piątek, 3 maja 2019

Grecja - Griekenland

                                            Grecja, to kolebka kultury, ojczyzna mitów, Igrzysk Olimpijskich oraz bogactwo flory, odsłaniane w tysiącach zachwycająco prezentujących się gatunków. Niemniej, to nie jest równoznaczne z tym, że wszystkim roślinom jest tam bardzo dobrze; doskonale radzą sobie tylko te, które potrafią przetrwać latem suche miesiące. Nawet w przydomowych ogrodach, stawia się na rośliny 'bezproblemowe'.
                                           Wiosną, 'żar z nieba tak bardzo się nie leje', więc większość roślinnych kwietnych Pięknotek właśnie wtedy, 'krok po kroku' odkrywa pełnię swoich wdzięków.


                                                                 Greece.eng
Citrus sinensis -  Pomarańcza chińska -  Sinaasappel

Wysoka wilgotność powietrza, wspomniane łagodne kąpiele słoneczne i dzieje się kolorowo. Świat roślin korzysta z tych przyjaznych uwarunkowań i 'spieszy się', aby zakwitło jak najwięcej kwiatów, w miejsce których zawiążą się  owoce, a w nich będą dojrzewały nasiona - najmłodsze pokolenie.
                                                 Tarasowe 'doniczkowce', czy te rośliny, które troskliwie pielęgnujemy
w domowych, czy w biurowych przestrzeniach, na Rodos często rosną bezpośrednio w gruncie i panujące tam łagodne zimy, nie stanowią dla nich większego zagrożenia.  Podobnie sprawa ma się z tymi ogrodowymi bylinami, które my w większości uprawiamy jako jednoroczne (ze względu na niesprzyjające im temperatury minusowe), na tamtej szerokości geograficznej, mają szansę rozwijać się i coraz bardziej bogato zdobić przez wiele sezonów wegetacyjnych.
                                                  Na pewno, kto wcześniej nie widział, ten zachwyci się gajami pomarańczowymi. Pierwsza połowa wiosny, a tutaj 'na bogato oblepione' drzewka. Dojrzewające owoce w energetycznym ciemno żółtym, bądź pomarańczowym kolorze, dodają otoczeniu energii i (dla nas) egzotyki. Spotykane w grupie, czy jako solitery zdobiące miejskie ulice - zawsze 'ściągają' na siebie spojrzenia.            

Aloe arborescens - Aloes drzewiasty - Aloë Arborescens ( foto )
oraz Cycas revoluta - Sagowiec odwinięty - Cycaspalm  ( foto )


                                Decydując się na spacer 'gdzie nogi poniosą' niewydeptanymi przez turystów szlakami, o tej porze roku można natrafić na zachwycające kwietne parkowe łączki. Wąskie uliczki, przy których wysokie parkany oddzielają wzrok przechodniów od prywatnych ogrodów, a tuż za rogiem takie malownicze rozkwiecone różnobarwne odsłony. Grecy są rozmowni, gościnni, pomocni. Przy wejściu na posesje, najczęściej swe panowanie sprawują palmy i mniejsze zimozielone odporne na suszę krzewy (całoroczne, mało wymagające nakładów pracy rośliny), Niełatwo jednak podpatrzeć ich prywatne roślinne królestwa, za to w pobliżu hoteli i ogólnodostępnych przestrzeni, można nacieszyć oczy  rozrośniętymi, potężnymi kaktusami i sukulentami - w porównaniu z naszymi domowymi egzemplarzami, wyglądają 'wielgaśnie'. Jak wiadomo, to w strefie klimatu śródziemnomorskiego, przetrwaja i będą się rozwijały rośliny o skórzastych, twardszych, sztywnych, często 'woskowych' liściach; tych promienie słoneczne tak szybko 'nie zawojują'. Roślinność twardolistna, jest wiecznie zielona (super sprawa).
                              Po pierwszych dniach pobytu, zaczyna się spośród tej wielkiej egzotyki, 'wyławiać' prawdziwe perełki. To jest, takie gatunki, o których wcześniej człowiek nie miał zielonego, kolorowego pojęcia. Prezentowały się zachwycająco, budząc podziw nie tylko swoimi kształtami i barwami, ale również tym, że tak doskonale sobie radzą przez całym rok w tych, nie zawsze sprzyjających warunkach.

Phoenix canariensis - Daktylowiec kanaryjski - Canarische dadelpalm ( foto )


 


Crocosmia - Krokosmia - Montbretia ( foto )

Opuntia ficus-indica  -  Opuncja figowa  -  Vijgcactus ( foto )


Pomarańczowy gaj
Citrus sinensis -  Pomarańcza chińska -  Sinaasappel

Solandra maxima - Solandra wielka - Reuzenklimtrompet ( foto )
Euphorbia ingens  - Wilczomlecz wielki - (Cowboycactus)

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Greece
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grecja
https://nl.wikipedia.org/wiki/Griekenland

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz