środa, 9 października 2019

Equisetum hyemale - Skrzyp zimowy - Schaafstro

                                Skrzyp zimowy, jest rośliną zarodnikową, która doskonale nadaje się na tereny, gdzie panuje wysoki stopień wilgotności. Nie jest totalnie ekspansywny, jednak 'krok po kroczu' potrafi powiększać swoje terytorium, dlatego mając w ogrodzie wytyczoną przestrzeń, warto go sadzić w głębokich donicach bez dna. Będą one 'skrzypowymi kagańcami'.


                                                          Rough horsetail.eng
Equisetum hyemale - Skrzyp zimowy - Schaafstro


Roślina trwała o wysokości od 40 do 125 centymetrów. Pęd płonny o wielkim przewodzie powietrznym w środku, szarozielony, pojedynczy, bardzo szorstki, o 8-20 płaskich żeberkach. Pochwy przylegające, walcowate, dołem z czarnym paskiem, o ząbkach błoniastych zwykle łatwo odpadających. Pęd zarodnionośny, takiej samej wysokości, zakończony krótkim i spiczastym kłosem. Pędy są zimozielone.
                               W naturalnych warunkach,  Rośnie na łąkach, wzdłuż strumyków i na podmokłych terenach leśnych. Jeden ze sposobów pozyskania  'młodego pokolenia', jest wiosenny, bądź jesienny podział kłącza dorosłego egzemplarza. Skrzyp zimowy, zarodnikuje
od lipca do września.  Zarodniki można również wykorzystać do powołania młodych egzemplarzy.
Zarodnie wysiewamy bezpośrednio na lekko wilgotną  ziemię, przezroczysty pojemnik zakrywamy szczelnie folią i ustawiamy w słonecznym ciepłym miejscu. Po kilku dniach, powinny być już pierwsze wschody. Dwu, trzy centymetrowe maleństwa, rozdzielamy od 'rodzinki' i pikujemy w miejsce docelowe. Dalszą drogę wzrostu powinny osiągać w zacienionym miejscu, gdzie panuję wysoka wilgotność podłoża, (albo przynajmniej stała umiarkowana).  Będzie całkiem nieźle sobie radził również na słabych glebach, bez większej różnicy, czy to o pH zakwaszonym, czy zasadowym.
                              Roślina do ogrodów naturalistycznych, bądź przy źródle wody do tych w stylu bardziej nowoczenym, gdzie będzie stanowiła wyraźny zimozielony akcent.


Equisetum hyemale - Skrzyp zimowy - SchaafstroEquisetum hyemale - Skrzyp zimowy - SchaafstroEquisetum hyemale - Skrzyp zimowy - SchaafstroPrzypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Equisetum_hyemale
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzyp_zimowy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Schaafstro