czwartek, 10 października 2019

Dicentra scandens - Serduszka pnąca - Gebroken hartjes

                                           Serduszka pnąca, (serduszka pnące) to elegancka, nieczęsto spotykana roślina polecana  na pergole, ogrodzenia, altany, w pobliżu krzewów i drzew po których mogłaby się piąć.  Pnącze, dość wdzięczne w uprawie, wytrzymałe na miejskie zanieczyszczenia i z długim okresem kwitnienia.


Dicentra scandens - Serduszka pnąca - Gebroken hartjes

                            Silnie rozgałęziające się pnącze, które przy sprzyjających warunkach może osiągnąć wysokość pomiędzy 1.5, a 2 metra. Wiosną zaczyna się przyozdabiać setkami drobnych jajowatych szarozielonych listków.W drugiej połowie czerwca rozpoczyna się 'serduszkowy '
słoneczny spektakl. Kwitnienie trwa nieprzerwanie do końca września, a pojedyncze ozdoby mogą pojawiać się jeszcze do pierwszych jesiennych przymrozków. Kwiaty w kształcie serduszek, młode żółte, przekwitające zaczerwieniają się od dołu.
                            Wysiew nasion w marcu do rozsadnika w domu. Na miejsce stałe, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Przez podział we wrześniu.
                           Roślina powinna być sadzona tam, gdzie panuje, tak zwany 'jasny cień'. Podłoże przepuszczalne, przynajmniej średnio żyzne, ze stałym umiarkowanym stopniem wilgotności. Bardzo ważne, aby był wykonany prawidło drenaż. Gatunek ten poradzi sobie z trudnymi zimowymi warunkami, jeśli w zbitej glebie nie będzie zatrzymywana woda. Warto wykopać w pobliżu rośliny z dwa, trzy dołki (o głębokości 60 centymetrów) i wypełnić je kamykami (żwirem, keramzytem), nakryć agrowłókniną i zasypać cienką warstwą ziemi.
                      W czasie suszy i przy bezśnieżnej zimie, nie zapominamy o dodatkowych dostawachDicentra scandens - Serduszka pnąca - Gebroken hartjes


wody. Latem dostarczamy ją rano, albo pod wieczór (nie lejemy po kwiatach), natomiast zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna mieć zbliżoną temperaturę do tej jaka panuje w otoczeniu pnącza.
Zalecane ściółkowanie, (ściółka ograniczy wyparowywanie wody, odpada nam odchwaszczanie)
Wczesną wiosną usuwamy nieatrakcyjne, zniszczone, przemarznięte pędy. Część pędów skracamy o 10 centymetrów (bogatsze krzewienie w sezonie).
Od kwietnia do końca sierpnia posiłkujemy się 'dokarmiaczem ' wieloskładnikowym z przeznaczeniem do roślin ogrodowych wieloletnich kwitnących, (według wskazówek na etykiecie). Możemy również wykorzystać do nawożenia naturalne dobra * rozcieńczone gnojówki z żywokostu, skrzypu, pokrzyw lub * wykopać wiosną kilkanaście niezbyt głębokich dołków i wypełnić je kompostem (humusem, przekompostowanym krowiakiem).
Przed zimą pnącze podsypujemy kopczykiem ziemi (do 15 centymetrów). Wiosną łatwo będzie go rozsunąć, a w czas trudnych warunków pogodowych, będzie stanowił pożądaną kołderkę.


Dicentra scandens - Serduszka pnąca - Gebroken hartjes
Dicentra (soorten) - Serduszka (gatunki) ( foto )

 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Serduszka_(ro%C5%9Blina)
https://nl.wikipedia.org/wiki/Dicentra