czwartek, 2 maja 2019

Solandra maxima - Solandra wielka - Reuzenklimtrompet

                                             Solandra wielka,elegancja i egzotyka w jednym. Tak po krotce można napisać o tym pnączu. W naszej strefie klimatycznej, ze względu na temperatury minusowe, jako roślinę wieloletnią, możemy prowadzić je w uprawie pojemnikowej, (ewentualnie na sezon w gruncie, ale przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami, należy ją wykopać, skrócić tyle o ile, aby móc wnieść do pomieszczenia, gdzie jest dostęp do dziennego światła i nie zawitają tam  temperatury niższe niż 8°C, (optymalny czas zimowania pomiędzy 10, a  16°C).


                                                    Cup of gold vine.eng
Solandra maxima - Solandra wielka - Reuzenklimtrompet


                     Za nim o tym, jaki pokrój (pnący, czy krzaczasty), na których pędach zakwitną kwiaty i dlaczego trudno pozwolić sobie, aby dorosły egzemplarz osiągnął 10, czy 12 metrów wysokości (jak to ma w swej naturze), najpierw nieco informacji na temat morfologii tego gatunku.
Solandra wielka, należy do rodziny psiankowatych i w stanie dzikim, jako pierwsze, zasiedlała
terytoria Meksyku. Obecnie, ze względu na swą dekoracyjną odsłonę, jest uprawiana na wielu kontynentach w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Ciepło, słoneczne kąpiele, wysoka wilgotność powietrza, to jej sprzymierzeńcy. Pomimo pewnych trudności (z przechowywaniem), pnącze to ma rzesze fanów, którzy prowadzą je w uprawie pojemnikowej. Taki rodzaj pielęgnacji, wynika z tego, że warunki klimatyczne nieco odbiegają od tych, jakie panują na rodzimych roślinie terenach, stąd kwitnienie ma miejsce kilka, bądź kilkanaście tygodni później i czasami w najmniej spodziewanym czasie.
                            Bez względu na odmianę (różnice w długości rośliny, odcieniach koloru kwiatów), pędy rosną wznosząco. Najmłodsze ich wierzchołkowe  części mogą mieć kolor lekko brązowawy, albo soczyście zielony i doskonale się sprawdzają jako materiał do tworzenia nowych egzemplarzy (odcinki 12, 15 centymetrowe namoczone w wodzie, dość szybko 'wypuszczą' korzonki, następnie przy pomocy środka ukorzeniającego, lokujemy je w odpowiednim podłożu w doniczce).  Inna droga pozyskania młodzików - wysiew z nasion, czy podział bryły korzeniowej przy przesadzaniu.
Cały rok pędy przyozdabiają liście; są dość okazałych kształtów, w dotyku dość grube i sztywne, błyszczące. Odporne na słoneczne kąpiele, jednak na miejscówkę na letnisku, warto wybrać taki ogrodowy zakątek, który będzie osłonięty od porywistych wiatrów. Kwiaty Duże, żółte, z czasem ciemniejące, kielich długości do 8 cm, korona szerokości do 15 cm. Środkiem każdego płatka biegnie sięgająca głęboko w gardziel ciemna smuga. Kwitnienie ma miejsce na zeszłorocznych pędach.


Solandra maxima - Solandra wielka - Reuzenklimtrompet


I teraz w cały w tym ambaras, aby umiejętnie, przy przenoszeniu pod zadaszenie, na tyle przyciąć pędy, aby w kolejnym sezonie wegetacyjnym, na  tych które pozostaną,  pojawiły się oryginalne kwiatostany. Czyli nie strzyżemy fryzurki krótko. O ile młoda roślina ma dość wiotki, niezwarty pokrój, to już po dwóch, trzech sezonach, przy regularnym jesiennym (redukującym), i wiosennym (pobudzającym krzewienie) cięciu, możemy doczekać się ponad półtora metrowego krzewu, który będzie bogato kwitł. Potrzeby cięcia,  nie mają te osoby, które posiadają szklarnię, (usuwamy wówczas tylko zniszczone, stare części), pozostali tną, mniej więcej 1/3 rocznego przyrostu jesienią i części wierzchołkowe wiosną ( -> materiał na sadzonki  jak znalazł). Po zimowisku (gdzie regularne, niewielkie dostawy wody, gdy wierzchnia warstwa ziemi dobrze przesuszona). Donica plus podpory, to musi być zgrany duet. Ani podmuch wiatru, ani ciężar rośliny nie powinny wpływać na niestabilność pojemnika.  Donica z odpływem, wypełniona średnio żyznym podłożem przemieszanym z 'rozluźniaczem' (perlit, keramzyt, żwirek, kamyki). Jeśli wkopujemy solandrę w maju do gruntu, (gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków), posiłkujmy się dużo szerszą od bryły korzeniowej plastikową donicą bez dna - ten zabieg ułatwi nam wykopywanie krzewiastego pnącza na jesieni.
Jako podpory możemy wykorzystać płot, mur, czy specjalnie w tym celu wykonane ozdobne ogrodowe podparcia.
W czasie suszy, dostarczamy wodę. Robimy to z rana, albo pod wieczór. Nie lejemy nią po kwietnych pąkach, czy po kwiatach. Przy dość zasobnym podłożu nie musimy nawozić, czy średnio
użyjmy nawozu do roślin ogrodowych kwitnących. Przy uprawie pojemnikowej, podłoże wymieniamy co dwa lata (przełom kwietnia i maja).
                              W zależności od warunków uprawy i tych związanych z jak najbardziej odpowiednią temperaturą, kwitnienie może mieć miejsce  w różnych, czasami zaskakujących terminach. W przedwiośniu, wiosną, czy też pojedyncze wczesnojesienne kwiaty. Bez względu na miesiąc kwitnienia, lekko kokosowy zapach i urodziwy wygląd tych ozdób, zachwyci każdego miłośnika roślinnych Pięknotek.
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Solandra_maxima
https://pl.wikipedia.org/wiki/Solandra_wielka
https://nl.wikipedia.org/wiki/Reuzenklimtrompet

1 komentarz: