wtorek, 16 listopada 2021

Juniperus horizontalis - Jałowiec płożący

                                                      Roślina zimozielona, która rozjaśni i ożywi ogrodowy zakątek o każdej porze roku. Jałowiec płożący, należy do grupy roślin iglastych powszechnie dostępnych i stosowanych w ogrodowych oraz w parkowych przestrzeniach. Charakterystyczny rozłożysty pokrój, wybór spośród

                                                 Creeping juniper.eng

Juniperus - Jałowiec - Jeneverbes
Juniperus horizontalis - Jałowiec płożący
 ''Limeglow"

odmian wyróżniających się kolorem i wysokością (0.3 do 0.7 metra). Krzewy rozrastające się wszerz, po kilku latach mogą 'zagarnąć' terytorium od 2 nawet do 6 m2. Wybierając miejscówkę do nasadzeń, miejmy te 'gabaryty' na uwadze. Ogrody przydomowe, kompleksy zieleni publicznej, roślina okrywowa, do

ogrodów skalnych, na wrzosowisko, a także do nasadzeń pojemnikowych. (Pojemnik o odpowiedniej wielkości - bardziej szeroki, niż wysoki - czyli przynajmniej trzy numery większy od bryły korzeniowej, donica dostosowana do pozostania na zewnątrz w trudnych zimowych warunkach, z drożnym odpływem, aby nie zastawały nadwyżki deszczówki). 

                              Atrakcyjny 'dywanowy' pokrój, pachnące po roztarciu charakterystyczne dla tego iglaka listki. Zebrane po cztery w  okółku, łuskowate, rynienkowate, przylegające do pędów. U gatunku zielone, u odmian mogą być: szare, niebieskawe, stalowo niebieskie, srebrzyste, żółtawe, złociste, pstre (ciemnozielone z żółtą 'końcówką'). 

                            Sadząc tę roślinę, powinniśmy wybrać stałe miejsce docelowe, (bez przeprowadzek po ogrodzie). Gdy jednak zdarzy się, że po kilku latach dorosły egzemplarz jałowca musimy przesadzić, przed jego wykopaniem należy oznaczyć położenie w jakim rośnie. Na przykład, zawiązać czerwoną wstążeczkę na północnej stronie krzewu. Następnie w nowym miejscu ustawić właściwą stroną ku kierunkowi północnemu. Wtedy, przy spełnieniu innych uwarunkowań (przepuszczalność gleby, jej stopień wilgotności), roślina powinna się zadomowić się bezproblemowo.

Juniperus horizontalis - Jałowiec płożący
 ''Limeglow"

                                                         Jałowiec płożący, toleruje różne gleby: piaszczyste, gliniaste, także podłoże zawierające łupki i granit. Może rosnąć na glebach o pH od 4 do 7, ale preferuje 4,5–6 pH.  Dorosłe egzemplarze, są odporne na mrozy i dobrze znoszą dłuższe bezdeszczowe okresy, ale jako gatunek światłożądny źle znoszą zacienienie, (maluchy, tylko do jakiegoś czasu tolerują miejscówkę w półcieniu). Młode egzemplarze należy przed nadejściem trudnych zimowych warunków podsypać dodatkowych 10 - 15 centymetrowym kopczykiem ziemi. Podobnie, jeśli chodzi o niski stopień wilgotności podłoża dla młodych sadzonek, to nie jest dobre - wesprzemy je w zahartowaniu, latem podlewając rano, albo pod wieczór; zimą w bezmroźny dzień w godzinach  południowych, (woda zawsze powinna posiadać zbliżoną temperaturę do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin). 

Zalecane ściółkowanie, (zmniejszy się wyparowywanie wody, 'odpada' odchwaszczanie młodzików, a  zimą starsze egzemplarze mają 'kołderkę' w czasie mroźnych bezśnieżnych dni). Oczywiście witalny koloryt igieł i zdrowszy pokrój krzewy zachowają, gdy będą dokarmiane.  gdy w sezonie dokarmiane specjalistycznym nawozem przeznaczonym dla roślin iglastych. Pod koniec marca dawka wieloskładnikowego, a na początku jesieni takiego, który  nie zawiera azotu,

Juniperus horizontalis - Jałowiec płożący
  'Blue chip'

(częstotliwość i dozowanie - według wskazówek na etykiecie). Można także korzystać z naturalnego dobra - obkopywać kompostem, przekompostowanym krowiakiem, czy podlewać latem rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek). 

Do powołania młodych egzemplarzy z rośliny macierzystej, możemy wykorzystać dwie techniki. Pierwszą będzie rozmnożenie jej przez sadzonek z tzw. piętką, czyli kawałkiem kory odcinanym razem z częścią pędu, (najkorzystniejszy na to czas sierpień/wrzesień). Drugi sposób, to zrobienie wiosną odkładów ziemnych - wiosną dociskamy do ziemi  jeden z najniższych pędów, do którego dociera dzienne światło, do połowy obsypujemy go podłożem; pod koniec września, albo kolejnej wiosny oddzielamy młodzika i mamy do zagospodarowania kolejnego jałowca.

                                      Rośliny te charakteryzują się dość powolnym tempem wzrostu. Gdy w pierwszych trzech latach każdej wiosny (przełom kwietnia i maja) pędy skrócimy o 1/4, krzewy zagęszczą pokrój. Przy starszych egzemplarzach przeprowadzamy wyłącznie cięcie sanitarne, (usuwamy pędy zniszczone, połamane, przesuszone, przemarznięte). Jeśli któryś z pędów odstaje 'irytująco' od pozostałych i  według nas zaburza pokrój, można go usunąć bez szkody dla iglaka.

Juniperus horizontalis - Jałowiec płożący
  'Blue chip'
Juniperus horizontalis - Jałowiec płożący
 ''Limeglow" 

Juniperus horizontalis - Jałowiec płożący
 ''Limeglow'
(II)

 

 


Juniperus horizontalis - Jałowiec płożący
 ''Limeglow'
(II)

 

 


Juniperus horizontalis - Jałowiec płożący
 ''Limeglow' (II)
oraz Skimmia japonica - Skimia japońska ( foto )

 


Juniperus horizontalis - Jałowiec płożący
 'Golden carpet'  oraz  'Blue chip'

 


Juniperus - Jałowiec (gatunki) - Jeneverbes (soorten) ( foto )
 
 
 
Przypisy:
https://nl.wikipedia.org/wiki/Jeneverbes_(geslacht)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%82owiec_p%C5%82o%C5%BC%C4%85cy
https://en.wikipedia.org/wiki/Juniperus_horizontalis
https://www.vip-colors.com/2016/07/skimmia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz