosowanej w aplikatorach do każdego pojedynczego egzemplarza, albo być rozcieńczane i podawane po podlaniu (lepsza chłonność 'dokarmiaczy ' gdy podłoże wilgotne). Stosujmy je w ilościach zalecanych na etykiecie.

 

Dendrobium (storczykowate). Gatunki, soorten ( foto ) 
Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie ( soorten)  ( foto )

 

 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dendrobium_kingianum

https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate

https://www.vip-colors.com/2019/10/storczykarnia-metody-uprawy-orchidei.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz