wtorek, 23 listopada 2021

Oxycoccus - Żurawina (gatunki) - Lepeltjesheide

                                                      Żurawina, jest rośliną wielozadaniową. 'Wygląda' i trzyma zieloną szatę przez cały rok, zadarnia, wykarmi (ludzi i insze zwierzaki), doceniana jako roślina lecznicza, wykorzystywana również w przemyśle kosmetycznym. Jak to mawia znajomy gajowy: 'Początek listopada, znaczy baby grasują na bagnach'. Pierwsze owoce, czy to drobniejszej żurawiny błotnej, czy te o kilka milimetrów większe żurawiny wielkoowocowej, nadają się do zbiorów pod koniec października, ale najsmaczniejsze 

                                                                         Cranberry.eng

Vaccinium macrocarpon - Żurawina wielkoowocowa - Cranberry


dżemy, sosy, konfitury, nalewki, soki, powstają na jej bazie, gdy zbierana w listopadzie do pierwszych 'większych' przymrozków. Że po bagnach? Ta dzika najczęściej jest spotykana na torfowiskach wysokich i przejściowych oraz w borach bagiennych. A jeśli chcemy mieć satysfakcjonujące plony z wielkoowocowej,

także powinniśmy ją uprawiać w podłożu o przynajmniej średnim stopniu wilgotności. Nie chodzi o to, aby krzewinki stały w wodzie, niech nie spotykają ich nawet czasowe przesuszenia gleby, (a to znaczy, że przy letniej suszy, czy bezśnieżnej zimie, nie obejdzie się bez wędrówek z konewką. Latem podlewamy rano, albo pod wieczór; zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda, powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej jaka panuje w otoczeniu roślin. Jako miejscówki nadadzą się więc wrzosowiska, obrzeża stawów, czy co nieco 'zdziczałych' oczek wodnych. Tam, gdzie większość rodzajów nie utrzymuje się, bo mokro i gleby zbyt kwaśne - dla żurawiny to wymarzone uwarunkowania. 

                                      Liście niewielkie, zimotrwałe, drobne, jajowate bądź eliptyczno jajowate, o szczycie lekko zaostrzonym lub zaokrąglonym. Kwiaty o długich szypułkach, umieszczone po trzy cztery, rzadziej pojedynczo.  Płatki białe/różowe odwinięte  ku dołowi, o długości do pięciu milimetrów. Na owłosionych szypułkach obecne są drobne podkwiatki. Kwitnienie rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca i trwa przez większość lata. Na miejsc przekwitających części, zawiązują się owocki/jagody. Najpierw są jasno zielone, z czasem czerwienieją;dojrzałe w smaku kwaskowate.

Vaccinium macrocarpon - Żurawina wielkoowocowa - Cranberry

                       Żurawina w kuchennych rewolucjach, sprawdza się w wielu wydaniach. Surowa niepasteryzowana z miodem w słoikach. Nalewki, musy żurawinowe - także na surowo. Poza tym  dobro tych roślin uprawowych nadają się do obróbki termicznej, tak więc (już wcześniej wymienione) sosy do mięs, soki, konfitury ... do herbatki, do deserów - niebo w gębie. Walory smakowe, ważna sprawa, a jeszcze gdy mamy do czynienia z rośliną leczniczą, to już jest bogaty pakiet do zebrania/kupienia.  Witaminy A, C i witaminy z grupy B. Najwięcej substancji odżywczych i leczniczych zawierają oczywiście świeże owoce. Właściwości wzmacniające (odporność organizmu, układ krwionośny, oddechowy), antyseptyczne, moczopędne. Medycyna nie od dziś docenia to bogactwo, ta ludowa 'leczyła' przez regularne jedzenie surowych owoców, picie wywarów i nalewek (uśmiech). Współczesna, to suplementy diety, tabletki wspomagające leczenie układu moczowego oraz w połączeniu z innymi roślinami zielarskimi, sproszkowane koktajle dla osób chcących zredukować masę ciała.  Tak żurawiną można zadbać o wewnętrzne piękno i zdrowie, a jeśli chodzi o to co na zewnątrz - kosmetologia daje nam spory wybór. Na bazie żurawiny szampony, żele pod prysznic, balsamy, kremy. Zawarta w tych kosmetykach woda żurawinowa, dostarcza skórze bogactwa antyoksydantów, minerałów i witamin, wpływając na odpowiedni poziom jej nawilżenia.                 

Vaccinium oxycoccos - Żurawina błotna

                                Nasadzenia młodzików robimy co 20 do 30 centymetrów. Pełzające pędy, dość szybko zagospodarują przestrzeń pomiędzy sadzonkami. Gleby zasobne, słabsze trzeba zasilać, (wiosną i we wrześniu 'rzut' nawozu wieloskładnikowego dla roślin sadowniczych, (dozowanie i termin dostawy, informacje na etykiecie). Krzewinki można także 'dokarmić' kompostem, przekompostowanym krowiakiem, czy rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek). Trochę mokro, trochę kwaśno (pH) i 'jasny cień', to znaczy zimą nieograniczony dostęp dziennego światła, latem osłona z korony drzew, bądź wyższych krzewów. Zalecane ściółkowanie 'kwaśną' korą, trocinami, albo gruboziarnistym piaskiem. Można także ułożyć ciemną folię ogrodniczą (z małymi otworkami) - to zapobiegnie  szybkiemu przesuszaniu się gleby, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wentylacji. 

                                Polecana przeze mnie odmiana żurawiny wielkoowocowej, to 'Pilgrim', dość okazałe 'smakowite' jagody, każdej jesieni satysfakcjonujący zbiór plonów.

Vaccinium macrocarpon - Żurawina wielkoowocowa




Sok z żurawiny
wytłoczony z całych owoców


 

Żurawina 'w miksie' z pietruszką i z witaminą C
Tabletki do stosowania jako suplement diety



 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cranberry
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBurawina
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBurawina_wielkoowocowa
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBurawina_b%C5%82otna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Cranberry
https://www.vip-colors.com/2021/05/petroselinum-crispum-subsp-crispum.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz