piątek, 11 października 2019

Storczykarnia. Metody uprawy orchidei.

                                            O tym, jak pięknymi i oryginalnymi roślinami w czasie kwitnienia są orchidee, możemy raz jeszcze przekonać się odwiedzając tę stronę. Dziś skupimy się na metodach uprawy tych wyjątkowo pięknych roślin. Podstawowa zasada, dzięki której storczyki pod naszą opieką będą zdrowo, ozdobnie się rozwijały, to zapewnienie im optymalnych warunków - to znaczy, przybliżonych do tych jakie posiadają w środowisku z jakiego się wywodzą.   Prawidłowo opisana etykieta, to dla nas możliwość sprawdzenia
                                                            Orchidaceae.eng
Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie
Uprawa powietrzna (na kawałkach drewna)
 
po nazwie, czy mamy do czynienia ze storczykiem rosnącym bezpośrednio w gruncie, (których jest większość), czy też z epifitem. Kolejno, przybędzie mam wiadomości o potrzebach glebowych, stopniu wilgotności podłoża i tego w otoczeniu, o częstotliwości i sposobach dostarczania wody,
i 'dokarmiaczy'. Również bardzo ważnymi informacjami będą wytyczne jaka ekspozycja (bardziej, mniej słoneczna), z czego stworzyć luźną, żyzną mieszankę, z której plant będzie czerpał substancje odżywcze oraz jaka jest docelowa wielkość rośliny. Posiadając tę wiedzę, dopiero wtedy możemy konkretnego storczyka 'uziemić', albo dodać mu skrzydeł, uprawiając w podwieszanym pojemniku, albo jeszcze oryginalniej, prowadzić techniką uprawy powietrznej na drewnianym, bądź metalowym elemencie.
                                     Być może nigdy nie odważymy się na powietrzną uprawę 'deseczkową', a może to nastąpi już w tym roku. Ważne, że uczymy się, dzielimy tą wiedzą, poznajemy inne metody, mamy możliwości wyboru.
Prowadzenie storczyków innymi technikami niż uprawa pojemnikowa, jest interesujące i może sprawić nam wiele frajdy, ale przede wszystkim chodzi o to, że orchidee będą rozwijały się zgodnie ze swoją naturą (oplatając korzeniami drewno), i nie będą narażone na poparzenia, czy na zgniliznę.
O ile, 'dopuszczalne' i całkiem praktyczne wydaje się uprawianie storczyków epifitycznych na drewnianych elementach, tak prowadzenie ich na metalowych ... to już dla wielu osób temat dyskusyjny. W obu przypadkach, w temacie uprawy są plusy i minusy.
Naturalne materiały regularnie zraszane, ulegają rozkładowi, więc co dwa, trzy sezony, należy storczyka przeprowadzić do innego tego typu mieszkanka, (bardzo delikatnie).
Na metalowej podstawie, tego problemu nie będzie. Jednak, do metalu trzeba po dwakroć bardziej przymocować mech i inne rośliny, aby zapewnić roślinie stabilność w czasie wzrostu i koniec końców, to drewno będzie bardziej bezpieczne jeśli chodzi o przewodzenie temperatury, ( do mocowania, niezawodna żyłka wędkarska). Szybciej nagrzewające się metalowe elementy, wyeksponowane na bardzo jasną ekspozycję, na pewno nie przysłużą się zdrowiu rośliny.
                                    Jaki jest najlepszy dla storczykowatych? Legalnie pozyskany ;) Tak więc ze sklepów ogrodniczych, albo z własnego ogrodu; wówczas starajmy się sięgać po ten, który rośnie na wyższych partiach drzew, (będzie absorbował mniejsze ilości wody, niż ten pozyskany z ziemi).


Uprawa w pojemnikach stojących i w podwieszanych

                                     Posiadając jeden, czy dwa egzemplarze, prowadzone w uprawie powietrznej, będziemy musieli opracować, podług własnych warunków mieszkaniowych. strategię zraszania. Storczyki uwielbiają wysoki stopień wilgotności powietrza. Także, ustawienie kilku zwilżaczy wypełnionych wodą, przysłuży się nie tylko roślinom, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu. Zraszamy planty rano,albo pod wieczór - w tym czasie, w naturalnych warunkach osiada rosa. Używamy rozpylacza  bardzo drobnych oczkach.  To ma być mgiełka, a nie wielkie krople wody. Dostawy 'mgiełki', to jak dostawy wody do orchidei uprawianej w pojemniku, także nie często. Czy innym jest wysoka wilgotność powietrza, a czym innym zmoczona roślina.  Do podlewania używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu storczyka. Powinna być miękka, odstała (bez wapna). Kolejna dostawa, gdy podłoże na deseczce jest suche, (lekka doniczka), średnio zabieg co 10, do 12 dni. W dzień zraszania, jeśli 'na stałe' podwieszone, warto pod orchideami położyć ceratę (folię), nadwyżka wody  z zraszacza będzie 'kapała' ; chodzi o to, aby roślina przyjęła płynu tyle ile potrzebuje, a my nie będziemy mieli zachlapanego mieszkania.
                                  Storczykowaty nie w donicy i niepodwieszony? Kolejna z technik nada się nawet do niewielkich pomieszczeń. Uprawa egzemplarza na deseczce z niewielką ilością mchu, gleby i ustawienie horyzontalne na jakiejś eleganckiej paterze, tacce, ostatecznie nawet na większym podstawku pod doniczkę. Nadal oryginalnie, ale już bez ekwilibrystyki z podwieszaniem.
                                  Pośród tej wspaniałej rodziny jest jeden rodzaj, który będzie spektakularnie zdobił nasze mieszkalne przestrzenie, gdy go podwiesimy ... i to bez ziemi, bez doniczki, bez deseczek. Ot, przy pomocy sznureczka, linki - tyle. Całkiem nieźle niektóre Wandy prezentują się włożone do pustego przezroczystego wazonu. Jak uprawiać takie cudeńka? Przejdź kliknięciem na stronę dotyczącą uprawy roślin z rodzaju Wanda.
                                    Sierpień, nie był tym najodpowiedniejszym czasem, aby podziwiać storczyki w pełnym rozkwicie. Ale nie ma mowy, aby w storczykarni wiało nudą. Niektóre z egzemplarzy są tam pielęgnowane od dziesiątek lat, inne 'młodziki', ale w jak spektakularnych  powietrznych odsłonach. I oczywiście, rośliny o 'egzotycznych' nazwach, których nie  spotkasz w sprzedaży w żadnym z europejskich sklepów. Ta wielopokoleniowa dbałość, urozmaicenie w gatunkach, ich ogromna ilość   - to wszystko sprawia, że miejsce to jest wyjątkowe i godne polecenia. A co  dopiero może tam się dziać, gdy nadchodzi 'burza' kształtów i kolorów storczykowatego kwitnienia? Na pewno jest pięknie. Pozostaje więc planować tam powrót i to już za kilka miesięcy.


Uprawa powietrzna (na kawałku drewna)


PseudobulwyUprawa powietrzna (na metalowej rurce)


Uprawa powietrzna (na kawalkach drewna)Owoce (kanciaste torebki wypełnione nasionami)Uprawa powietrzna (na kawałku drewna)Uprawa powietrzna (na kawałku drewna)
Polystachya affinis


Uprawa powietrzna (na kawałku drewna)Korzenie powietrzne
Storczykarnia. Metody uprawy orchidei.
Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie (soorten)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Orchidaceae
https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate
https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie